Test Nokia 6600 fold

nokia-6600-fold-2 kopia

Nokia 6600 Fold, to klasyczny, ładny telefon z klapką z 2008 roku, skierowany do niewymagających użytkowników. Szczególnie może przypaść on do gustu kobietom, dzięki swej smukłej obudowie.

Wykonanie i wygląd

Słuchawkę wykonano bardzo dobrze, a jej wygląd jest stylowy i może się podobać. Wykorzystane, błyszczące plastiki prezentują się elegancko, ale bardzo widać na nich wszelkie zabrudzenia i rysy. Urządzenie wyposażono w elektromagnes, który po aktywacji przyciskiem otwiera klapkę (chociaż nie zawsze funkcja ta działa jak należy). Niestety, elementy wspomnianego mechanizmu umieszczono pod klawiaturą i nad wyświetlaczem przez co są bardzo widoczne. Inną ciekawostką jest czuła na dotyk klapka. Stuknięcie w nią dwa razy aktywuje zewnętrzny wyświetlacz. W ten sposób można też wyciszać i odrzucać połączenia.

Klawiatura robi świetne wrażenie. Klawisze są duże i mają różną fakturę, dzięki czemu jeszcze łatwiej wyczuć je bez spoglądania. Do tego trzeba dodać odpowiedni skok przycisków i ich nieznaczne (ale wystarczające) oddzielenie od siebie.

Menu i aplikacje

Wykorzystany system operacyjny S40 szóstej edycji jest maksymalnie uproszczony. Poruszenia się po interfejsie jest banalnie proste, oferuje on jednak niewiele narzędzi (przeglądarkę internetową, mapy Nokii, odtwarzacz muzyczny, kalkulator, kalendarz itd.). Na system dostępne jest też niewiele dodatkowego oprogramowania. Bardzo doskwiera jednak brak jakiejkolwiek wielozadaniowości znanej z prostych telefonów LG, Samsunga czy Sony Ericssona. Zapomnieć można o możliwości zminimalizowania programu i uruchomieniu w tym samym czasie innego.

Mile zaskakuje całkiem rozbudowany odtwarzacz muzyczny, który oferuje korektor graficzny do własnoręcznego poprawiania brzmienia muzyki. Bez zarzutu sprawuje się też radio FM. Pamiętać należy tylko o konieczności kupna karty microSD (do 8 GB), ponieważ wbudowanej pamięci jest tylko 18 MB (ok. 4 piosenki).

Wyświetlacz

Ekran ma 2,13 cala i rozdzielczość 240 x 320 pikseli. Co ciekawe, nie jest to panel LCD tylko OLED. Charakteryzuje się on rewelacyjnym kontrastem, nasyconymi kolorami i szerokimi kątami widoczności. Lekki niedosyt pozostawia jedynie jego ostrość, ale wada daje się we znaki tylko podczas korzystania z przeglądarki internetowej.

Zewnętrzny wyświetlacz to monochromatyczny panel OLED 1,36 cala. Wyłączony, jest zupełnie niewidoczny, a po uruchomieniu pokazuje godzinę, dane dzwoniącego i powiadomienia.

Aparat

Nie jest to mocny element tego modelu. Matryca ma tylko 2 Mpix i robi słabe zdjęcia. Kolory są na nich blade, łatwo też rozmazać ujęcie. W wielu miejscach obraz wygląda też, jakby został namalowany farbami olejnymi. Aparat nie dysponuje autofocusem, więc bliskie obiekty są rozmazane. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w nocy. Detale zupełnie się wtedy zlewają ze sobą. Sytuację nie ratuje też podwójna dioda LED.

Bateria

Przy niezbyt intensywnym wykorzystaniu telefonu (rozmowy, SMS-y) ogniwo wytrzymuje około 3 dni. Niestety, jak na typowo kobiecą słuchawkę nie zachwyca czas rozmów, który oscyluje wokół 4 godzin. To, jak na dzisiejsze standardy, bardzo słaby wynik, który trudno czymkolwiek usprawiedliwić.

Podsumowanie

Jest to ładny, niezawodny i praktyczny telefon, który najlepiej dopasuje się do damskiej torebki. Nie ma on zbyt wielu zaawansowanych funkcji, ale nadrabia to prostotą obsługi i dobrym ekranem. Część osób może jednak nie być w stanie zaakceptować jego słabej baterii. W takiej sytuacji warto zainteresować się Alcatelem One Touch 2010 lub Sony Ericssonem W508, które równie ładnie się prezentują, a przy tym dłużej działają na jednym ładowaniu.

Co nam się podoba

Kompaktowe rozmiary i wysoka jakość wykonania obudowy
Ładny wygląd, pasujący do kobiecej torebki
Niska cena
Świetny, chociaż niewielki ekran, który dobrze sprawdza się w każdych warunkach
Wygodna klawiatura, na której dobrze się pisze
Dobra jakość połączeń głosowych
Dobra jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku
Wyróżniająca się budowa telefonu (klapka)
Całkiem prosty w obsłudze interfejs, z którym poradzi sobie niemal każdy

Co nam się nie podoba

Tragiczny aparat
Mały ekran nie nadaje się do zastosowań multimedialnych i Internetu
Mechanizm otwierania klapki nie zawsze działa poprawnie
Bardzo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Krótki czas rozmów na jednym ładowaniu
Brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnej transmisji danych
System operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji
Brak sprzętowych przycisków do kontroli głośności przeszkadza podczas rozmów i słuchania muzyki

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top