Test Nokia 7100 Supernova

nokia-7100-supernova-6 kopia

Nokia 7100 Supernova, to tani, rozsuwany telefon z 2009 roku, wyposażony w najpotrzebniejsze funkcje. Wyraźnie widać, że jest on przeznaczony dla młodszego, niewymagającego odbiorcy.

Wykonanie i wygląd

Pod tym względem urządzenie nie wypada najlepiej. Słuchawka w całości zrobiona jest z kiepskiej jakości, błyszczącego plastiku. Nie jest on zbyt wytrzymały i lepiej nie sprawdzać, czy nic mu się nie stanie po uderzeniu o podłogę. Na plus trzeba jednak zaliczyć dostępność obudowy w dość wyróżniających się kolorach (turkusowy i czerwony). Trudno się też przyczepić do mechanizmu rozsuwania.

Klawiatura robi dobre wrażenie. Ma lekko wypukłe, oddzielone od siebie klawisze, które mają wyraźny skok. Pisanie na Nokii 7100 Supernova jest szybkie i przyjemne, co może być kluczową cechą dla młodszych użytkowników.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z prostego w obsłudze, zamkniętego systemu operacyjnego S40 piątej edycji. Oferuje on tylko najbardziej podstawowe funkcje, czyli: notatnik, kalkulator, kalendarz, dyktafon, radio FM, odtwarzacz muzyczny, galerię, przeglądarkę internetową i e-maila. Jest jeszcze możliwość doinstalowania prymitywnych aplikacji i gier Java, ale ich użyteczność jest najczęściej dyskusyjna.

Z telefonu nie można zrobić przenośnego odtwarzacza muzycznego ze względu na zaledwie 4 MB wbudowanej pamięci (niecała jedna piosenka) oraz brak gniazda na karty microSD. Brakuje też gniazda mini jack, bez którego podłączanie własnych słuchawek wymaga korzystania z przejściówki. Obecne jest za to radio FM, jeśli ktoś koniecznie będzie chciał posłuchać z telefonu muzyki.

Wyświetlacz

Jest przeciętny i trudno za cokolwiek go pochwalić. Ma 2 cale (240 x 320 pikseli) i wyświetla wyblakłe kolory, ma słaby kontrast i wąskie kąty widoczności. Nie zachwyca też jego czytelność w słońcu. Zabawnie wygląda też stosunkowo gruba ramka wokół, która wręcz „przytłacza” ekran.

Aparat

Jak to najczęściej bywa w przypadku najtańszych urządzeń, kamery mogłoby równie dobrze nie być. Matryca 1,3 Mpix nie radzi sobie w żadnych warunkach i nadaje się tylko do zrobienia zdjęcia, które następnie wysłać można MMS-em. Fotografiom brakuje detali, są zamglone i mają nienasycone kolory. Do tego wszystkiego trzeba wspomnieć o braku diody doświetlającej, a także długim czasie między zrobieniem zdjęcia, a jego pojawieniem się na ekranie.

Telefon umożliwia też nagrywanie „filmików” w rozdzielczości 128 x 96 pikseli, ale przy rejestrowaniu 7 klatek na sekundę bliżej im do pokazuj slajdów niż wideo z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście, obraz przedstawia tylko kolorowe plamy o bliżej nieokreślonych kształtach.

Wydajność i bateria

Bez problemu wytrzymuje kilka dni bez ładowania nawet przy dużej liczbie SMS-ów. Jeśli telefon leży w trybie czuwania, tydzień bez gniazdka jest do osiągnięcia. Problemy zaczynają się jednak w przypadku rozmów, ponieważ urządzenie w takiej sytuacji rozładowuje się po zaledwie 3 godzinach! Niestety, konieczne jest też korzystanie z ładowarki Nokii, bo telefon nie dysponuje gniazdem microUSB.

Podsumowanie

To tania, łatwa w obsłudze słuchawka za niewielkie pieniądze. Idealna zarówno dla najmłodszych, jak i tych znacznie starszych użytkowników. Trzeba jednak pamiętać, że jej ograniczone możliwości odstraszą nawet średnio zaawansowane osoby. Najbardziej doskwiera brak praktycznej funkcji odtwarzania muzyk. Dlatego znacznie lepszym wyborem okazać się mogą Sony Ericsson Hazel z gniazdem mini jack lub Nokia 5330 oferująca świetną jakość dźwięku w słuchawkach, obydwa z rozsuwanymi klawiaturami.

Co nam się podoba

Niska cena
Długi czas pracy na baterii, jednak beznadziejny w przypadku rozmów
Radio FM
Prosty w obsłudze interfejs

Co nam się nie podoba

Tragiczny aparat, który nie nadaje się do użytku w żadnych warunkach
Komiczna ilość wbudowanej pamięci i brak gniazda na karty microSD
Brak wyjścia słuchawkowego mini jack wymusza korzystanie z przejściówki
Brak łączności 3G znacznie obniża komfort korzystania z Internetu
Brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnego Internetu mobilnego
Zestawowe słuchawki są niewygodnie i oferują dźwięk słabej jakości
Kiepska jakość wykonania obudowy, który nie jest zbyt wytrzymała
Przeciętny ekran
Brak gniazda mini jack zmusza do korzystania z przejściówki
Niestety nie ma w tym telefonie nic ciekawego

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top