Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia 6720 Classic

Nokia 6720 Classic, to następca całkiem udanego modelu Nokia 6220 Classic. Jest to klasycznie wyglądający telefon, który działa na systemie operacyjnym Symbian. Mnogością funkcji daleko mu do smartfonów, jednak znacznie przebija on możliwościami zwykłe telefony.

Wykonanie i wygląd

Urządzenie wykonane jest poprawnie – elementy są dobrze spasowane, a użytym materiałom trudno coś zarzucić. Szczególnie dobrze pod tym względem wypada stalowa pokrywa baterii, która dodaje całości klasy. Słuchawka prezentuje się stylowo i jest ładna, ale od np. Nokii 6700 jest trochę mniej elegancka. Brakuje jej też odrobiony smukłości znanej z nowszych urządzeń Nokii (np. Nokii 515).

Klawiatura sprawuje się dobrze, chociaż niektórym przeszkadzać mogą płaskie, stosunkowo nieduże przyciski. Ciekawie prezentuje się lekkie zagięcie dolnej części obudowy, dzięki czemu wygląda ona atrakcyjniej i łatwiej ją trzymać podczas pisania.

Menu i aplikacje

Telefon działa na systemie operacyjnym Symbian 9.3 S60 trzeciej edycji, który świetnie dostosowano do obsługi przyciskami. Tak naprawdę, poza możliwością instalowania dodatkowych aplikacji i gier niewiele się on różni od interfejsów znanych z innych telefonów Nokii. Należy jednak pamiętać, że Symbian jest systemem martwym, na który nie powstają nowe gry i aplikacje. Jeśli jednak rozpatrywać 6720 Classic w kategoriach zwykłego telefonu, to jest dostępne na niego ponadprzeciętnie dużo programów. Nie brakuje też fabrycznych narzędzi, takich jak przeglądarka internetowa, e-mail, Youtube, mapy Nokii, pakiet biurowy itp.

Wyświetlacz

Niestety, ten element niewiele zmienił się względem starszego modelu. Można wręcz odnieść wrażenie, że się pogorszył. Reprodukcji kolorów daleko do ideału, tak samo jak kątom widoczności. Mały niedosyt pozostawia też rozmiar wyświetlacza – 2,2 cala, to za mało, żeby komfortowo korzystać z multimediów i aplikacji. Bez zarzutu sprawuje się za to powłoka antyrefleksyjna, która pozwala korzystać z telefonu nawet w słoneczne dni.

Aparat

Jedna z największych zalet modelu Nokia 6220 Classic w następcy już tak nie imponuje, głównie za sprawą zastąpienie ksenonowej lampy błyskowej diodą LED. Brak ten odczuwalny jest jednak tylko w słabych warunkach oświetleniowych. Gdy nie trzeba doświetlać sceny, matryca w 6720 Classic sprawdza się świetnie, a robione nią zdjęcia są jednymi z najlepszych w kategorii telefonicznych aparatów 5 Mpix. Fotografie są pełne szczegółów, ostre i mają dobrze oddane kolory.

Niestety, nagrywane urządzeniem filmy w rozdzielczości 640 x 480 pikseli są tragicznej jakości i wypadają nieporównywalnie gorzej od zdjęć. Nagraniom brakuje płynności i ostrości.

Multimedia i Internet

6720 Classic raczej nie nadaje się do multimedialnych zastosowań, chociaż świetnie sprawdza się w roli odtwarzacza muzycznego (oferuje rewelacyjną jakość dźwięku). Niestety, mały ekran zapewnia nieporównywalnie mniejszy komfort podczas przeglądania Internetu, niż w przypadku smartfonów. Do tego wspomnieć trzeba o braku Wi-Fi, więc użytkownik skazany jest na płatny Internet mobilny. Trzeba rownież wspomnieć, że oglądanie filmów na tak małym wyświetlaczu też nie sprawia większej przyjemności. Bardzo dobrze wypada za to jakość rozmów głosowych, dzięki czemu rozmawianie to czysta przyjemność.

Urządzenie dysponuje zaledwie 50 MB wbudowanej pamięci (ok. 10 piosenek), więc korzystanie z dołączonej do zestawu kart microSD 1 GB jest raczej wskazane.

Wydajność

Szybkość działania systemu jest wzorowa. Telefon wyposażono w procesor 600 Mhz i 128 MB RAM. Takie połączenie w zupełności wystarcza Symbianowi do płynnej pracy. Nie ma też problemu w korzystaniu z kilku aplikacji jednocześnie (oczywiście, w granicach rozsądku).

Bateria

Bateria pozwala na maksymalnie 4 dni komfortowej pracy przy korzystaniu z Internetu. Czas rozmów wynosi ok. 6 godzin, co jest dobrym wynikiem, chociaż nowe, nawet budżetowe słuchawki przebijają ten rezultat o kilka godzin (np. Nokia 113).

Podsumowanie

Jest to całkiem udana słuchawka, która oferuje więcej, niż zwykłe telefony, ale mniej niż smartfony. Dzięki temu jest prosta w obsłudze, wygodnie się z niej korzysta i długo działa bez ładowania. Zniechęca do niej głównie przestarzały system operacyjny, ale komuś szukającemu tego typu urządzenia nie powinno to przeszkadzać. Mały niedosyt pozostawiać może też niewielki postęp względem starszej Nokii 6220, która oferowała to samo, a do tego miała ksenonową lamę błyskową. Niestety, należy również pamiętać, że nie jest to najbardziej stylowy telefon na rynku i znacznie lepiej od niego prezentują się Nokia 6700 Classic lub biznesowa Nokia E52.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button