Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia 603

Nokia 603, to dotykowy, niedrogi smartfon dla niezbyt wymagających użytkowników z 2011 roku. Urządzenie działa na martwym systemie operacyjnym Symbian, ma poręczny rozmiar i powinna przypaść do gustu młodzieży.

Wykonanie i wygląd

Obudowa jest nieźle wykonana, chociaż jakość wykorzystanych materiałów jest raczej przeciętna. Wizualnie telefon wyróżnia się zaokrąglonymi rogami, dzięki którym dobrze leży w dłoni i się w nią nie wżyna. Z drugiej jednak strony, jest dosyć pękaty i niezbyt smukły. Młodszych użytkowników na pewno ucieszy możliwość wymiany kolorowych pokryw baterii.

Menu i aplikacje

Nokia 603 korzysta z Symbiana w wersji Belle. W wielu miejscach interfejs przypomina ten znany z Androida. Do dyspozycji użytkownika oddano kilka pulpitów, które edytować można według własnych upodobań. Fabrycznie zainstalowane aplikacje to m.in. przeglądarka internetowa, odtwarzacze multimedialne, Facebook, klient e-mail, mapy niewymagające połączenia z Internetem, pakiet biurowy i wiele innych. Dodatkowe programy i gry ściągnąć można ze sklepu Ovi. Niestety, na Symbiana powstaje niewiele nowego oprogramowania i ze świecą szukać na niego tytułów znanych z Androida czy iOS.

Wyświetlacz

Zamontowany ekran 3,5 cala jest ponadprzeciętnej jakości. Dobrze odwzorowuje kolory, ma szerokie kąty widoczności i bardzo wysoką jasność, dzięki czemu jest zawsze czytelny. Wyższa mogłaby być tylko jego rozdzielczość (360 x 640 pikseli), która powoduje, że niewielkie litery mogą być nieczytelne.

Aparat

Porównywalnie do wyświetlacza prezentuje się zastosowana w telefonie kamera o rozdzielczości 5 Mpix. Zrobione nią zdjęcia mają naturalne kolory i dobrze zachowane detale. Niestety, Nokia nie zdecydowała się na autofocus, więc aparat nie nadaje się do fotografowania bardzo bliskich obiektów. Problemem są też zdjęcia nocne ze względu na brak diody doświetlającej (fotografie są ciemne i niewyraźne).

Kręcone kamerką filmiki w rozdzielczości HD (720p) wypadają kiepsko. Nagraniom brakuje detali i są zazwyczaj mocno zaszumione nawet podczas rejestracji w dobrym świetle.

Multimedia i Internet

Pod tym względem 603 wypada przeciętnie. Niezbyt duży ekran raczej średnio sprawdza się podczas oglądania wideo, chociaż nie ma tragedii. Fabryczny odtwarzacz radzi sobie z otwieraniem popularnych plików wideo DivX i XviD. Podobnie wygląda sprawa z przeglądaniem Internetu. Przeglądarka jest wolniejsza od swoich androidowych odpowiedników, ale niewymagający użytkownik będzie z niej zadowolony. Trzeba też przyznać, że strony internetowe wczytują się znacznie szybciej niż na starszych słuchawkach z Symbianem, co jest zasługą mocniejszych podzespołów oraz obsługi 3G i Wi-Fi.

Telefon może służyć jako nawigacja samochodowa dzięki odbiornikowi GPS i mapom Nokii, które do działania nie wymagają łączności z Internetem. Niestety, wyłączenie transmisji danych znacznie wydłuża czas ustalania pozycji urządzenia (do nawet kilkunastu minut), przez co funkcja staje się mniej użyteczna. Nie mniej, taka nawigacja potrafi być szczególnie przydatna za granicą, gdzie opłaty za Internet są bardzo drogie.

Jakość rozmów i dźwięk w słuchawkach są przeciętne. Telefon nieźle sprawdza się w roli odtwarzacza muzycznego, ale raczej nie zadowoli bardzo wymagających użytkowników. Wbudowane 2 GB pamięci (dla użytkownika dostępne 340 MB) pozwalają na zapisanie zaledwie 70 piosenek. Urządzenie obsługuje na szczęście karty microSD (do 32 GB).

Wydajność

Nokię 603 wyposażono w jednordzeniowy procesor 1 Ghz i 512 MB RAM. Symbian nie jest zbyt wymagającym systemem, więc na takich podzespołach działa bez zarzutu. Nie ma tez problemów podczas grania w gry 3D (o ile znajdzie się jakieś na tę platformę).

Bateria

Bateria wytrzymuje ok. dwa dni pracy. Czas ten można jednak skrócić mocno eksploatując smartfona (Internet, gry). Czas rozmów na jednym ładowaniu to ok. 7 godzin, co jest przeciętnym wynikiem.

Podsumowanie

Jeśli komuś nie przeszkadza niewielka baza dostępnych na Nokię 603 gier i aplikacji, to powinien być zadowolony z działania słuchawki i jej multimedialnych możliwości. Do tego można ją kupić w bardzo dobrych cenach i jest łatwa w obsłudze. W innym przypadku warto jednak rozważyć smartfona z nowszym systemem operacyjnym (Windows Phone 8, Android), na który będzie znacznie więcej dodatkowego oprogramowania (np. Samsung Galaxy S, Nokia Lumia 620 lub Sony Xperia E).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button