Test Nokia 5310 XpressMusic

nokia-5310-xpressmusic-1 kopia

Nokia 5310, to klasyczny telefon z 2007 roku, który nieźle sprawdza się też w roli odtwarzacza muzycznego. Poza tym, urządzenie niczym się nie odróżnia się od dziesiątek innych modeli zarówno Nokii jak i innych producentów. Należy też wspomnieć, że telefon ten jest bardzo podobny do nowszego 5130 Xpress Music.

Wykonanie i wygląd

To jedna z zalet 5310. Sprzęt jest smukły i cienki, a do tego ma ciekawą kolorystykę. Zastosowane plastiki są całkiem dobrej jakości. Trudno mieć też zastrzeżenia do spasowania elementów (nawet pokrywa baterii nie ma luzów). Telefon dobrze leży w dłoni i wygodnie się na nim pisze dzięki wypukłym klawiszom klawiatury. Nie można również zapomnieć o przyciskach dedykowanych odtwarzaczowi muzycznego – są praktyczne i dobrze spełniają swoje zadanie. Do tego zrobiono je z aluminium, a nie plastiku.

Menu i aplikacje

Urządzenie korzysta z prostego systemu operacyjnego Nokii, który jest prosty w obsłudze i niezawodny. Jego sporą zaletą jest niezmienność od kilku lat, co może być kluczowe dla mniej zaawansowanych technicznie osób. Nie ma na niego zbyt dużo dodatkowego oprogramowania, ale niewymagającemu użytkownikowi w zupełności powinny wystarczyć fabryczne narzędzia, takie jak: przeglądarka internetowa, kalkulator, kalendarz, e-mail, dyktafon, radio FM, odtwarzacz muzyczny, sklep z oprogramowaniem Ovi i kilka innych.

Na uwagę zasługuje wbudowany odtwarzacz muzyczny, który jest wygodny w obsłudze (można nim sterować przyciskami na obudowie). Jego dużą zaletą jest obecność korektora graficznego, dzięki któremu użytkownik może samodzielnie dostosować dźwięk do swoich preferencji. Niestety, zaawansowaniem daleko mu do odtwarzaczy instalowanych w smartfonach. Jakość dźwięku w słuchawkach jest bardzo dobra, ale nie do końca dorównuje tej z modelu Nokia 5130.

Wbudowanej pamięci jest jedynie 30 MB (ok. 6 piosenek), ale w zestawie znajduje się karta microSD 2 GB, więc klient nie jest narażony na dodatkowe koszty.

Wyświetlacz

Dwucalowy ekran o rozdzielczości 240 x 320 pikseli jest stosunkowo dobry i całkiem nieźle sprawdza się podczas pisania SMS-ów czy korzystania z interfejsu. Odwzorowanie kolorów jest poprawne, a wyświetlany na nim obraz jest dosyć ostry. Bez zarzutu sprawdza się też jego czytelność w słońcu. Niestety, tak mały panel nie nadaje się do komfortowego przeglądania stron internetowych.

Aparat

Matryca ma 2 Mpix i robi słabe zdjęcia. Widać na nich niewiele detali, często wychodzą rozmazane. Dodatkowym problemem jest ilość czasu jaki upływa od zrobienia fotografii do jej ujrzenia na ekranie. Aparatu nie wspiera dioda doświetlająca, więc o zdjęciach nocnych można zapomnieć. Z kolei bez funkcji autofocusa bliskie obiekty wychodzą nieostre.

Kamerka pozwala na nagrywanie filmików w komicznej rozdzielczości 128 x 96 pikseli. W efekcie, obraz składa się z kolorowych plam o bliżej nieokreślonych kształtach, a do tego brakuje mu płynności.

Bateria

Smukła obudowa negatywnie odbiła się na baterii. Telefon wytrzymuje od 3 do 6 dni w zależności od intensywności rozmów głosowych (do 5 godzin) i korzystania z odtwarzacza muzycznego. Jak na tak prostą słuchawkę jest to raczej slaby wynik.

Podsumowanie

To dobry, przenośny odtwarzacz muzyczny, który nieźle sprawdza się też w roli telefonu. Ma smukłą obudowę, jest ładny i oferuje zadowalającą jakość dźwięku. Nie nadaje się jednak do przeglądania Internetu, grania w gry czy oglądania filmów. Z kolei muzycznie lepszy jest jego następca, czyli Nokia 5130, która oferuje wyższą jakość dźwięku. Spory niedosyt pozostawia też jakość zrobionych telefonem zdjęć i pod tym względem znacznie lepiej prezentuje się np. Sony Ericsson C702 lub Nokia 6220 Classic.

Co nam się podoba

Dobrze wykonana, lekka i smukła obudowa
Dobra jakość dźwięku w słuchawkach
Niezły odtwarzacz muzyczny, którym można sterować przyciskami na obudowie
Dobra jakość połączeń głosowych
Dołączana do zestawu karta pamięci 2 GB
Niska cena

Co nam się nie podoba

Słaby aparat robiący brzydkie zdjęcia i nagrywający tragiczne filmiki
Rysująca się obudowa i ekran
Brak łączności 3G negatywnie wpływa na szybkość działania Internetu
Brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnej transmisji danych
Mały wyświetlacz uniemożliwia komfortowe korzystanie z multimediów
Przeciętny (jak na zwykły telefon) czas pracy na baterii
Bardzo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z kart microSD
Ograniczony system operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top