Recenzje

Test Nokia 5030 XpressRadio

Nokia 5030 XpressRadio, to tani, klasyczny telefon. Niestety, poza radiem z wbudowaną anteną nie odróżnia się on niczym szczególnym.

Wykonanie i wygląd

Słuchawka z daleka wygląda jakby do jej produkcji wykorzystano anodowane aluminium. W rzeczywistości jest to jednak kiepskiej jakości plastik, który wygląda przeciętnie. Za to tył w całości zrobiono z błyszczącego tworzywa sztucznego, które się z czasem niestety rysuje i brudzi. Uwagę zwraca jednak wyjątkowo duży głośnik zewnętrzny, który fajnie wygląda i jest głośny.

Klawiatura nie wypada najlepiej, a jej niewielkie, płaskie, połączone ze sobą klawisze nie sprzyjają komfortowemu pisaniu.

Menu i aplikacje

System jest tak okrojony, jak się tylko dało. Zrezygnowano nawet z funkcji obsługi najprostszych programów i gier w języku Java. Interfejs jest jednak bardzo prosty w obsłudze, co stanowi jego niewątpliwą zaletą. Urządzenie wyposażono w latarkę, kalkulator, arkusz kalkulacyjny i kilka innych narzędzi. Wspomnieć trzeba o radiu FM, którego do działania nie wymaga podłączania słuchawek. Głośny głośnik zewnętrzny umożliwia zrobienie z telefonu przenośnego odbiornika radiowego, który sprawdzi się np. w garażu lub na wyjeździe.

Szkoda, że telefon o lekko muzycznym zacięciu wyposażono w 8 MB pamięci (ok. 1 piosenka), bez możliwości jej rozszerzenia, przez co nie nadaje się on do słuchania czegokolwiek poza radiem. Sytuację dodatkowo pogarsza brak standardowego gniazda mini jack 3.5 mm, bez którego podłączanie własnych słuchawek wymaga korzystania z przejściówki.

Wyświetlacz

Ekran ma 1,8 cala i rozdzielczość 128 x 160 pikseli. Co za tym idzie, wyświetla on obraz tragicznej jakości, który trudno uznać za zadowalający w nawet tak prostym urządzeniu. Wystarczy on jednak do komfortowego pisania i dzwonienia.

Bateria

Świetnie prezentuje się czas pracy na baterii, który wynosi do 20 dni w trybie czuwania. Podczas niezbyt intensywnego używania telefonu bez problemu można osiągnąć wynik dwóch tygodni bez ładowania.

Podsumowanie

To bardziej głośne, przenośne radio FM ze świetną baterią niż telefon. Poza dzwonieniem, pisaniem SMS-ów i słuchaniem audycji radiowych raczej do niczego się nie nadaje. Niestety, bardzo długi czas pracy na baterii i świetny głośnik nie rekompensują przeciętnej jakości wykonania obudowy, słabego ekranu i niewygodnej klawiatury. Na rynku jest cała masa komórek, które są równie proste w obsłudze, a mają znacznie więcej zalet (np. wyposażony w dobry aparat Sony Ericsson K800 lub świetnie wykonana Nokia 6303).

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close