Test Nokia 6303

nokia-6303-classic-15-kopia

Nokia 6303 to tani, klasyczny telefon, następca popularnego 6300. Niestety, poza świetną jakością wykonania i niezawodnością trudno znaleźć w nim coś interesującego.

Wykonanie i wygląd

Obudowę wykonano ze stali oraz plastiku. Zadbano też o spasowanie elementów, więc nic nie trzeszczy. W porównaniu do swojego poprzednika (Nokii 6300) słuchawka prezentuje się znacznie nowocześniej, a metalowa pokrywa baterii jest przyjemnie zimna w dotyku. Trzeba też wspomnieć, że telefon jest smukły i niewielki. W odróżnieniu do większości innych klasycznych telefonów, 6303 odróżnia się też dostępnością w kilku stylowych kolorach.

Niestety, niezbyt dobre wrażenie robi klawiatura, która pomimo oddzielonych od siebie klawiszy jest dość niewygodna i pisanie na niej wymaga przyzwyczajenia.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z zamkniętego systemu operacyjnego S40 6th. Oferuje on podstawowe narzędzia (odtwarzacz multimedialny, kalkulator, przeglądarkę internetową, kalendarz itd.), których nie można zmienić. Interfejs pozwala na niezbyt zawansowaną personalizację i instalację prymitywnych gier i aplikacji Java. W zamian, działa szybko i niezawodnie. Do tego jest bardzo prosty w obsłudze i prezentuje się tak samo, jak w nawet o kilka lat starszych słuchawkach producenta.

Wyświetlacz

Zamontowany ekran ma 2,2 cala i rozdzielczość 240 x 320 pikseli. Jest to jeden z lepszych paneli Nokii, jakie były montowane do klasycznych telefonów. Ma wysoki kontrast i rewelacyjną czytelność w słońcu. Niestety, jest za mały do multimedialnych lub internetowych zastosowań.

Aparat

Matryca ma 3,2 Mpix i stanowi raczej dodatek, a nie główną cechę telefonu. Robi przeciętne zdjęcia, które niczym się nie wyróżniają. Nie przyda się też w ciemnym otoczeniu, ponieważ zamontowana lampa błyskowa (pomimo dwóch diod LED) kiepsko radzi sobie z doświetlaniem sceny. Dziwną przypadłością jest opóźniony podgląd podczas korzystania z aparatu, który dodatkowo jest bardzo zaszumiony (pełny kolorowych plam).

Nagrywane kamerką filmiki w rozdzielczości 640 x 480 pikseli też nie grzeszą jakością. Brakuje im płynności, pozbawione są detali i raczej nie nadają się do oglądania poza ekranem telefonu.

Multimedia i Internet

Mały ekran i brak systemu operacyjnego raczej nie sprzyjają korzystaniu z multimediów na urządzeniu. Nie inaczej jest w tym przypadku. 6303 radzi sobie tylko z mobilnymi formatami wideo (MP4, 3GP). Niewielki wyświetlacz zniechęca do przeglądani stron internetowych czy serwisów społecznościowych. Sytuację dodatkowo pogarsza brak 3G i Wi-Fi, bez których witryny wczytują się bardzo powoli. Pozostaje tylko odtwarzanie muzyki, której jakość nie wybija się ponad rynkowy standard. To samo dotyczy niestety również rozmów głosowych.

Słuchawka oferuje zaledwie 17 MB wbudowanej pamięci (ok. 3 utwory), więc bez karty microSD (w zestawie 1 GB) użytkownik się nie obejdzie.

Bateria

Ogniwo wytrzymuje od 4 do 7 dni pracy, w zależności od intensywności korzystania z funkcji telefonu lub ok. 7 godzin rozmów. Nie jest to wynik rewelacyjny, ale też trudno na niego narzekać.

Podsumowanie

Jest to niezawodny, stylowy i prosty telefon bez żadnych interesujących cech. Idealnie sprawdzi się jako druga słuchawka ze względu na przyzwoitą jakość rozmów głosowych oraz znośny czas pracy na baterii. Nie da się jednak ukryć, że jest sporo znacznie bardziej interesujących telefonów za podobne pieniądze. Nokia E52 oferuje większe możliwości dzięki systemowi operacyjnemu Symbian. Sony Ericsson K800 zrobi znacznie ładniejsze zdjęcia. A Nokia 112 bez problemu wytrzyma bez ładowarki ponad tydzień.

Co nam się podoba

Świetna jakość wykonania (stalowe elementy obudowy)
Nowoczesny wygląd
Przyzwoity czas pracy na baterii
Niska cena
Niezawodny, prosty system operacyjny

Co nam się nie podoba

Przeciętny aparat
Brak 3G negatywnie wpływa na szybkość działania Internetu
Jest sporo ciekawszych słuchawek
Niezbyt wygodna klawiatura
Niewielki wyświetlacz zniechęca do korzystania z multimediów i Internetu
Brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnej transmisji danych
Bardzo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z kart microSD
Nieobecność odbiornika GPS, który przydać się może w awaryjnych sytuacjach
Ograniczony system operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top