Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia 701

Nokia 701, to prosty, dotykowy smartfon z 2011 roku, dla niezbyt wymagających użytkowników. Działa on na systemie operacyjnym Symbian Belle, na który powstaje niewiele nowego oprogramowania. Warto wiedzieć, że model ten jest trochę większą i lepszą wersją Nokii 700.

Wykonanie i wygląd

Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Do obudowy wykorzystano metal (ramka urządzenia oraz pokrywa baterii) i plastik. Ekran przykryty jest hartowanym szkłem nieznanego pochodzenia i ma podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wizualnie Nokia 701 jest bardzo obła, dzięki czemu świetnie leży w dłoni i bez problemu obsługiwać ją można jedną ręką.

Menu i aplikacje

Nokia 701 korzysta z Symbiana w wersji Belle. W wielu miejscach interfejs przypomina ten znany z Androida. Do dyspozycji użytkownika oddano kilka pulpitów, które edytować można według własnych upodobań. Fabrycznie zainstalowane aplikacje to m.in. przeglądarka internetowa, odtwarzacze multimedialne, Facebook, klient e-mail, mapy offline, pakiet biurowy i wiele innych. Dodatkowe programy i gry ściągnąć można ze sklepu Ovi. Niestety, na Symbiana powstaje niewiele nowego oprogramowania i trudno znaleźć na niego tytuły znane z Androida czy iOS.

Wyświetlacz

Zamontowany ekran ma 3,5 cala i rozdzielczość 360 x 640 pikseli. Jest on wyjątkowo jasny i czytelny w słońcu, ale zastrzeżenia można mieć do jego kontrastu. Wyświetlane kolory są bez zarzutu, chociaż czerni odrobinę brakuje głębi. Ostrość obrazu jest akceptowalna, jednak niewielkie czcionki mogą być mało wyraźne.

Aparat

Matryca ma 8 Mpix i sprawdza się jeszcze lepiej, niż w tańszych modelach z serii. Nadal pozbawiona jest ona autofocusa, ale zastosowana technologia ustawiania ostrości pozwala na fotografowanie obiektów z odległości od 30 cm, co jest całkiem dobrym wynikiem. Efekt w przeciwieństwie do autofocusa jest uzyskiwany natychmiast, co jest niewątpliwą zaletą tej technologii. Pozostałe parametry zdjęć prezentują się bardzo dobrze. Mają poprawnie odwzorowane kolory i sporo detali. Ciemnym otoczeniu ich jakość jednak znacznie spada (pomimo podwójnej diody doświetlającej LED).

Do nagrywanych kamerką filmików w rozdzielczości HD (720p) trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Obraz jest ostry i szczegółowy. Nie ma też problemów z jego płynnością i spokojnie nagrania odtwarzać można na większych ekranach (np. telewizorze).

Multimedia i Internet

Gdyby nie stosunkowo mały ekran, to Nokia 701 byłaby całkiem dobrym urządzeniem do obsługi multimediów. Wbudowany odtwarzacz wspiera popularne pliki wideo DivX i XviD, ale oglądanie filmów na tak niewielkim wyświetlaczu trudno uznać za komfortowe. Podobne odczucia ma się podczas korzystania z przeglądarki internetowej. Trzeba jednak przyznać, że strony wczytują się całkiem szybko, a ich obsługa jest płynna.

Miłym dodatkiem jest darmowa nawigacji Nokii, która do działania nie potrzebuje łączności z Internetem. Sprawdza się ona całkiem nieźle, praca offline przydaje się podczas wypadów za granicę, gdzie Internet mobilny jest bardzo drogi.

Jakość odtwarzanej w słuchawkach muzyki jest podobna do modelu Nokia 700, a więc przeciętna. Nie mniej, powinna ona zadowolić większość użytkowników, chyba że ktoś ma szczególnie wyczulony słuch. Telefon oferuje zadowalające 8 GB pamięci (kilka tysięcy piosenek), którą dodatkowo rozszerzyć można kartami microSD do 32 GB.

Wydajność

Urządzenie wyposażono w jednordzeniowy procesor 1 Ghz i 512 MB RAM. Symbian nie jest zbyt wymagającym systemem, więc na takich podzespołach działa bez zarzutu. Nie ma tez problemów podczas grania w gry 3D (o ile znajdzie się jakieś ciekawe na ten system).

Bateria

Czas pracy na baterii to jedna największych zalet Nokii 701. Słuchawka pozwala na rozmowy przez kilkanaście godzin (przy wykorzystaniu łączności 2G) lub prawie 3 dni nieprzerwanego odtwarzania muzyki. Równie imponująco prezentuje się czas odtwarzania wideo – ok. 8-9 godzin robi naprawdę spore wrażenie. W ostatecznym rozrachunku telefon spokojnie może obejść się bez ładowania przez 3 dni.

Podsumowanie

Metalowa obudowa to raczej rzadkość w budżetowych smartfonach, tak samo jak świetny czas pracy na baterii, a to niewątpliwe zalety Nokii 701. Oczywiście, nie jest to urządzenie pozbawione wad (przestarzały system operacyjny, niewielki wyświetlacz), ale trudno za podobne pieniądze znaleźć równie niezawodną słuchawkę. Jeśli jednak ktoś poszukuje stricte multimedialnego smartfona, to lepszym wyborem będzie jeden z większych modeli działających na Androidzie (np. LG L9, czy Samsung Galaxy Note).

Tagi

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close