Recenzja Nokia E5

Nokia E5

Nokia E5, też znany jako E5-00, to telefon ze sprzętową klawiaturą QWERTY i otwartym (ale przestarzałym) systemem operacyjnym Symbian. Urządzenie należy do linii słuchawek biznesowych fińskiego producenta i ma być bezpośrednią konkurencją do smartfonów Blackberry.

Wykonanie i wygląd

Jest bardzo przyzwoite. Słuchawka wygląda klasycznie i jest dostępna w kilku stonowanych wariantach kolorystycznych, ale raczej nie przykuje niczyjej uwagi. Pokrywa baterii została zrobiona ze szczotkowanego aluminium. Przód, to wytrzymały, dobrej jakości, matowy plastik, a ekran pokryto lakierowanym szkłem. Niestety, to ostatnie ma tendencję do zbierania rys po jakimś czasie. Słuchawka jest ponad to dosyć wąska jak na urządzenie z klawiaturą QWERTY. Szkoda jednak, że wysoka jakość wykonania obudowy nie wpływa na jej zjawiskowość.

Klawiatura spisuje się doskonale. Pisanie na niej jest przyjemne, przyciski się dobrze wyczuwalne. Problem mogą mieć jedynie osoby z większymi palcami, ale to dotyczy niemal każdego tego rodzaju telefonu.

Menu i aplikacje

Telefon działa na systemie operacyjnym Symbian 9.3 S60 trzeciej edycji, który świetnie dostosowano do obsługi przyciskami. Tak naprawdę, poza możliwością instalowania dodatkowych aplikacji i gier niewiele się on różni od interfejsów znanych z innych telefonów Nokii. Należy jednak pamiętać, że Symbian jest systemem martwym, na który nie powstają nowe gry i aplikacje. Jeśli jednak rozpatrywać Nokia E5 w kategoriach zwykłego telefonu, to jest dostępne na niego ponadprzeciętnie dużo programów. Nie brakuje też fabrycznych narzędzi, takich jak przeglądarka internetowa, e-mail, radio FM, Youtube, Facebook, szyfrowanie danych, słownik, mapy Nokii, pakiet biurowy itp.

Wyświetlacz

Zamontowany wyświetlacz ma 2,4 cala i rozdzielczość 320 x 240 pikseli. Jego parametry są bardzo przeciętne i daleko mu do rynkowej czołówki lub nawet do jego droższego odpowiednika Nokii E6. Kolory są wyblakłe, kąty widoczności wąskie, kontrast kiepski, a widoczność w słońcu daleka od ideału. Nie jest to jednak urządzenie multimedialne, dlatego ekran można uznać za akceptowalny.

Aparat

Ma 5 Mpix i w idealnych warunkach robi ładne zdjęcia. Widać na nich zadowalającą liczbę szczegółów, są kontrastowe i ostre. Sytuacja diametralnie zmienia się jednak w gorszym oświetleniu. Szczegółowość fotografii znacznie się wtedy obniża, łatwiej też rozmazać ujęcie. Telefon nie sprawdza się też podczas fotografowania bliskich obiektów – brak autofocusa powoduje, że wychodzą one nieostre.

Nagrywane w rozdzielczości 640 x 480 pikseli filmiki są przeciętnej jakości. W razie potrzeby można z tej funkcji skorzystać, ale liczba rejestrowanych detali i płynność obrazu zadowolą tylko najmniej wymagających użytkowników.

Multimedia i Internet

To nie miał być sprzęt multimedialny i nim nie jest. Przeglądanie Internetu na tak małym ekranie nie jest zbyt komfortowe, ale w razie potrzeby jest jak najbardziej możliwe (słuchawka obsługuje łączność 3G i Wi-Fi). Po doinstalowaniu odpowiedniej aplikacji da się też na nim bez problemu odtwarzać filmy, chociaż jest to raczej bezsensowne ze względu na niewielki rozmiar wyświetlacza.

Bez zarzutu jest za to jakość rozmów głosowych, jednak pojawiają się problemy z zasięgiem. Złego słowa nie można też powiedzieć o dźwięku odtwarzanym w słuchawkach, który jest bardzo czysty i naturalny. Konieczne jest jednak wcześniejsze skorzystanie z karty pamięci (w zestawie 2 GB), bo wbudowane 250 MB pomieści zaledwie 50 piosenek.

Telefon może służyć jako nawigacja dzięki odbiornikowi GPS i mapom Nokii, które do działania nie wymagają łączności z Internetem. Niestety, wyłączenie transmisji danych znacznie wydłuża czas ustalania pozycji urządzenia (do nawet kilkunastu minut), przez co funkcja staje się mniej użyteczna. Nie mniej, taka nawigacja potrafi być szczególnie przydatna za granicą, gdzie opłaty za Internet są bardzo drogie.

Wydajność

Procesor 600 Mhz i 256 MB RAM zapewniają płynną pracę Symbiana. Problemem nie jest też korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie. Kłopoty mogą pojawić się tylko w przypadku gier 3D, ale nie jest to urządzenie przeznaczone do tego typu zastosowań i trudno uznać to za wadę.

Bateria

Bez korzystania z Internetu telefon spokojnie wytrzymuje 5 dni pracy. Jeśli jednak ktoś spędza sporo czasu na Facebooku lub w przeglądarce internetowej, to gniazdka będzie musiał szukać już po 2 – 3 dniach. Wrażenie robi czas rozmów wynoszący ponad 10 godzin (korzystając z sieci 2G). W przypadku biznesowej słuchawki to kluczowa cecha i do takiego wyniku trudno mieć zastrzeżenia.

Podsumowanie

Jest to całkiem udany, ładny sprzęt do komunikacji, na którym bez problemu odpisać można na dłuższego maila. Nieźle wypada też czas pracy na baterii i jakość połączeń głosowych. Warto jednak pamiętać, że mały ekran uniemożliwia wygodne korzystanie na nim z multimediów i przeglądarki internetowej. W takim przypadku znacznie lepsze (ale też droższe) mogą okazać się BlackBerry Q5 lub Sony Ericsson Xperia pro.

Zalety

Dobrze wykonana, poręczna obudowa
Wygodna klawiatura, na której pisanie jest przyjemne
Stosunkowo niska cena
Ponadprzeciętna jakość rozmów głosowych
Dosyć długi czas pracy na baterii
Doskonałe brzmienie muzyki w słuchawkach
Obsługa sieci 3G i Wi-Fi przyśpiesza wczytywanie stron internetowych
Odbiornik GPS i mapy Nokii pozwalają na zrobienie z telefonu nawigacji
Wymienna bateria pozwalająca na korzystanie z dodatkowego ogniwa
Jak na zwykły telefon, rozbudowany system operacyjny

Wady

Mały ekran utrudnia komfortowe korzystanie z Internetu i multimediów
Rozdzielczość wyświetlacza może obniżać czytelność małych czcionek
Niska jakość zdjęć zrobionych nocą oraz filmików (niezależnie od warunków)
Aparat pozbawiony autofocusa nie wyostrza bliskich obiektów
Brak przedniej kamerki, która może się przydać do autoportretów
Mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Sporadyczne problemy z zasięgiem
Martwy, przestarzały system operacyjny, na który nie pojawiają się nowe aplikacje i gry

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
41%

Ocena redakcji

? %

0 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze