Test Nokia 6700 Classic

nokia-6700-classic-2 kopia

Nokia 6700 Classic to klasyczny telefon komórkowy o sporych możliwościach, który działa na zamkniętym systemie operacyjnym Nokii. Z jednej strony ma on sporo funkcji, a z drugiej jest znacznie bardziej niezawodny od smartfonów.

Wykonanie i wygląd

Słuchawkę wykonano z plastiku i metalu, z czego tego drugiego jest znacznie więcej. Całość jest bardzo elegancka i może się podobać. Spasowanie elementów jest przyzwoite, chociaż niektóre egzemplarze są wyraźnie gorsze od innych. Warto szukać też czarnej wersji urządzenia. W przypadku srebrnej lakier ma tendencję do odpryskiwani z plastikowych części. Niestety, wykorzystanie metalu negatywnie odbiło się na wadze urządzenia, która jest spora (116 g) i kiepsko rozłożona (spód słuchawki jest wyraźnie cięższy).

Klawiatura budzi mieszane odczucia. Pomimo dużych klawiszy pisanie na niej wymaga przyzwyczajenia. Przyciski są od siebie oddzielone tylko w poziomie, więc dosyć łatwo przez przypadek trafić w klawisz umiejscowiony obok. Brakuje też wypukłości, które ułatwiałyby pisanie bezwzrokowe.

Menu i aplikacje

Wykorzystany system operacyjny S40 szóstej edycji jest maksymalnie uproszczony. Poruszenia się po interfejsie jest banalnie proste, oferuje on jednak niewiele narzędzi (przeglądarkę internetową, mapy Nokii, odtwarzacz muzyczny, kalkulator, kalendarz itd.). Na system dostępne jest też niewiele dodatkowego oprogramowania. Bardzo irytujący jest brak jakiejkolwiek wielozadaniowości znanej z prostych telefonów LG, Samsunga czy Sony Ericssona. Zapomnieć można o zminimalizowania programu i uruchomieniu w tym samym czasie innego.

Urządzenie całkiem nieźle sprawdza się w roli pieszej nawigacji (do samochodu ma za mały ekran), dzięki wbudowanym mapom Nokii oraz odbiornikowi GPS.

Miło zaskakuje całkiem rozbudowany odtwarzacz muzyczny, który oferuje korektor graficzny do własnoręcznego poprawiania brzmienia muzyki. Bez zarzutu sprawuje się też radio FM. Pamiętać należy tylko o konieczności korzystania z karty microSD (w zestawie 1 GB), ponieważ wbudowanej jest tylko 170 MB. Obraz całości znacznie psuje brak wyjścia słuchawkowego mini jack. Użytkownik jest skazany na podłączanie zestawu przez gniazdo micro USB, korzystając przy tym z przejściówki (w przypadku własnych słuchawek).

Wyświetlacz

Ekran ma 2,2 cala i rozdzielczość 240 x 320 pikseli. Wyświetlane kolory są dosyć żywe, ostrość akceptowalna, a kontrast zadowalający. Dobrze sprawdza się w każdych warunkach pogodowych, o ile pod szybkę nie dostanie się kurz. Niestety, jest za mały, żeby komfortowo korzystać na nim z multimediów czy Internetu.

Aparat

Pomimo swoich przeciętnych parametrów (5 Mpix i dioda doświetlająca) sprawdza się on świetnie. Zrobione zdjęcia są ostre dzięki funkcji autofocus, nie ma na nich zbyt dużej ilości szumów, a kolory są bliskie rzeczywistości. Gorzej prezentują się fotografie nocne, głównie ze względu na słabą, bardzo małą diodę doświetlającą LED. Są ciemne i niezbyt szczegółowe. Miłym dodatkiem jest za to sprzętowy spust migawki.

Gorzej wypadają nakręcone filmy, które nie dość, że są kiepskiej jakości, to mają jeszcze stosunkowo niską rozdzielczość (640 x 480 pikseli).

Bateria

Pod tym względem Nokia 6700 Classic wypada przeciętnie. Przy kilkunastu minutach rozmów i paru SMS-ach słuchawka wytrzymuje na jednym ładowaniu ok. 4 dni, co jest akceptowalnym wynikiem. Znacznie odstaje ona jednak pod tym względem od prostych, klasycznych telefonów (np. Nokii 113). Słabo prezentuje się za to czas rozmów, który wynosi ok. 4-5 godzin.

Podsumowanie

Świetnie wykonana, metalowa obudowa to rzadkość w klasycznych telefonach. Do tego trzeba doliczyć elegancki wygląd, dzięki któremu Nokia 6700 Classic może się podobać. Pomimo wad (przeciętna bateria i klawiatura) to jedna z najciekawszych, klasycznych Nokii bez Symbiana. Ma całkiem dobry aparat, niezły ekran i jest łatwa w obsłudze. Jeśli jednak ktoś potrzebuje tego typu słuchawki, którą zrobi też ładne zdjęcie w nocy (Nokia 6700 Classic sobie z nimi nie radzi) to ciekawą alternatywą może być wyposażona w Symbiana i ksenonową lampę błyskową Nokia 6220 Classic.

Co nam się podoba

Dobra jakość wykonania obudowy (niestety, nie w każdym egzemplarzu)
Dobry aparat, który sprawdza się w każdych warunkach
Niezły, czytelny w słońcu ekran
Szybkość działania i niezawodność
Bardzo dobry system redukcji szumów w trakcie rozmów
Sprzętowy spust migawki ułatwia robienie zdjęć
Odbiornik GPS i mapy Nokii pozwalają na zrobienie z telefonu nawigacji
Prosty w obsłudze interfejs, z którym poradzi sobie każdy

Co nam się nie podoba

Mały wyświetlacz uniemożliwia komfortowe korzystanie z multimediów
Przeciętny czas pracy na baterii
Niewygodna klawiatura, na której pisanie to nieprzyjemny obowiązek
Brak wyjścia słuchawkowego mini jack zmusza do korzystania z przejściówki
Słaba jakość nagrywanych kamerką filmów
Brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnego Internetu mobilnego
System operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji
Mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z kart microSD

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top