Test Nokia 5800 XpressMusic

img-nokia-5800-recenzja

Nokia 5800 XpressMusic, to dotykowy smartfon z 2008 roku, z martwym systemem Symbian. Swego czasu było to urządzenie z najwyższej półki cenowej, które oferowało (i nadal oferuje) rewelacyjną jakość dźwięku. Niestety, zastosowane w nim podzespoły nie pozwalają na komfortową pracę z telefonem.

Wykonanie i wygląd

Jak przystało na słuchawkę z najwyższej półki, wykonanie jest bez zarzutu. Poszczególne elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, a jakość wykorzystanych materiałów nie budzi zastrzeżeń. Przeszkadzać może tylko brud, zbierający się przy odstającej ponad obudowę ramce. Telefon dobrze leży w dłoni i bez problemu obsługiwać go można jedną ręką. Niestety, wizualnie niezbyt odróżnia się on od pozostałych urządzeń z serii.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z systemu operacyjnego Symbian 9.4 z interfejsem S60 piątej edycji. Niestety, widać po nim już ząb czasu. Jego wygląd znacznie odstaje od Androida, iOS czy Windows Phone. Brakuje mu też funkcji znanych z ww. (np. obsługi kilku pulpitów, paska powiadomień itp.). Jest on jednak dosyć prosty w obsłudze, chociaż dostęp do niektórych opcji jest niekiedy niezbyt oczywisty. Swego czasu na Symbiana powstawało wiele gier i aplikacji, obecnie jest to jednak system zapomniany, na który pojawia się bardzo mało nowego oprogramowania i trzeba korzystać z fabrycznie zainstalowanych narzędzi oraz tego, co już stworzono. Nie ma też ukształtowanego ekosystemu, więc aplikacji często trzeba szukać na własną rękę w Internecie, co w przypadku mniej obytych użytkowników może być problematyczne. Niezbyt wymagającym osobom powinny jednak wystarczyć domyślnie zainstalowane programy (przeglądarka Internetowa, e-mail, radio FM, galeria zdjęć, odtwarzacze multimedialne itd.).

Wyświetlacz

Zamontowany wyświetlacz LCD ma 3,2 cala (360 x 640 pikseli) i jest taki sam jak w kilku innych modelach z serii. Trochę szkoda, że flagowy model nie otrzymał lepszego panelu. Jakość wyświetlanego obrazu jest przeciętna. Czerń bardziej przypomina szarość, kąty widzenia są dosyć wąskie, a kolory wyblakłe. Jeszcze gorzej prezentuje się czytelność w słońcu. Gwoździem do trumny jest wykorzystanie oporowego panelu dotykowego, który reaguje na nacisk. Co za tym idzie, jest on mniej precyzyjny od popularnych ekranów pojemnościowych i nie obsługuje dotyku w wielu punktach jednocześnie (np. podczas powiększania zdjęć czy stron internetowych). Jego kolejną wadą jest brak możliwości przykrycia wyświetlacza szkłem, co naraża go na zarysowania.

Aparat

Matryca 3,2 Mpix z optyką Carl Zeiss jest znośna. Pomimo stosunkowo niewielkiej rozdzielczości na zdjęciach widoczne jest sporo szczegółów. Aparat jest wspierany przez podwójną dioda LED, więc fotki da się zrobić także w gorszych warunkach oświetleniowych, chociaż kolory stają się wtedy lekko zielone. 5800 XpressMusic na tle innych słuchawek z serii odróżnia obecność funkcji autofocus, dzięki której możliwe jest fotografowanie bliskich obiektów.

Kamera umożliwia kręcenie filmów w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli), które są całkiem zadowalające (chociaż ich rozdzielczość nie zachwyca). Widać na nich stosunkowo sporo szczegółów, są płynne i zadowolą mniej wymagających użytkowników.

Multimedia i Internet

Jak na dzisiejsze standardy, nie jest to dobre urządzenie multimedialne. Zapomnieć można o oglądaniu filmów w nawet przeciętnej jakości (będą się zacinać), a próby odtwarzania wideo na Youtube szybko wyczerpią cierpliwość użytkownika. To samo dotyczy przeglądaniu Internetu – ekran oporowy i tragiczna wydajność, to połączenie uniemożliwiające wygodne zapoznawanie się z zasobami Sieci. Obsługa stron jest powolna, a ich przewijanie ma niewiele wspólnego z płynnością.

Telefon może służyć jako nawigacja samochodowa dzięki odbiornikowi GPS i mapom Nokii, które do działania nie wymagają łączności z Internetem. Niestety, wyłączenie transmisji danych znacznie wydłuża czas ustalania pozycji urządzenia (do nawet kilkunastu minut), przez co funkcja staje się mniej użyteczna. Nie mniej, taka nawigacja potrafi być szczególnie przydatna za granicą, gdzie opłaty za Internet są bardzo drogie.

Rewelacyjnie wypada za to jakość odtwarzanego w słuchawkach lub na wbudowanych głośnikach stereo dźwięku. Efekt ten osiągnięto, dzięki dodatkowemu chipowi, który odpowiada za jego przetwarzanie. Szkoda tylko, że pozostałe cechy Nokii 5800 wypadają tak słabo, bo byłoby to jedno z najlepszych, muzycznych urządzeń na rynku. Telefon ma wbudowane tylko 81 MB pamięci (ok 15 piosenek), jednak w zestawie ze słuchawką znajduje się karta 8 GB.

Wydajność

Działanie systemu pozostawia wiele do życzenia. Interfejs działa płynnie póki nie korzysta się z kilku aplikacji jednocześnie. Wtedy wszystko się tnie, przywiesza i może doprowadzić do szału użytkownika. Nie jest to jednak wina systemu, tylko Nokii, która w telefonie umieściła 128 MB RAM i procesor 434 Mhz. Zapomnieć można o komfortowym przeglądaniu Internetu czy graniu w gry i cały czas trzeba pilnować menadżera zadań, czy przypadkiem jakiś program nie pochłania niepotrzebnie, i tak niewielkich, zasobów telefonu.

Bateria

Bateria wytrzymuje od kilkunastu godzin do 4 dni pracy, w zależności od intensywności korzystania z funkcji smartfona (Internet, rozmowy, GPS). Bez zarzutu prezentuje się również czas rozmów (ok. 9 godzin, o ile korzysta się z 2G), jednak naprawdę imponująca jest możliwość odtwarzania muzyki przez ponad 30 godzin.

Podsumowanie

Szukając niedrogiego, a zarazem świetnego odtwarzacza muzycznego warto rozważyć zakup tego modelu. Jeśli jednak ktoś poszukuje telefonu lub smartfona, to tę słuchawkę należy omijać szerokim łukiem. Na rynku jest wiele urządzeń, które przebijają Nokię 5800 płynnością działania, niezawodnością czy liczbą dostępnych aplikacji. Za niewiele większe pieniądze kupić można kultowego Samsunga Galaxy S (który też słynie z wysokiej jakości muzyki w słuchawkach) czy niedrogą i udaną Nokię Lumię 520. Szukając zwykłego telefonu znacznie lepiej spisywać się za to będzie popularna Nokia E52, która również działa na Symbianie.

Co nam się podoba

Rewelacyjna jakość rozmów i muzyki w słuchawkach
Dobra jakość wykonania obudowy
W porównaniu do innych Nokii z serii, akceptowany aparat
Przyzwoite, wbudowane głośniki stereo, na których przyjemnie słucha się muzyki
Niska cena
Obsługa sieci 3G pozytywnie wpływa na szybkość działania Internetu
Łączność Wi-Fi pozwala uniknąć korzystania z płatnej transmisji danych
Karta 8 GB dołączana do zestawu pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów
Mapy offline Nokii, które działają bez połączenia z Internetem
Niezły, jak na smartfona, czas pracy na baterii

Co nam się nie podoba

Przeciętny wyświetlacz, który w słońcu staje się nieczytelny
Niewielki ekran utrudnia pisanie na wirtualnej klawiaturze
Niezbyt precyzyjny, oporowy ekran dotykowy
Nudny, niewyróżniający się wygląd
Beznadziejna wydajność, która zniechęca do robienia czegokolwiek na smartfonie
Niewielka ilość pamięci RAM utrudnia komfortowe korzystanie z nawet jednej aplikacji
Brak możliwości ładowania przez gniazdo micro USB
Martwy, przestarzały system operacyjny, na który nie pojawiają się nowe gry i aplikacje

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top