Test Nokia 6500 slide

nokia-6500-slide-2 kopia

Nokia 6500 Slide, to klasyczny, rozsuwany telefon, który oferuje użytkownikowi tylko podstawowe funkcje, ale jest przy tym świetnie wykonany. Warto wspomnieć, że jest to ubrany w inną obudowę poprzednik Nokii 6700 Classic.

Wykonanie i wygląd

Połączenie plastiku i stali nierdzewnej, to dosyć rzadki zabieg w przypadku telefonów. W przypadku 6500 sprawdził się on jednak świetnie. Telefon jest solidny, a poszczególne elementy zostały idealnie spasowane, więc nie ma mowy o trzeszczeniu. Mechanizm rozsuwania stawia odpowiedni opór, ale górna część obudowy z czasem pozostawia rysy na klawiaturze. Niestety, kosztem użycia stali jest stosunkowo duży ciężar urządzenia (125 g) i tendencja do brudzenia się błyszczących powierzchni. Trudno też uznać 6500 Slide za smukłe urządzenie, ale taki jest urok rozsuwanych obudów.

Klawiatura ma duże, wygodne klawisze, na których można bardzo szybko pisać bez robienia literówek.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z zamkniętego systemu operacyjnego S40 5th. Oferuje on podstawowe narzędzia (odtwarzacz multimedialny, kalkulator, przeglądarkę internetową, kalendarz itd.), których nie można zmienić. Interfejs pozwala na niezbyt zawansowaną personalizację i instalację prymitywnych gier i aplikacji Java. W zamian, działa szybko, niezawodnie i jest prosty w obsłudze. Szczególnie ostatnia cecha może być decydująca w przypadku mniej zaawansowanych użytkowników.

Wyświetlacz

Zamontowany ekran ma 2,2 cala i rozdzielczość 240 x 320 pikseli. Jest on bardzo dobry, ale tylko w kategoriach klasycznych telefonów. Wyświetlany obraz jest dosyć ostry i bardzo kontrastowy. Trudno też mieć zastrzeżenia do jego czytelności w słońcu.

Aparat

Jest jedną z ważniejszych cech 6500 slide. Ma rozdzielczość 3,2 Mpix i optykę renomowanej firmy optycznej Carl Zeiss. Ostatecznie robi niezłe zdjęcia, szczególnie w słoneczny dzień. Trochę gorzej sprawa się ma w ciemnym otoczeniu, ale tutaj sytuację ratuje doscyć mocna dioda doświetlająca. Fotografie cechują się dobrym oddaniem kolorów i sensowną liczbą zachowanych detali.

Jakość nagrywanych filmików wypada znacznie gorzej niż zdjęć. W oczy rzucają się niewielka liczba rejestrowanych detali i stosunkowo niska rozdzielczość (640 x 480 pikseli).

Multimedia i Internet

Mały ekran i brak systemu operacyjnego raczej nie sprzyjają korzystaniu z multimediów na urządzeniu. Nie inaczej jest w tym przypadku. 6500 slide radzi sobie tylko z mobilnymi formatami wideo (MP4, 3GP). Niewielki wyświetlacz zniechęca do przeglądani stron internetowych czy serwisów społecznościowych. Sytuację dodatkowo pogarsza brak łączności Wi-Fi, bez której konieczne jest korzystanie z płatnej transmisji danych przy użyciu 3G. Pozostaje tylko odtwarzanie muzyki, której jakość nie wybija się ponad rynkowy standard, a brak gniazda mini jack utrudnia podłączanie własnych słuchawek To samo dotyczy niestety również rozmów głosowych. Słuchawka oferuje zaledwie 20 MB wbudowanej pamięci (ok 4 piosenki), więc bez karty microSD użytkownik się nie obejdzie (dołączona do zestawu ma 256 MB, ale maksymalnie może to być 8 GB).

Bateria

Ogniwo wytrzymuje od 3 do 6 dni pracy (odtwarzacz muzyczny, połączenia głosowe, SMS-y) lub 6 godzin rozmów głosowych. Szczególnie ten drugi rezultat nie zachwyca i jest czterokrotnie gorszy od nowoczesnych smartfonów (np. Sony Xperii Z1).

Podsumowanie

To porządny telefon, który początkowo był bardzo drogi. Obecnie nie ma tego problemu, dlatego chcąc kupić stylową, niezawodną słuchawkę jest to całkiem ciekawa propozycja. Należy jednak pamiętać o jej bardzo ograniczonych możliwościach, którym daleko do nawet najprostszych smartfonów (np. Nokia Lumia 510 lub Samsung Galaxy Ace).

Co nam się podoba

Świetna jakość wykonania obudowy
Stylowy wygląd
Przyzwoity aparat z elementami optycznymi renomowanej firmy Carl Zeiss
Wygodna klawiatura, na której dobrze się pisze
Niska cena
Dobra jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku
Przyzwoity czas pracy na baterii
Prosty w obsłudze interfejs
Rozsuwane telefony bardzo się obecnie odróżniają

Co nam się nie podoba

Gruba, pękata i dosyć ciężka obudowa
Rozsuwanie obudowy z czasem rysuje klawiaturę
Mały wyświetlacz zniechęca do korzystania z multimediów czy Internetu
Jakość nagrywanych kamerką filmików pozostawia sporo do życzenia
Nieobecność Wi-Fi zmusza do używania płatnej transmisji danych
Bardzo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z kart microSD
Ograniczony system operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji
Brak gniazda mini jack utrudnia korzystanie z własnych słuchawek

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top