Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia E55

Nokia E55, to bliźniaczy model telefonu Nokia E52, od którego różni się tylko klawiaturą. Urządzenie to przeznaczone jest dla klienta biznesowego, ale spełni też wymagania każdego użytkownika szukającego niezawodnej, stosunkowo prostej słuchawki, która świetnie sprawdzi się podczas komunikacji.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawka wygląda bardzo elegancko, a nietypowa klawiatura (o której później) dodaje jej charakteru. Trochę jednak szkoda, że z metalu wykonano tylko pokrywę baterii i ramkę obudowy, a nie całe urządzenie, tak jak w np. starszej Nokii E51. Pewne zastrzeżenia wzbudza też spasowanie elementów. Telefon potrafi trzeszczeć przy mocniejszym ściśnięciu, ale dotyczy to tylko niektórych egzemplarzy.

Klawiatura, to jedyna cecha różniąca Nokię E55 od E52. W tym modelu zastosowano ciekawy układ klawiszy, w którym do jednego przycisku przypisane są dwie litery (a nie trzy lub cztery). Do tego zamiast trzech kolumn jest ich pięć. Po co? Pozytywnie wpływa to na szybkość pisania, dzięki zmniejszeniu liczby wciśnięć klawiszy. Niestety, nauka efektywnego wykorzystania tej klawiatury zajmuje kilka tygodni, co wielu użytkowników może zniechęcić.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Telefon korzysta z popularnego Symbiana 9.3 S60 trzeciej edycji. Jest on dostosowany do potrzeb klienta biznesowego. Słuchawka umożliwia szybkie przełączanie się między profilem osobistym i służbowym, co wpływa na ustawienia ekranu głównego i widocznych na nim skrótów. Możliwa jest też edycja pulpitu, jednak w porównaniu do iOS czy Androida może wydać się ona śmieszna. Warto też wspomnieć o rozbudowanej książce adresowej i rejestrze połączeń do 30 dni wstecz. Poza tym, w systemie znalazło się miejsce dla wielu innych przydatnych narzędzi, takich jak: przeglądarka internetowa, e-mail, odtwarzacz muzyczny, pakiet biurowy, kalkulator, kalendarz, notatnik, czytnik plików PDF, słownik i kilka innych.

Niestety, w porównaniu do iOS, Androida czy Windows Phone`a funkcje Symbiana już tak nie imponują. Dostępnych jest na niego też znacznie mniej aplikacji i nie pojawiają się już nowe.

Wyświetlacz

Jest dokładnie taki sam jak w Nokii E52. Ma 2,4 cala i rozdzielczość 240 x 320 pikseli. Oferuje akceptowalną jakość obrazu. Wyświetla naturalne kolory, jest czytelny w słońcu i ma znośne kąty widoczności. Nie nadaje się jednak do komfortowe korzystania z Internetu czy multimediów ze względu na swój niewielki rozmiar i niską rozdzielczość.

-~- Aparat -~-

Trudno po biznesowej komórce oczekiwać dobrego aparatu, ale ten zamontowany w E55 jest naprawdę słaby. W dobrych warunkach pozwala na zrobienie co najwyżej przeciętnego zdjęcia. Gdy robi się ciemniej, jakość fotografii spada poniżej akceptowalnego poziomu. Dużym problemem jest też brak autofocusa, bez którego fotografowanie tekstu staje się niemożliwe. W biznesowym telefonie jest to duże niedopatrzenie, które obniża do minimum praktyczność zamontowanego aparatu.

Równie źle wypada kręcone kamerą wideo w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Jakość i płynność nagrań pozostawia wiele do życzenia i raczej nie zadowoli nawet niewymagającego użytkownika.

-~- Multimedia i Internet -~-

To telefon biznesowy, a nie multimedialny smartfon. Nie nadaje się on do odtwarzania wideo (bez instalacji dodatkowych aplikacji nie wspiera popularnych plików DivX i XviD). Przeglądarka internetowa działa i da się z niej korzystać dzięki obsługi 3G i Wi-Fi, ale w komfortowym przeglądaniu Sieci przeszkadza niska wydajność urządzenia oraz niewielkie ekran. Znacznie lepiej wypada za to jakość rozmów głosowych, chociaż nie tak dobrze, jak można by było oczekiwać. Telefon skutecznie pozbywa się szumów z otoczenia, ale głos w słuchawce jest dosyć cichy, co w głośnym otoczeniu może być problematyczne. Siła odbieranego sygnału jest na dobrym poziomie, ale dokładne zakrycie dłonią dolnej części obudowy powoduje jej spadek o kreskę lub dwie.

Z dodatkowych funkcji warto wspomnieć o niezłej jakości odtwarzanej w słuchawkach muzyki. Jednak konieczne jest wcześniejsze skorzystanie z karty pamięci (w zestawie 2 GB), bo wbudowane 60 MB pomieści zaledwie 10 utworów.

Praktycznymi dodatkami są mapy Nokii i wbudowany odbiornik GPS, dzięki którym z telefonu można zrobić nawigację pieszą bądź samochodową. W drugim przypadku przeszkadza jednak niewielki ekran.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Procesor 600 Mhz i 128 MB pamięci RAM zapewniają bardzo płynną pracę systemu i programów. Nie można jednak przesadzać z liczbą jednocześnie uruchomionych aplikacji.

Bateria

Zarówno Nokia E52 jak i E55 wyposażono w ogniwo 1500 mAh. To dużo, jak na tak prosty telefon (dla porównania, takie samo miał wydajniejszy Samsung Galaxy S ze znacznie większym wyświetlaczem), co pozytywnie odbija się na czasie pracy na jednym ładowaniu. Słuchawka może bez problemu działać około tygodnia, jednak z bliżej nieokreślonych przyczyn E55 pozwala na odtwarzanie muzyki o ponad połowę krócej (przez 16-18 godzin) niż Nokia E52. Przeciętny jest czas rozmów, który w przypadku połączeń 2G wynosi ok. 8 godzin.

Podsumowanie

Bezdyskusyjnie jest to elegancki, udany i niezawodny telefon, który odróżnia się od konkurencji unikatową klawiaturą. Co ważniejsze, pozytywnie wpływa ona na szybkość pisania, co dla wielu osób może być ważnym czynnikiem. Nie każdemu jednak przypadnie ona do gustu, dlatego warto sprawdzić ją przed zakupem. Trzeba też pamiętać, że E55 nie nadaje do długotrwałego siedzenia w Internecie ze względu na mały ekran. Nie ma również zbyt wielu funkcji multimedialnych (ale zapewnia dobrą jakość dźwięku w słuchawkach). Dla osób, którym klawiatura E55 nie przypadła do gustu dobrą alternatywą może być droższa (ale też lepiej wyposażona) Nokia E7 z rozsuwaną klawiaturą QWERTY lub tani BlackBerry Bold 9780 z klasyczną klawiaturą QWERTY.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button