Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia E72

Nokia E72, to całkiem udany, biznesowy telefon ze sprzętową klawiaturą QWERTY. Jest to następca Nokii E71, od której różni się lepszy aparatem, nowszymi podzespołami i kilkoma innymi cechami. Niestety, urządzenie korzysta z niezbyt świeżego systemu operacyjnego Symbian, co może odstraszyć bardziej wymagających użytkowników. Należy też pamiętać, że na rynku dostępny jest znacznie świeższy następca tego modelu, czyli Nokia E6.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Telefon wykonano z dobrej jakości plastiku i stali. Szczególnie ta druga robi świetne wrażenie, jest przyjemnie zimna w dotyku, a do tego nie zbiera odcisków palców. Dobrze, że Nokia pozbyła się obecnego w E71, czerwonego włącznika, który psuł elegancję i stylowość słuchawki. Godny odnotowania jest też fakt, że telefon dostępny jest w aż 6 wariantach kolorystycznych, co w przypadku biznesowego urządzenia jest bardzo niespotykane i robi szczególnie duże wrażenie.

Klawiatura jest równie udana, co w poprzedniku. Klawisze są dość małe, ale po krótkim treningu można na nich naprawdę szybko pisać. Problem mogą mieć tylko osoby z dużymi palcami, ponieważ przyciski nie są od siebie oddzielone. E72 wyposażono też w dosyć rzadkie akcesorium, czyli optyczną czujkę, dzięki której można korzystać z interfejsu czy robić zdjęcia (telefon nie ma sprzętowego spustu migawki).

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Telefon korzysta z popularnego Symbiana 9.3 S60 trzeciej edycji. Jest on dostosowany do potrzeb klienta biznesowego. Słuchawka umożliwia szybkie przełączanie się między profilem osobistym i służbowym, co wpływa na ustawienia ekranu głównego i widocznych na nim skrótów. Możliwa jest też edycja pulpitu, jednak w porównaniu do iOS czy Androida może wydać się ona śmieszna. Warto też wspomnieć o rozbudowanej książce adresowej i rejestrze połączeń do 30 dni wstecz. Poza tym, w systemie znalazło się miejsce dla wielu innych przydatnych narzędzi, takich jak: przeglądarka internetowa, e-mail, odtwarzacz muzyczny, radio FM, pakiet biurowy, kalkulator, kalendarz, notatnik, czytnik plików PDF, słownik i kilka innych.

Niestety, w porównaniu do iOS, Androida czy Windows Phone`a funkcje Symbiana już tak nie imponują. Dostępnych jest na niego też znacznie mniej aplikacji i nie pojawiają się już nowe.

Wyświetlacz

Ma 2,36 cala i rozdzielczość 320 x 240 pikseli. Jest to dokładnie ten sam panel, co w poprzedniku. Co za tym idzie, ma on te same cechy i jest dosyć mały, co negatywnie wpływa na komfort korzystania z telefonu. Nie mniej, pozwala on na w miarę wygodne SMS-owanie i korzystanie z komunikatorów. Wyświetlany obraz jest poprawnej jakości, ale nie należy oczekiwać po nim cudów. Czytelność w słońcu jest akceptowalna, tak samo jak reprodukcja kolorów czy ostrość.

-~- Aparat -~-

Matryca względem modelu E71 znacznie się poprawiła. Ma 5 Mpix i obsługuję funkcję autofocus, dzięki której fotografowanie bliskich obiektów lub tekstu już nie jest żadnym problemem. W dobrym oświetleniu zdjęcia wychodzą bardzo dobre. Mają nasycone kolory, wysokie kontrast, są ostre i pełne detali. Sytuacja wygląda gorzej w ciemnym otoczeniu – słaba dioda nie radzi sobie z wystarczającym doświetlaniem sceny, przez co na fotografiach niewiele widać.

Jakość nagrań została nieznacznie poprawiona względem poprzednika. Nadal jednak rejestrowanemu wideo (640 x 480 pikseli) daleko do ideału. Widoczne są problemy z ustawianiem ostrości i rozmazywanie dynamicznie przemieszczających się obiektów. Do tego obraz pozbawiony jest płynności ze względu na nagrywanie w zaledwie 15 klatkach na sekundę.

-~- Multimedia i Internet -~-

Z ekranem 2,36 cala zapomnieć można o wygodnym korzystaniu z multimediów. W ostateczności da się coś sprawdzić w Internecie (strony wczytują się szybko dzięki obsłudze sieci 3G i Wi-Fi), ale na dłuższą metę nie jest to komfortowe. Nieźle wypada za to jakość połączeń głosowych. Co ciekawe, względem E71 znacznie poprawiła się jakość odtwarzanej muzyki. Pojawiło się też gniazdo mini jack, więc nie ma już problemu z podłączaniem swoich słuchawek. Konieczne jest jednak zamontowanie karty pamięci (4 GB w zestawie), bo wbudowane 250 MB pomieści raptem 50 piosenek.

Miłymi dodatkami są mapy Nokii i odbiornik GPS, dzięki czemu telefon może pełnić rolą nawigacji pieszej bądź samochodowej. Co ciekawe, do działania nie wymagają one łączności z Internetem, co może być wyjątkowo przydatne za granicą (ze względu na drogą transmisję danych).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Urządzenie korzysta z procesora taktowanego 600 Mhz i 128 MB pamięci RAM. Takie podzespoły wyglądają na mocno niedzisiejsze, ale w ostatecznym rozrachunku bez problemu radzą sobie z płynną obsługą niezbyt wymagającego Symbiana. Problemu nie sprawia też uruchamianie kilku aplikacji jednocześnie. Niestety, stabilność oprogramowania nie jest wzorowa i telefon potrafi się czasem samoistnie włączyć ponownie.

Bateria

Ogniwo jest takie samo jak w Nokii E71, ale lepsza optymalizacja oprogramowania wydłużyła czas pracy słuchawki na jednym ładowaniu, dzięki czemu prezentuje się on niesamowicie. Nokia E72 bez problemy wytrzymuje tydzień bez ładowania nawet korzystając z jej multimedialnych funkcji. Wrażenie robi też czas rozmów wynoszący 12 godzin.

Podsumowanie

Model ten doskonale sprawdzi się w roli komunikatora i klasycznego telefonu. Ma rewelacyjną baterię, niską cenę, wygodną klawiaturę i oferuje wysoką jakość muzyki odtwarzanej w słuchawkach. Niestety, ma też przestarzały system operacyjny i mały ekran, który nie nadaje się do korzystania na nim z multimediów i przeglądania Internetu. Właśnie dlatego lepszymi propozycjami mogą być wyposażony w spory ekran dotykowy BlackBerry Q5 lub Nokia E6.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button