Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia C5-03

Nokia C5-03, to budżetowy smartfon z 2010 roku, pozbawiony sprzętowej klawiatury. Korzysta on z przestarzałego systemu operacyjnego Symbian, który lata świetności ma już daleko za sobą. Z tego powodu model ten nie jest zbyt interesujący i szukając taniego smartfona również warto rozejrzeć się za czymś innym (np. działającym na Androidzie HTC Desire 300).

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Telefon niemal w całości wykonany z błyszczącego plastiku. Gdy jest czysty, prezentuje się ładnie. Niestety, łatwo jest porysować obudowę, a wtedy wygląda ona co najmniej nieestetycznie. Kolejnym problemem jest pokryty miękkim tworzywem ekran, który również jest podatny na zarysowania. Sama słuchawka jest bardzo lekka (93 g) i kompaktowa, dzięki czemu łatwo obsługiwać ją jedną dłonią. Wizualnie telefon jest dosyć przeciętny, chyba że ktoś zdecyduje się na jeden z ładnych, nietypowych kolorów obudowy.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Telefon korzysta z systemu operacyjnego Symbian 9.4 z interfejsem S60 piątej edycji. Niestety, widać po nim już ząb czasu. Jego wygląd znacznie odstaje od Androida, iOS czy Windows Phone. Brakuje mu też funkcji znanych z ww. (obsługa kilku pulpitów, pasek powiadomień i wiele innych). Jest on jednak dosyć prosty w obsłudze, chociaż dostęp do niektórych opcji jest niekiedy niezbyt oczywisty. Swego czasu na Symbiana powstawało wiele gier i aplikacji, obecnie jest to jednak system zapomniany, na który nie pojawia się wiele nowego oprogramowania i trzeba korzystać z fabrycznie zainstalowanych narzędzi oraz tego, co już stworzono. Nie ma też ukształtowanego ekosystemu, więc aplikacji często trzeba szukać na własną rękę w Internecie, co w przypadku mniej obytych użytkowników może być problemem. Niezbyt wymagającym osobom powinny jednak wystarczyć domyślnie zainstalowane programy (przeglądarka Internetowa, e-mail, radio FM, galeria zdjęć, odtwarzacze multimedialne itd.).

Wyświetlacz

Zamontowany wyświetlacz LCD ma 3,2 cala (360 x 640 pikseli). Jakość wyświetlanego obrazu jest niestety przeciętna. Czerń bardziej przypomina szarość, kąty widzenia są dosyć wąskie, a kolory wyblakłe. Jeszcze gorzej prezentuje się czytelność w słońcu. Gwoździem do trumny jest wykorzystanie oporowego panelu dotykowego, który reaguje na nacisk. Co za tym idzie, jest on mniej precyzyjny od popularnych ekranów pojemnościowych i nie obsługuje dotyku w wielu punktach jednocześnie. Jego kolejną wadą jest brak możliwości przykrycia wyświetlacza szkłem, co naraża go na zarysowania.

-~- Aparat -~-

Ma 5 Mpix i w dobrych warunkach oświetleniowych robi stosunkowo ładne zdjęcia. Fotografie mają zadowalającą liczbę detali, są całkiem ostre i wyraźne. Niestety, brak autofocusa uniemożliwia robienie zdjęć bliskim obiektom (wychodzą rozmyte). W gorszym oświetleniu C5-03 zupełnie sobie nie radzi. Ze względu na nieobecność diody doświetlającej zapomnieć można o fotografowaniu czegokolwiek w nocy. Zdjęcia są wtedy pozbawione szczegółów i mają nienaturalne kolory.

Nagrywane w rozdzielczości 640 x 480 pikseli filmiki są bardzo niskiej jakości niezależnie od warunków, dlatego funkcję tę należy traktować je bardziej jako ciekawostkę. Brakuje im zarówno płynności jak i szczegółów.

-~- Multimedia i Internet -~-

Patrząc przez pryzmat smartfonów, nie jest to dobre urządzenie multimedialne. Zapomnieć można o oglądaniu filmów w nawet przeciętnej jakości, a próby odtwarzania wideo na Youtube wiąże się z przywieszaniem całego systemu. To samo dotyczy przeglądaniu Internetu – ekran oporowy i tragiczna wydajność, to połączenie uniemożliwiające wygodne zapoznawanie się z zasobami Sieci.

Fajnymi dodatkami są mapy Nokii oraz wbudowany moduł GPS, dzięki czemu z telefonu można zrobić pieszą bądź samochodową nawigację. Do jej działania nie jest potrzebne połączenie z Internetem, co potrafi być bardzo przydatne za granicą (ze względu na wysoki koszt transmisji danych). Niestety, w takiej sytuacji telefon może ustalać pozycję do kilkunastu minut, w zależności od panujących warunków pogodowych.

Jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki, to jakość dźwięku w słuchawkach jest dobra, ale gorsza niż w podobnej cenowo Nokii 5800 XpressMusic. Trzeba też pamiętać o konieczności korzystania z karty pamięci (w zestawie 2 GB), bo wbudowane 40 MB zmieści zaledwie 8 piosenek.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Działanie systemu pozostawia wiele do życzenia. Interfejs działa płynnie póki nie korzysta się z kilku aplikacji jednocześnie. Wtedy wszystko się tnie, przywiesza i doprowadza do szału użytkownika. Nie jest to jednak wina systemu, tylko Nokii, która w telefonie umieściła 128 MB pamięci RAM i procesor 600 Mhz. Zapomnieć można o komfortowym przeglądaniu Internetu czy graniu w gry i często trzeba kontrolować działające w tle programy. W innym przypadku może okazać się, że aplikacje wykorzystują nadmierną ilość pamięci RAM i doprowadzają do niestabilnego działania urządzenia.

Bateria

Bateria wytrzymuje od kilkunastu godzin do 3 dni pracy, w zależności od intensywności korzystania z funkcji smartfona (Internet, GPS). W przypadku rozmów można liczyć na ponad 10 godzin bez konieczności ładowania słuchawki, o ile korzysta się z łączności 2G. Przy 3G liczyć można na co najwyżej połowę powyższego wyniku.

Podsumowanie

Smartfony, które pozwalają na 3 dni pracy bez ładowania to rzadkość. Do tego trzeba doliczyć wyróżniający się wygląd, dobrą jakość dźwięku w słuchawkach i niską cenę. Niestety, poza tym C5-03 ma same wady. Słaba wydajność, przestarzały system operacyjny, ograniczone funkcje multimedialne i wiele innych. Z dzisiejszego punktu widzenia przegrywa on pod każdym względem z najtańszymi telefonami z Androidem (np. niewielkim Sony Ericssonem Xperia mini pro ze sprzętową klawiaturą) lub Windows Phone (np. niezawodną Nokią Lumią 620).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button