Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia 208

Nokia 208 jest budżetowym, klasycznym telefonem z połowy 2013 roku, będący tańszą wersją całkiem udanej Nokii 301. Oba modele są do siebie dosyć podobne, aczkolwiek Nokia 208 została wyposażona w gorszy aparat oraz odrobinę mniej pojemną baterię. Co ciekawe, oba telefony dostępne są w wersjach dual-SIM, które umożliwiają korzystanie z dwóch numerów jednocześnie.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawkę wykonano z przeciętnej jakości, matowego plastiku, który jest miły w dotyku, dosyć odporny na zarysowania i dobrze leży w dłoni. Spasowanie elementów jest przyzwoite, a połączone ze sobą przyciski klawiatury uniemożliwiają dostanie się do obudowy niepożądanych obiektów (np. kurzu). Wizualnie telefon prezentuje się bardzo klasycznie i brakuje mu charakterystycznych cech (za wyjątkiem aż 5 kolorów obudowy do wyboru). Z kolei w porównaniu do droższej Nokii 301 lub tańszej Nokii 108 wygląda niestety trochę dziecinnie, co raczej trudno uznać za zaletę. Z drugiej zaś strony, urządzenie jest bardzo lekkie i poręczne, dzięki czemu bez problemu da się go używać jedną dłonią.

Spore, lekko oddzielone od siebie przyciski klawiatury sprawiają, że Nokia 208 świetnie nadaje się do SMS-owania. Nawet bezwzrokowe pisanie jest w jej przypadku łatwe i wygodne, co powinno przypaść do gustu młodzieży. Nie każdemu będzie za to odpowiadał płaski przycisk nawigacyjny, ale jest to drobiazg, który nie przeszkadza w użytkowaniu.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Słuchawka korzysta z zamkniętego systemu Nokii, który działa płynnie i bez problemów. Jest też łatwy w obsłudze, co ma znaczenie w przypadku najmłodszych i starszych użytkowników. Znalazło się w nim nawet miejsce na sklep z aplikacjami Nokii, chociaż należy pamiętać, że nie jest to smartfon, a zasoby sklepu są raczej biedne. Telefon wyposażono w kilka podstawowych narzędzi, takich jak odtwarzacz muzyczny, książka adresowa, przeglądarka internetowa, YouTube, kalendarz, aplikacje do obsługi portali społecznościowych (Facebook, Twitter) itd.

Wyświetlacz

Wykorzystany ekran ma 2.4 cala (240 x 320 pikseli) i jest dosyć standardowy, jak na tę półkę cenową. Wyświetlany na nim obraz jest w miarę wyraźny, aczkolwiek lekko poszarpany. Biorąc jednak pod uwagę fakt, ze nie jest to smartfon, trudno uznać to za dużą wadę. Do tego charakteryzuje się wyświetlacz niezłą czytelność w słońcu, dzięki której korzystanie ze słuchawki poza pomieszczeniami jest całkiem komfortowe. Przeszkadzać za to mogą dosyć wąskie kąty widoczności, przez które obraz nawet po niewielkim odchyleniu telefonu staje się zamglony i mniej wyraźny.

-~- Aparat -~-

Już sama rozdzielczość (1.3 Mpix) sugeruje, że Nokia 208 nie jest wymarzonym sprzętem dla fotografów. Niestety, w zrobionych zdjęciach trudno dopatrzeć się jakichkolwiek zalet. Brakuje im detali, są zamglone, mają niski kontrast, bezpłciowe kolory, a do tego wychodzą często rozmazane. Sytuację dodatkowo utrudnia brak autofocusa, bez którego bliskie obiekty są na fotografiach nieostre. Z kolei nieobecność diody doświetlającej niemal uniemożliwia zrobienie znośnego zdjęcia w gorszym oświetleniu.

Nagrywane telefonem filmiki w rozdzielczości 320 x 240 pikseli też trudno uznać za udane. Najbardziej doskwierają w ich przypadku niewielka liczba rejestrowanych detali oraz niezbyt nasycone kolory. Nie zachwyca też ich płynność, która powoduje, że obraz często się lekko przycina.

-~- Multimedia i Internet -~-

Bezdyskusyjnie nie jest to multimedialne urządzenie. Mały ekran, brak otwartego systemu operacyjnego oraz niska wydajność dobitnie świadczą, że Nokia 208 nie nadaje się do oglądania na niej filmów. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku przeglądania Internetu. Strony wyświetlają się często niepoprawnie, a nawigacja po nich klawiszem kierunkowym nie jest zbyt komfortowa. Dobrze chociaż, że telefon obsługuje łączność 3G, dzięki której szybkość transmisji danych jest znośna. Trzeba jednak wiedzieć, że słuchawka nie została wyposażona w Wi-Fi, bez którego konieczne jest korzystanie z płatnego Internetu mobilnego.

Z drugiej zaś strony, Nokia 208 całkiem nieźle sprawdza się w roli odtwarzacza muzycznego, głównie za sprawą swojej poręczności. Telefon jest mały i łatwo go schować w kieszeni. Szkoda tylko, że wbudowany odtwarzacz oferuje niewiele funkcji i brakuje w nim np. korektora graficznego, dzięki któremu można byłoby dostosować brzmienie do własnych preferencji. Nie mniej, jakość dźwięku jest zadowalająca i powinna usatysfakcjonować mniej wymagających użytkowników. We znaki daje się za to ograniczona ilość wbudowanej pamięci (256 MB, czyli ok. 50 piosenek), przez którą konieczne jest korzystanie z kart microSD.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność i bateria

Ta cecha jest zaletą wielu tanich Nokii i nie inaczej jest w tym przypadku. Telefon bez problemu wytrzymuje ok. półtora tygodnia na jednym ładowaniu, co uznać trzeba za bardzo dobry wynik. Można go jednak dodatkowo poprawić, jeśli zrezygnuje się z łączności 3G. W przypadku rozmów ładowarki szukać trzeba po ok. 12 lub 4 godzinach (odpowiednio dla sieci 2G i 3G).

Obsługa dwóch kart SIM

Sporym plusem opisywanego modelu jest obsługa dwóch kart SIM jednocześnie (dotyczy Nokii 208 dual-SIM). Niestety, ze względu na brak dostępu do Internetu, funkcja ta ogranicza się jedynie do obniżania kosztów rozmów i SMS-ów (a nie transmisji danych). Nie mniej, działa ona sprawnie i niezawodnie. Trzeba jedynie pamiętać, że podczas rozmowy z siecią połączony jest jedynie ten numer, którego dotyczy rozmowa, a drugi staje się na ten czas nieaktywny i nie można się na niego dodzwonić.

Podsumowanie

Pomimo popularyzacji smartfonów, na tanie, klasyczne telefony jest nadal popyt i Nokia tym modelem stara się to wykorzystać. Urządzenie to cechuje się niezawodnością, długim czasem pracy na baterii oraz współpracą z łącznością 3G (w przeciwieństwie do np. tańszej Nokii 108). Jego niezaprzeczalnym plusem jest również obsługa dwóch kart SIM jednocześnie, która pozwala na ograniczenie kosztu komunikacji. Szkoda jednak, że telefon ten został wyposażony w bardzo słaby aparat, który nie jest w stanie dorównać tym, z nawet najtańszych smartfonów (np. Nokii Lumia 520). Z kolei osoby szukające telefonu głównie do korzystania z komunikatorów internetowych powinny rozważyć zakup np. niewiele droższej, ale wyposażonej w klawiaturę QWERTY Nokii Ashy 210.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button