Recenzja Nokia 2710

Nokia 2710

Nokia 2710 to telefon z najniższej półki cenowej, który wyróżnia się obecnością odbiornika GPS i fabrycznie zainstalowanymi mapami Nokii. Poza dwoma powyższymi cechami jest to Nokia 2700 z minimalnie powiększonym ekranem i lekko zmienionym wyglądem.

Wykonanie i wygląd

Słuchawkę wykonano całkiem nieźle, szczególnie jeśli chodzi o spasowanie elementów. Z kolei użyty do jego budowy plastik jest przeciętnej jakości i ma tendencję do rysowania się po jakimś czasie.

Nie zachwyca też klawiatura, do której trzeba się przyzwyczaić. Płaskie przyciski są niezbyt od siebie oddzielone, przez co pisanie bezwzrokowe jest utrudnione.

Menu i aplikacje

Urządzenie korzysta z prostego systemu operacyjnego Nokii, który po prostu jest i działa. Nie ma na niego zbyt dużo dodatkowego oprogramowania, ale niewymagającemu użytkownikowi w zupełności powinny wystarczyć fabryczne narzędzia, takie jak: przeglądarka internetowa, kalkulator, kalendarz, e-mail, dyktafon, radio FM, odtwarzacz muzyczny, sklep z oprogramowaniem My Nokia i kilka innych.

Dzięki wspomnianemu we wstępie gnieździe na karty pamięci, z telefonu można bez problemu zrobić przenośny odtwarzacz muzyczny. Oczywiście, jakość odtwarzanego dźwięku jest przeciętna, ale w zupełności wystarczy niezbyt wymagającym użytkownikom. Niestety, wbudowanej pamięci jest tylko 60 MB, co starczy na około 12 piosenek.

Wyświetlacz

Ekran 2,2 cala o rozdzielczości 240 x 320 pikseli odróżnia się na tle pozostałych modeli z serii. Nie jest on jednak pod żadnym pozorem dobry. Co najwyżej można go uznać za przeciętny, a do tego nadal jest stanowczo zbyt mały. Nieźle odwzorowuje kolory, a wyświetlany obraz jest stosunkowo ostry. Niestety, jego czytelność w słońcu i kąty widoczności pozostawiają sporo do życzenia.

Aparat

Także ten element uległ poprawie względem poprzedników, ale jest to identyczny moduł jak w modelu 2700. Użytkownik ma do czynienia z matrycą 2 Mpix, która w dobrych warunkach oświetleniowych robi znośne zdjęcia. Oczywiście, po zmroku można zapomnieć o udanym ujęciu, a brak diody doświetlającej i autofokusa ustawiającego ostrość tylko pogarsza sytuację.

Niestety, jakość filmików nie została poprawiona względem 2700, a w porównaniu do starszych modeli jest tylko trochę lepiej. Rejestrowany obraz o rozdzielczości 176 x 144 pikseli jest bardzo niewyraźny i tak naprawdę, do niczego się nie nadaje.

Bateria

Telefon wyposażono w ogniwo 1020 mAh, czyli takie samo, co w modelu 2700. Nie oznacza to jednak, że urządzenia pracują dokładnie tyle samo czasu. 2710 działa na jedynym ładowaniu niemal dwukrotnie dłużej w stanie czuwania i gwarantuje ponad 10 godzin rozmów (poprzednik pozwalał na raptem 5). Z tego powodu Nokii należy się pochwała za świetną optymalizację zużycia energii w tym modelu.

Nawigacja GPS

O ile w nowoczesnych smartfonach jest to standardowa funkcja, tak w zwykłych telefonach jej obecność można uznać za rzadkość. Moduł działa poprawnie, a mapy Nokii są całkiem dokładne i gwarantują dożywotnie wsparcie aktualizacyjne. Niestety, korzystanie z GPS-a na tak małym ekranie jest niezbyt komfortowe, a do tego konieczne jest przywyknięcie do pionowej orientacji ekranu (mapy nie działają w poziomie).

Podsumowanie

O ile model 2700 nie wyróżniał się prawie niczym nadzwyczajnym na tle poprzedników, tak 2710 ma coś, czego nie mają inni, czyli GPS. Nie jest on może rewelacyjny, a mały ekran nie sprzyja korzystaniu z niego, ale w przypadku tak taniego urządzenia nie ma co wybrzydzać. W trasie może okazać się on pomocny, a dożywotnie wsparcie aktualizacyjne map, to coś, czego nie oferują nawet typowe nawigacje samochodowe. Godnym odnotowania jest też lepszy czas pracy na baterii niż w poprzedniku.

Zalety

Niska cena
Długi czas pracy na baterii (o ile nie korzysta się z przeglądarki internetowej lub GPS-a)
W sytuacji awaryjnej pozwala sprawdzić coś w Internecie
Nawigacja GPS z darmowymi mapami Nokii
Prosty w obsłudze, niezawodny system
Obsługa technologii Bluetooth
Wygląda na droższą niż jest w rzeczywistości
Aparat, którym da się zrobić (stosunkowo) niezłe zdjęcia

Wady

Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze wymaga praktyki
Brak możliwości ładowania przez gniazdo microUSB
Niski komfort przeglądania Internetu za względu na brak 3G
Nieobecność Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnej transmisji danych
Lepszy niż w poprzednikach, ale nadal niespecjalny ekran
Niewiele funkcji multimedialnych
Ograniczony system operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
34%

Ocena redakcji

? %

0 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze