Recenzje

Test Nokia E52

Nokia E52, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych telefonów fińskiego producenta, który powstał w 2009 roku. Urządzenie to przeznaczone jest głównie dla klienta biznesowego, ale spełni też wymagania każdego użytkownika szukającego niezawodnej, stosunkowo prostej słuchawki. Na rynku dostępny jest też prawie identyczny model Nokia E55, który różni się od E52 jedynie klawiaturą.

Wykonanie i wygląd

Telefon wygląda bardzo elegancko, ma kompaktowe wymiary i może się podobać. Niestety, w przeciwieństwiedo swojego poprzednika (Nokii E51) jest on w większości wykonany z plastiku. Z metalu zrobiono tylko pokrywę baterii i ramkę obudowy. Nie do końca satysfakcjonujące jest też spasowanie elementów. Podświetlenie klawiatury jest czasami widoczne spomiędzy szpar klawiszy. Dużo zależy jednak od poszczególnych egzemplarzy tego modelu.

Klawiatura alfanumeryczna jest bardzo wygodna, a pisanie na niej jest komfortowe. Oczywiście, odpisywanie na długiego maila może być męczące, ale do SMS-ów nadaje się świetnie.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z popularnego Symbiana 9.3 S60 trzeciej edycji. Jest on dostosowany do potrzeb klienta biznesowego. Słuchawka umożliwia szybkie przełączanie się między profilem osobistym i służbowym, co wpływa na ustawienia ekranu głównego i widocznych na nim skrótów. Możliwa jest też edycja pulpitu, jednak w porównaniu do iOS czy Androida może wydać się ona śmieszna. Warto też wspomnieć o rozbudowanej książce adresowej i rejestrze połączeń do 30 dni wstecz. Poza tym, w systemie znalazło się miejsce dla wielu innych przydatnych narzędzi, takich jak: przeglądarka internetowa, e-mail, odtwarzacz muzyczny, pakiet biurowy, kalkulator, kalendarz, notatnik, czytnik plików PDF, słownik i kilka innych.

Niestety, w porównaniu do iOS, Androida czy Windows Phone’a funkcje Symbiana już tak nie imponują. Dostępnych jest na niego też znacznie mniej aplikacji i nie pojawiają się już nowe.

Wyświetlacz

Ma 2,4 cala i rozdzielczość 240 x 320 pikseli. Oferuje akceptowalną jakość obrazu. Kolory są nieźle odwzorowane (ale trochę wyblakłe), a widoczność w słońcu pozwala na komfortową pracę. Nie da się go jednak porównać do wyświetlaczy z nowoczesnych smartfonów – to zupełnie nie ta liga.

Aparat

Trudno po biznesowej komórce oczekiwać dobrego aparatu, ale ten zamontowany w E52 jest naprawdę słaby. W dobrych warunkach pozwala na zrobienie co najwyżej przeciętnego zdjęcia. Gdy robi się ciemniej, jakość fotografii spada poniżej akceptowalnego poziomu. Dużym problemem jest też brak autofocusa, bez którego fotografowanie tekstu staje się niemożliwe. W biznesowym telefonie jest to duże niedopatrzenie, które obniża do minimum praktyczność zamontowanego aparatu.

Równie źle wypada kręcone kamerą wideo w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Jakość i płynność nagrań pozostawia wiele do życzenia i raczej nie zadowoli nawet niewymagającego użytkownika.

Multimedia i Internet

To telefon biznesowy, a nie multimedialny smartfon. Nie nadaje się on do odtwarzania wideo (bez instalacji dodatkowych aplikacji nie wspiera popularnych plików DivX i XviD). Przeglądarka internetowa działa i da się z niej korzystać dzięki obsługi 3G i Wi-Fi, ale w komfortowym przeglądaniu Sieci przeszkadza niska wydajność urządzenia oraz niewielkie ekran. Znacznie lepiej wypada za to jakość rozmów głosowych, chociaż nie tak dobrze, jak można by było oczekiwać. Telefon skutecznie pozbywa się szumów z otoczenia, ale głos w słuchawce jest dosyć cichy, co w głośnym otoczeniu może być problematyczne. Siła odbieranego sygnału jest na dobrym poziomie, ale dokładne zakrycie dłonią dolnej części obudowy powoduje jej spadek o kreskę lub dwie.

Z dodatkowych funkcji warto wspomnieć o niezłej jakości odtwarzanej w słuchawkach muzyki. Jednak konieczne jest wcześniejsze wyposażenie telefonu w kartę pamięci, bo wbudowane 60 MB pomieści raptem kilkanaście piosenek. Jest jeszcze wbudowany odbiornik GPS i mapy Nokii, więc urządzenie może, w pewnym stopniu, pełnić też funkcję nawigacji samochodowej bądź pieszej.

Wydajność

Procesor 600 Mhz i 128 MB pamięci RAM zapewniają bardzo płynną pracę systemu i programów. Nie można jednak przesadzać z liczbą jednocześnie uruchomionych aplikacji.

Bateria

Czas pracy na baterii bardzo zależy do sposobu korzystania z komórki i waha się od 2 dni do ponad tygodnia. Z czego pierwszy wynik dotyczy sytuacji, w której użytkownik korzysta z Internetu, łączności 3G i często rozmawia. Drugi przypadek, to sytuacja odwrotna. Warto też dodać, że słuchawka pozwala na około 7 godzin rozmów, co jest akceptowalnym, ale niezbyt imponującym wynikiem.

Podsumowanie

Jest to bezsprzecznie zgrabny, udany i niezawodny telefon. W żadnym wypadku nie można nazwać go jednak smartfonem, ponieważ oferuje niewiele funkcji multimedialnych, mało dodatkowego oprogramowania, ma przestarzały system i mały ekran. Nie nadaje się też do długotrwałego siedzenia w Internecie. Rekompensuje to jednak jego niska cena. Jeśli jednak ktoś od telefonu oczekuje dobrego aparatu, to Nokia 6720 może być lepszym wyborem. Biznesmanowi z kolei można polecić stylowego BlackBerry Curve 9300 z klawiaturą QWERTY, która ułatwia pisanie.

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close