Recenzja Nokia C1-02

Nokia C1-02

Nokia C1-02 to jeszcze uboższa wersja bardzo prostego modelu Nokia C1-01. Telefon pozbawiono aparatu i zmieniono obudowę. Poza tym nie ma między nimi większych różnic.

Wykonanie i wygląd

To tanie urządzenie i widać to po jego wyglądzie. Nie mniej, użyte plastiki dobrze leżą w dłoni i poza bardzo niskim ciężarem, C1-02 sprawia wrażenie solidnego. Telefon bez większych przeszkód powinien wytrzymać uderzenie o podłogę. Niektórych ucieszyć też może dostępność obudowy w czterech wariantach kolorystycznych, chociaż wszystkie wersje są raczej stonowane.

Bez zarzutu sprawuje się też klawiatura. Klawisze są wyraźnie od siebie oddzielone i wypukłe, dzięki czemu pisanie jest bardzo szybkie i wygodne.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z zamkniętego systemu operacyjnego Nokii. Oferuje on podstawowe funkcje, takie jak: odtwarzacz muzyczny, radio FM czy e-mail. Niestety, telefon nie jest wyposażony w jakikolwiek sklep z aplikacjami, więc trzeba zadowolić się fabrycznymi narzędziami. Dodatkowym utrudnieniem jest brak Wi-Fi czy 3G, więc zapomnieć można o szybkim wczytywaniu stron internetowych.

Dobrze, że chociaż jakość rozmów jest bez zarzutów. Od biedy, z telefonu można zrobić odtwarzacz muzyczny, dzięki obecności wyjścia słuchawkowego mini jack 3,5 mm (w zestawie nie ma słuchawek). Uprzednio trzeba się jednak zaopatrzyć w kartę pamięci (do 32 GB), bo wbudowane 10 MB nie zmieści więcej niż 2 piosenki.

Wyświetlacz

Ma 1.8 cala i niezbyt porywającą rozdzielczości 128 x 160 pikseli, która była standardem w zamierzchłych czasach. Wyświetlany obraz jest bardzo nieostry, brakuje mu też głębi. Kolory są bezpłciowe, a czytelność w słońcu niska. Ekran wystarczy jednak do odczytania SMS-a czy wprowadzenia kontaktu do książki adresowej, więc swoje zadanie spełnia.

Bateria

W tej kwestii C1-02 po prostu bryluje. Słuchawka bez ładowania może wytrzymać 3 tygodnie i pozwala na rozmawianie przez około 10 godzin. Pod tym względem jest to jeden z najbardziej udanych telefonów fińskiego producenta.

Podsumowanie

Jest to urządzenie bardzo podobne do modelu C1-01 i równie udane. Obie słuchawki wyróżniają się świetnym czasem pracy na baterii oraz obecnością odtwarzacza muzycznego. Oczywiście, trzeba pogodzić się z ograniczonymi funkcjami multimedialnymi czy słabym ekranem, ale ten telefon nadrabia to niezawodnością i niską ceną. Jeśli jednak ktoś nie potrzebuje odtwarzacza muzycznego, to warta rozpatrzenia jest też bardzo tania Nokia 100.

Zalety

Bardzo niska cena
Rewelacyjny czas pracy na baterii
Wygodna klawiatura, na której bez problemu można pisać bezwzrokowo
Gniazdo mini jack 3,5 mm pozwala korzystać z dowolnych słuchawek bez przejściówek
Obsługa kart pamięci pozwala na zrobienie z telefonu przenośnego odtwarzacza
Prosty w obsłudze interfejs, z którym poradzi sobie każdy

Wady

Strasznie ograniczone możliwości multimedialne
Bardzo słaby i mały ekran, który utrudnia korzystanie z telefonu
Jakość wykonania obudowy zostawia sporo do życzenia
Powolna transmisja danych uniemożliwia korzystanie z Internetu
Brak diody doświetlającej pełniącej funkcję latarki
Bardzo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z kart microSD
Ograniczone oprogramowanie bez możliwości instalacji dodatkowych aplikacji

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
29%

Ocena redakcji

? %

1 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze