Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia 700

Nokia 700, to dotykowy smartfon z 2011 roku, działający na systemie operacyjnym Symbian, przeznaczony dla niezbyt wymagających użytkowników. Charakteryzuje się on niezłym stosunkiem jakości do ceny, niezawodnym działaniem i… niestety, znacznie mniejszymi możliwościami niż telefony z Androidem czy Windows Phone. Na rynku dostępna jest również odrobinę większa i lepsza Nokia 701.

Wykonanie i wygląd

Stoi na wyjątkowo wysokim poziomie. Obudowa w większości zrobiona jest z metalu, który jest przyjemnie zimny w dotyku i powoduje, że słuchawka wygląda na droższą niż jest w rzeczywistości. Efekt ten dodatkowo potęguje smukłość urządzenia oraz jego kompaktowe rozmiary, dzięki którym obsługa ekranu jedną ręką jest zupełnie bezproblemowa. Z kolei od urządzeń konkurencji Nokia 700 odróżnia się dostępnością w kilku nietypowych wersjach kolorystycznych oraz niestandardowym umiejscowieniem głośnika zewnętrznego pod wyświetlaczem. Jest on głębiej niż ekran, dzięki czemu telefon wygląda jakby miał rozsuwaną obudowę. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest świetne rozchodzenie się dźwięku, który nie jest w żaden sposób tłumiony.

Menu i aplikacje

Nokia 700 korzysta z Symbiana w wersji Belle. W wielu miejscach interfejs przypomina ten znany z Androida. Do dyspozycji użytkownika oddano kilka pulpitów, które edytować można według własnych upodobań. Fabrycznie zainstalowane aplikacje to m.in. przeglądarka internetowa, odtwarzacze multimedialne, Facebook, klient e-mail, mapy niewymagające połączenia z Internetem, pakiet biurowy i wiele innych. Dodatkowe programy i gry ściągnąć można ze sklepu Ovi. Niestety, na Symbiana powstaje niewiele nowego oprogramowania i trudno znaleźć na niego tytuły znane z Androida czy iOS.

Wyświetlacz

Zamontowany ekran AMOLED 3,2 cala jest świetnej jakości. Kolory są nasycone, ma szerokie kąty widoczności i dobrą powłokę antyrefleksyjną, dzięki czemu jest czytelny nawet w ostrym słońcu. Wyższa mogłaby być tylko jego rozdzielczość (360 x 640 pikseli), która powoduje, że niewielkie litery mogą być mało czytelne.

Aparat

Zamontowana kamera ma rozdzielczość 5 Mpix. Zrobione nią zdjęcia cechują się naturalnymi kolorami i dobrze zachowanymi detalami. Niestety, Nokia nie zdecydowała się na autofocus, więc aparat nie nadaje się do fotografowania bardzo bliskich obiektów (są nieostre). Aparat nie najlepiej radzi sobie też w gorszych warunkach oświetleniowych. Niewielka dioda LED nie zapewnia odpowiedniej ilości światła, a same zdjęcia stają się mało szczegółowe i zaszumione (pełne kolorowych plam).

Nagrywanym kamerką filmikom w rozdzielczości HD (720p) też daleko do ideału. Obraz jest lekko nieostry, a przez to pozbawiony szczegółów. Nie mniej, oglądanie ich na ekranie telefonu jest całkiem przyjemne.

Multimedia i Internet

Nokia 700 całkiem sprawnie radzi sobie z szeroko pojętymi multimediami, chociaż nie jest wymarzonym urządzeniem do ich obsługi. Wbudowany odtwarzacz wspiera popularne pliki wideo DivX i XviD, ale niewielki ekran raczej nie sprzyja oglądaniu na telefonie dłuższych filmów. Rozmiary wyświetlacza dają się też we znaki podczas korzystania z przeglądarki internetowej. Nie mniej, strony wczytują się całkiem szybko, a ich obsługa jest płynna.

Miłym dodatkiem jest darmowa nawigacji Nokii, która do działania nie potrzebuje łączności z Internetem. Sprawdza się ona całkiem nieźle, praca offline przydaje się podczas wypadów za granicę, gdzie Internet mobilny jest bardzo drogi.

Pewien niedosyt pozostawia za to jakość odtwarzanej w słuchawkach muzyki, która odstaje od poziomu innych modeli Nokii z tamtego okresu. Nie jest to jednak nic znaczącego, a mniej wyczuleni użytkownicy nie powinni usłyszeć różnicy. Telefon oferuje 2 GB wbudowanej pamięci, które powinny pomieścić ok. 400 piosenek. W razie potrzeby można też skorzystać z karty microSD do 32 GB.

Wydajność

Urządzenie wyposażono w jednordzeniowy procesor 1 Ghz i 512 MB RAM. Symbian nie jest zbyt wymagającym systemem, więc na takich podzespołach działa bez zarzutu. Nie ma tez problemów podczas grania w gry 3D (o ile znajdzie się jakieś ciekawe na tę platformę).

Bateria

Bateria wytrzymuje ponad dwa dni pracy, a najbardziej imponującą jej cechą jest możliwość odtwarzania muzyki przez ponad 40 godzin! Mniejsze wrażenie robi za to czas rozmów, który w najlepszym wypadku (łączność 2G) zahacza o 7 godzin.

Podsumowanie

To wdzięczny, niewielki i tani smartfon, który sprawnie spełnia swoje zadanie i wyróżnia się oryginalnym wyglądem. Nie jest to sprzęt dla bardzo wymagających użytkowników, ale Ci mniej zaawansowani będą zadowoleni z wbudowanej przeglądarki, odtwarzacza muzycznego czy jakości wykonania obudowy. Jeśli jednak ktoś szuka smartfona o trochę większych możliwościach za podobne pieniądze, to dobrymi alternatywami mogą być Sony Ericsson Neo V, Samsung Galaxy Ace 2 czy Nokia Lumia 620.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button