Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia E71

Nokia E71, to przestarzały, biznesowy telefon ze sprzętową klawiaturą QWERTY z 2008 roku. Urządzenie korzysta z niezbyt świeżego systemu operacyjnego Symbian i doczekało się już swoich następców w postaci rok młodszej Nokii E72 oraz trzy lata młodszej Nokii E6.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonaniu słuchawki trudno cokolwiek zarzucić. Większość obudowy jest metalowa, a plastikowe elementy (np. klawiatura) są bardzo dobrej jakości. Drażnić może tylko tendencja do brudzenia się stali nierdzewnej i ekranu. Telefon wygląda bardzo klasycznie i elegancko. Dlatego niezrozumiałe jest umieszczenie odpustowego, czerwonego włącznika na górnej krawędzi obudowy, który trochę psuje efekt elegancji.

Klawiatura budzi mieszane uczucia. Jest bardzo dobrze wykonana jednak dosyć mała, co w przypadku osób z dużymi dłońmi może być problemem. Klawisze nie są od siebie w żaden sposób oddzielone, przez co łatwo o ich przypadkowe wciśnięcie. Jednak po dłuższym treningu pisanie jest wygodne i szybkie.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Telefon korzysta z popularnego Symbiana 9.2 S60 trzeciej edycji. Jest on dostosowany do potrzeb klienta biznesowego. Słuchawka umożliwia szybkie przełączanie się między profilem osobistym i służbowym, co wpływa na ustawienia ekranu głównego i widocznych na nim skrótów. Możliwa jest też edycja pulpitu, jednak w porównaniu do iOS czy Androida może wydać się ona śmieszna. Warto też wspomnieć o rozbudowanej książce adresowej i rejestrze połączeń do 30 dni wstecz. Poza tym, w systemie znalazło się miejsce dla wielu innych przydatnych narzędzi, takich jak: przeglądarka internetowa, e-mail, odtwarzacz muzyczny, radio FM, pakiet biurowy, kalkulator, kalendarz, notatnik, czytnik plików PDF, słownik i kilka innych.

Niestety, w porównaniu do iOS, Androida czy Windows Phone`a funkcje Symbiana już tak nie imponują. Dostępnych jest na niego też znacznie mniej aplikacji i nie pojawiają się już nowe.

Wyświetlacz

Ma 2,36 cala i rozdzielczość 320 x 240 pikseli. Jest on dosyć mały, co negatywnie wpływa na komfort korzystania z telefonu, ale do SMS-owania i komunikatorów jest wystarczający. Wyświetlany obraz jest poprawnej jakości, ale nie należy oczekiwać po nim obrazu znanego z najnowszych, flagowych smartfonów. Czytelność w słońcu jest akceptowalna, tak samo jak reprodukcja kolorów czy ostrość.

-~- Aparat -~-

Matryca ma 3,2 Mpix i raczej nikogo nie zadowoli. Zrobione E71 zdjęcia są kiepskiej jakości. Nawet starsze telefony (np. Sony Ericsson K800) oferują niejednokrotnie lepszy aparat. Fotki są niezbyt szczegółowe, pełno na nich kolorowego (cyfrowego) szumu i często wychodzą nieostre. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w nocy i nawet dioda LED niewiele jest w staniu tutaj zdziałać.

Równie kiepsko wypadają nagrane kamerą filmiki w rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Zarówno ich płynność jak i liczba rejestrowanych detali są niezadowalające. Z tego powodu nadają się one jedynie do oglądania na ekranie telefonu.

-~- Multimedia i Internet -~-

Z ekranem 2,36 cala zapomnieć można o korzystaniu z multimediów. W ostateczności da się coś sprawdzić w Internecie (strony wczytują się dosyć szybko dzięki obsłudze sieci 3G i Wi-Fi), ale na dłuższą metę nie jest to komfortowe. Nieźle wypada za to jakość połączeń głosowych, chociaż nie można powiedzieć tego samego o dźwięku wydobywającym się ze słuchawek. Jest on bardzo przeciętny i zadowoli tylko niewymagających użytkowników. Muszą oni jednak skorzystać ze swoich słuchawek (trzeba użyć przejściówki ze względu na brak mini jacka), bo te w zestawie są kiepskiej jakości. Konieczne jest też zamontowanie karty pamięci (2 GB w zestawie), bo wbudowane 110 MB pomieści około 20 piosenek.

Miłymi dodatkami są mapy Nokii i odbiornik GPS, dzięki czemu telefon może pełnić rolą nawigacji pieszej bądź samochodowej. Co ciekawe, do działania nie wymagają one łączności z Internetem, co może być wyjątkowo przydatne za granicą (ze względu na drogą transmisję danych). Trzeba jednak pamiętać, że mały ekran ogranicza użyteczność tej funkcji.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Urządzenie korzysta z procesora taktowanego 369 Mhz i 128 MB pamięci RAM. Takie podzespoły mogą wydawać się słabe, ale w ostatecznym rozrachunku bez problemu radzą sobie z płynną obsługą niezbyt wymagającego Symbiana. Należy jednak ograniczać liczbę działających jednocześnie aplikacji ze względu na niewielką pamięć operacyjną (RAM).

Bateria

Czas pracy na baterii to zdecydowanie jedna z największych zalet Nokii E71. Ogniwo 1500 mAh przy tak małym ekranie i niewymagających podzespołach to aż nadto. Telefon bez problemu wytrzymuje tydzień bez podłączania do gniazdka. Jeśli jednak korzysta się z niego intensywnie (GPS, rozmowy, Internet), to liczyć można na 4 dni bez ładowania. Czas rozmów też jest bez zarzutu i wynosi 10 godzin.

Podsumowanie

To świetne urządzenie do komunikacji. Wygodna klawiatura QWERTY, niska cena i rewelacyjny czas pracy na baterii to niewątpliwe zalety Nokii E71. Decydując się na ten model trzeba jednak pamiętać, że ma on już kilka lat na karku, a co za tym idzie, nie grzeszy wydajnością czy świetnym ekranem. Nie zachwyca też jego przestarzały system operacyjny, na który nie pojawia się nowe aplikacje i oprogramowanie. Dlatego szukając trochę bardziej multimedialnej słuchawki warto pomyśleć nad droższym, ale wyposażonym w lepszy i większy wyświetlacz BlackBerry Q5 lub całkiem udaną Nokią E6.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button