Test Nokia 5630 XpressMusic

nokia-5630-xpressmusic-3-kopia

Nokia 5630, to ciekawe połączenie klasycznego telefonu z otwartym systemem operacyjnym (niestety, obecnie martwym) Symbian i muzycznym zacięciem. Do tego trzeba dodać młodzieżowy wygląd, którego brakuje słuchawkom Nokii z serii E.

Wykonanie i wygląd

Producent niestety nie przyłożył się do tego aspektu. Obudowę wykonano z kiepskiej jakości plastików, które na frontowej stronie urządzenia mają tendencję do brudzenia się i rysowania. Dużo do życzenia pozostawia też spasowanie elementów – niemal każdy z nich lekko trzeszczy przy przyciśnięciu, co nie powinno mieć miejsca nawet w tanich urządzeniach. Klawiatura nie pozwala z kolei na w pełni komfortowe wprowadzanie tekstu, a przyciski nawigacyjne są zbyt małe i niewygodne. Na plus trzeba zaliczyć jednak nietypowy nadruk na klawiszach, które się świetnie prezentują nocą. Pomimo wad 5630 wygląda jednak dosyć ciekawie i ma wymienne, porowate pokrywy baterii, które są jednymi z nielicznych zalet obudowy.

Menu i aplikacje

Telefon działa na systemie operacyjnym Symbian 9.3, który świetnie dostosowano do obsługi przyciskami. Tak naprawdę, poza możliwością instalowania dodatkowych aplikacji i gier niewiele się on różni od interfejsów znanych z innych telefonów Nokii. Należy jednak pamiętać, że Symbian jest systemem martwym, na który nie powstają nowe gry i aplikacje. Jeśli jednak rozpatrywać 5630 w kategoriach zwykłego telefonu, to jest dostępne na niego ponadprzeciętnie dużo programów. Nie brakuje też fabrycznych narzędzi, takich jak przeglądarka internetowa, e-mail, Youtube, pakiet biurowy itp.

Wyświetlacz

Zamontowany ekran 2,2 cala jest znośny. Jego rozdzielczość (240 x 320 pikseli) zapewnia przyzwoitą ostrość obrazu, ale odwzorowanie kolorów pozostawia sporo do życzenia. Przeciętne jest też czytelność w słońcu oraz kąty widoczności. Trzeba mieć również na uwadze, że ekran jest stanowczo za mały do komfortowego przeglądania za jego pomocą Internetu czy oglądania filmów.

Aparat

Ma 3.2 Mpix, a jakość zrobionych nim zdjęć bardzo zależy od panujących warunków oświetleniowych. W słoneczny dzień da się nim zrobić całkiem szczegółową fotografię. Sytuacja ulega jednak diametralnej zmianie, gdy robi się trochę ciemniej. Podwójna dioda LED daje całkiem sporo światła, ale i tak zdjęcia wychodzą zaszumione (pełne kolorowych plam) i pozbawione szczegółów. Problemem jest też brak autofocusa, bez którego bliskie obiekty wychodzą nieostre.

Najgorzej jednak wypada jakość nagrywanych kamerką filmików w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Brakuje im płynności, detali, a rejestrowany dźwięk jest bardzo niewyraźny.

Multimedia i Internet

Głównym zadaniem Nokii 5630 jest odtwarzanie muzyki i całkiem nieźle się w tym sprawdza. Zamontowane głośniki stereo grają ładnie, aczkolwiek trochę cicho, co może być problemem na zatłoczonej ulicy. Znacznie lepiej prezentuje się jakość dźwięku w słuchawkach, chociaż do Nokia 5530 czy Nokia 5800 sporo brakuje. Do innych zastosowań 5630 się raczej nie nadaje. Mały ekran nie sprzyja przeglądaniu Internetu (aczkolwiek obsługa 3G oraz Wi-Fi pozwala na szybkie wczytywanie stron) czy oglądaniu filmów. Gier na Symbiana też nie ma zbyt wielu.

Telefon ma wbudowane tylko 60 MB pamięci (ok. 12 piosenek), jednak w zestawie znajduje się karta 2 GB, więc użytkownik nie jest narażony na dodatkowe koszty.

Wydajność

Urządzenie działa dzięki jednordzeniowemu procesorowi 600 Mhz i 128 MB. Takie połączenie w stosunkowo prostym telefonie zapewnia płynną pracę systemu w nawet bardziej ekstremalnych sytuacjach (np. działanie kilku aplikacji jednocześnie).

Bateria

Niestety, niezła wydajność negatywnie odbija się na czasie pracy na baterii, która wytrzymuje ok. 3-4 dni. Jak na klasyczny telefon jest to bardzo słaby wynik, który dodatkowo można obniżyć do jednej doby intensywnie korzystając z sieci 3G.

Podsumowanie

To całkiem interesujące połączenie klasycznej obudowy z systemem operacyjnym i muzycznymi funkcjami. Słuchawka zapewnia dobrą jakość dźwięku w słuchawkach i fajnie wygląda. Niestety, nie jest najlepiej wykonana, ma niezbyt wygodną klawiaturę i dosyć krótki czas pracy na baterii. Te cechy czynią z niej kiepski, klasyczny telefon, a do smartfonów wiele jej brakuje. Z kolei znacznie wyższą jakość dźwięku oferują Nokia 5530 lub Nokia 5800.

Co nam się podoba

Wyróżniająca się obudowa z dedykowanymi odtwarzaczowi przyciskami
Niska cena
Obsługa sieci 3G pozytywnie wpływa na szybkość działania systemu
Dobra jakość dźwięku w słuchawkach
Dołączona do zestawu karta pamięci
Kompaktowe wymiary
System operacyjny (nawet martwy) znacznie rozszerza możliwości telefonu

Co nam się nie podoba

Mały ekran przeszkadza w przeglądaniu Internetu i oglądaniu filmów
Stosunkowo słaby czas pracy na baterii
Marna jakość wykorzystanych materiałów
Niezbyt wygoda klawiatura
Bardzo przeciętny aparat, który nagrywa beznadziejne filmiki
Martwy, przestarzały system operacyjny, na który nie pojawiają się nowe gry i aplikacje
Bardzo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z kart microSD

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top