Recenzja Nokia 5530 XpressMusic

Nokia 5530 XpressMusic

Nokia 5530, to muzyczny smartfon z 2009 roku, działający na martwym systemie operacyjnym Symbian. Jest on tańszą, odchudzoną wersja całkiem udanego modelu Nokia 5800, od którego różni się mniejszym ekranem, brakiem łączności 3G i GPS-a, gorszym aparatem oraz kilkoma innymi detalami.

Wykonanie i wygląd

Niestety widać, że 5530 jest urządzeniem budżetowym. Wykorzystane materiały są przeciętnej jakości. Sytuacji nie ratuje nawet metalowa ramka wokół wyświetlacza. Obudowa jest podatna na zarysowania, tak samo jak ekran, który ze względu na wykorzystaną technologię panelu dotykowego pokryto tworzywem sztucznym. Najgorsza jest jednak słabo spasowana pokrywa baterii, która się porusza. Z drugiej zaś strony, słuchawka dobrze leży w dłoni i łatwo obsługiwać ją jedną ręką. Wiele osób ucieszy też dostępność obudowy w różnych wariantach kolorystycznych.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z systemu operacyjnego Symbian 9.4 z interfejsem S60 piątej edycji. Niestety, widać po nim już ząb czasu. Jego wygląd znacznie odstaje od Androida, iOS czy Windows Phone. Brakuje mu też funkcji znanych z ww. (np. obsługi kilku pulpitów, paska powiadomień itp.). Jest on jednak dosyć prosty w obsłudze, chociaż dostęp do niektórych opcji jest niekiedy niezbyt oczywisty. Swego czasu na Symbiana powstawało wiele gier i aplikacji, obecnie jest to jednak system zapomniany, na który pojawia się bardzo mało nowego oprogramowania i trzeba korzystać z fabrycznie zainstalowanych narzędzi oraz tego, co już stworzono. Nie ma też ukształtowanego ekosystemu, więc aplikacji często trzeba szukać na własną rękę w Internecie, co w przypadku mniej obytych użytkowników może być problematyczne. Niezbyt wymagającym osobom powinny jednak wystarczyć domyślnie zainstalowane programy (przeglądarka Internetowa, e-mail, radio FM, galeria zdjęć, odtwarzacze multimedialne itd.).

Wyświetlacz

Telefon wyposażono w ekran 2.9 cala (360 x 640 pikseli), który poza mniejszym rozmiarem niewiele różni się od paneli z innych, ówczesnych modeli Nokii. Ostrość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra, ale jego pozostałe parametry nie zachwycają. Kolory są wyblakłe, kontrast niski, kąty widoczności wąskie, a czytelność w słońcu jest wyjątkowo słaba. Sytuację dodatkowo pogarsza obecność przestarzałego, oporowego panelu dotykowego, którego czułość pozostawia sporo do życzenia. Wada ta jest szczególnie dotkliwa podczas edycji testu na klawiaturze ekranowej (stukanie w litery nie zawsze przynosi efekt).

Aparat

Rozdzielczość 3,2 Mpix pozwala oczekiwać po nim znośnej jakości zdjęć. Niestety, jest zgoła inaczej. Fotografie są bardzo zaszumione (są na nich kolorowe plamy), nawet jeśli zrobiono je w dobrych warunkach oświetleniowych. Nie zachwyca też liczba rejestrowanych detali. Oczywiście, wraz ze spadkiem natężenia światła jakość zdjęć obniża jeszcze bardziej i nie zmienia tego niezbyt mocna dioda LED.

Trochę lepiej prezentują się nagrane kamerą filmy w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli). Widać na nich akceptowalnie dużo szczegółów i są stosunkowo płynne. Telefon nie radzi sobie jednak dynamicznymi scenami.

Multimedia i Internet

Patrząc przez pryzmat smartfonów, nie jest to dobre urządzenie multimedialne. Zapomnieć można o oglądaniu filmów w nawet przeciętnej jakości, a próby odtwarzania wideo na Youtube szybko wyczerpią cierpliwość użytkownika. To samo dotyczy przeglądaniu Internetu – ekran oporowy, tragiczna wydajność i brak łączności 3G (pozostaje tylko 2G lub lokalne sieci Wi-Fi) to połączenie uniemożliwiające wygodne zapoznawanie się z zasobami Sieci.

Zupełnie inaczej sprawa się ma w przypadku jakości odtwarzanej muzyki. O ile zewnętrzne głośniki stereo sprawdzają się kiepsko i przy wysokiej głośności grają źle, tak w słuchawkach jest rewelacyjnie. Nawet te dołączone do zestawu są dobre, ale po ich zmianie na jakieś markowe jakość jest znakomita. Wbudowany odtwarzacz nie jest zbyt rozbudowany, ale pozwala na modyfikowanie brzemienia korektorem graficznym i jest wygodny w użyciu. Trzeba jednak pamiętać o korzystaniu z karty microSD (w zestawie 4 GB), ponieważ telefon ma wbudowane tylko 70 MB pamięci (ok. 10-15 piosenek).

Wydajność

Działanie systemu pozostawia wiele do życzenia. Interfejs działa płynnie póki nie korzysta się z kilku aplikacji jednocześnie. Wtedy wszystko się tnie, przywiesza i może doprowadzić do szału użytkownika. Nie jest to jednak wina systemu, tylko Nokii, która w telefonie umieściła 128 MB RAM i procesor 434 Mhz. Zapomnieć można o komfortowym przeglądaniu Internetu czy graniu w gry i cały czas trzeba pilnować menadżera zadań, czy przypadkiem jakiś program nie pochłania niepotrzebnie, i tak niewielkich, zasobów telefonu.

Bateria

Bateria wytrzymuje od kilkunastu godzin do 5 dni pracy, w zależności od intensywności korzystania z funkcji smartfona (Internet, rozmowy). Niestety, na jednym ładowaniu zapewnia ona zaledwie 5 godzin rozmów, co jest bardzo słabym rezultatem. Rekompensuje to jednak ponad dobę nieprzerwanego odtwarzania muzyki.

Podsumowanie

Jako odtwarzacz muzyczny jest to rewelacyjne urządzenie, które dorównuje jakością dźwięku flagowym słuchawkom innych producentów. Niestety, jako smartfon 5530 zupełnie się nie sprawdza. Martwy system operacyjny, słaba wydajność i brak 3G to tylko niektóre z jego wad. Trzeba też pamiętać, że na rynku jest sporo słuchawek z np. Androidem, które grają podobnie, a mają znacznie większe możliwości (np. Samsung Galaxy S).

Zalety

Rewelacyjna jakość dźwięku w słuchawkach
Niska cena
Niezły jak na smartfona czas pracy na baterii

Wady

Przeciętny ekran, który w słońcu staje się zupełnie nieczytelny
Tragiczny aparat, którym trudno zrobić dobre zdjęcie
Niewielki ekran utrudnia pisanie na wirtualnej klawiaturze
Niezbyt precyzyjny, oporowy ekran dotykowy
Brak łączności 3G negatywnie wpływa na szybkość działania Internetu
Brak możliwości ładowania przez gniazdo micro USB
Bardzo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z kart microSD
Beznadziejna wydajność, która zniechęca do robienia czegokolwiek na smartfonie
Brak odbiornika GPS
Kiepsko wykonana obudowa, która się rysuje i trzeszczy
Martwy, przestarzały system operacyjny, na który nie pojawiają się nowe gry i aplikacje

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
38%

Ocena redakcji

? %

1 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze