Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia Lumia 1020

To dotykowy smartfon z najwyższej półki cenowej, który stworzono dla osób ceniących sobie jakość robionych telefonem zdjęć. Można powiedzieć, że jest to zmieniona Nokia Lumia 920, do której wsadzono znacznie lepszy aparat (41 Mpix) i zwiększono ilość pamięci RAM. Oczywiście, oba urządzenia działają na systemie operacyjnym Windows Phone 8.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Podobnie jak w przypadku poprzednika obudowa jest zrobiona z poliwęglanowego tworzywa. Po raz kolejny motywem przewodnim jest minimalizm, który zdecydowanie może się podobać. Zrezygnowano jednak z kilku wariantów kolorystycznych obudowy pozostawiając zaledwie 3 (w tym zjawiskowy żółty). Tył urządzenia odróżnia się odstającym modułem imponującego aparatu. Niestety, dosyć skutecznie utrudnia on komfortowe chwycenie smartfona lub położenie go na np. stole ekranem do góry ze względu na brak stabilności. Poza tym słuchawka nadal ma zbyt dużą ramkę wokół wyświetlacza, która nadmiernie powiększa jego wymiary.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone 8 oferuje trochę więcej funkcji, niż starsza wersja. Dodano do niego kilka nowych opcji, jednak główne zmiany dotknęły głębszych warstw oprogramowania, dzięki czemu tworzyć na niego można bardziej rozbudowane aplikacje i gry. Interfejs składa się z różnokolorowych kwadratów, które pełnią w nim przeróżne funkcje. Mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje działające na pulpicie), być skrótami do programów, kontaktami z książki adresowej czy nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).

Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z grami i aplikacjami Marketplace, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz itd. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są znacznie biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też spora wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele znanych z innych platform programów. Inną jego wadą są ograniczenia systemu. Nie ma możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejs. Poza zmianą ekranu blokady czy przestawianiu skrótów jego personalizacja jest bardzo ograniczona. Zapomnieć też można o bezproblemowym wysyłaniu plików przez Bluetooth czy pasku powiadomień. System nadrabia to jednak niezawodnym działaniem i niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, o których Androida może pomarzyć.

Warto jeszcze wspomnieć o programach, na które natknąć się można tylko w przypadku Lumii. Jest to np. Mix Radio, czyli tematyczne radio internetowe. Z kolei zestaw map offline pozwala na zrobienie z telefonu nawigacji GPS (pieszej lub samochodowej). W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji, do jej działania nie jest potrzebna łączność z Internetem, co może być szczególnie przydatne za granicą. Dzięki temu uniknąć można wysokich opłat w roamingu. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z odbiornika GPS bez włączonego Internetu znacznie wydłuża czas potrzebny na ustalenie położenia smartfona. Ostatnim dodatkiem od Nokii jest Nokia Muzyka, czyli rozbudowany odtwarzacz muzyczny.

Wyświetlacz

Zamontowany panel AMOLED 4,5 cala (768 x 1280 pikseli) jest równie dobry, co w poprzedniku. Charakteryzuje się lepszym nasyceniem kolorów (kosztem niższej jasności), perfekcyjną czernią, wysokim kontrastem, ponadprzeciętną czytelnością w słońcu i niesamowitą ostrością. Do tego można obsługiwać go w rękawiczkach, dzięki bardzo czułemu panelowi dotykowemu.

Mimo że producent zdecydował się na wykorzystanie matrycy z PenTile (w której piksel jest inaczej skonstruowany niż w klasycznych wyświetlaczach), to przy tej rozdzielczości negatywne skutki tej technologii są nieodczuwalne. Obraz jest ostry i nie ma mowy o postrzępionych krawędziach liter czy zielonej poświacie w przypadku kontrastujących elementów.

-~- Aparat -~-

41 Mpix działa na wyobraźnię, tak samo jak wysoka jasność obiektywu (zbiera więcej światła z otoczenia) i fizyczna wielkość matrycy (mniejsza ilość kolorowych plam na fotografiach) czy ksenonowa lampa błyskowa. Bez dyskusji jest to jeden z najlepszych telefonów fotograficznych. Robi świetne, pełne detali zdjęcia, które wykonać można w 3, 5, 8, 36 bądź 38 Mpix. W pierwszych trzech przypadkach przechwycony obraz jest przetwarzany i składają się na niego informacje z kilku sąsiadujących pikseli. Dzięki temu obraz jest dokładniejszy i bardziej szczegółowy. Podobny efekt można jednak osiągnąć robiąc zdjęcie w pełnej rozdzielczości i zmniejszając na komputerze jego powiększenie.

Telefon świetnie radzi sobie w ciemnym otoczeniu i jedynie pojedyncze modele (np. Samsung Galaxy S6 i Apple iPhone 5S) są w stanie z nim konkurować pod tym względem, chociaż do zwykłych aparatów trochę mu pod tym względem nadal brakuje. Trzeba również wspomnieć, że liczba dostępnych ustawień i parametrów podczas fotografowania zawstydza większość innych smartfonów. Z jego wad wymienić jednak trzeba długi czas od naciśnięcia spustu migawki do zrobienia zdjęcia, przez co uchwycenie pożądanego momentu jest utrudnione. Zdarzają się też sporadyczny problemy z ustawianiem ostrości przez autofocus i trochę drażni powolne przewijanie tych zdjęć w galerii, które zostały wykonane w wysokiej rozdzielczości.

Uwaga! Warto sprawdzić wyniki największego testu najlepszych fotograficznych smartfonów, który Teleguru przeprowadził w Maroko. Tam Nokia Lumia 1020 zaczarowała nie tylko czytelników, ale także ekspertów i jedynie Samsung Galaxy Note 4 i Apple iPhone 6 miały więcej głosów. Chętni mogą sami zrobić test aby sprawdzić czy smartfon faktycznie robi tak ładne zdjęcia.

Rewelacyjnie wypadają też kręcone kamerą filmy w maksymalnej rozdzielczości Full HD (1080p). Mają one niespotykaną (jak na smartfony) liczbę uchwyconych detali i niesamowitą jakość dźwięku, chociaż na tym polu Samsung Galaxy Note 3 również ma sporo do zaoferowania. Lumia 1020 bez problemu radzi sobie zarówno z szeptem jak i hałasem na koncercie. W przypadku ciemniejszego otoczenia przydaje się dodatkowa dioda doświetlająca LED.

Warto wspomnieć o samouczku, który pojawia się przy pierwszym uruchomieniu urządzenia. Dzięki niemu użytkownik może zapoznać się z funkcjami aplikacji do robienia zdjęć (jest inna, niż w przypadku pozostałych smartfonów z Windows Phone).

-~- Multimedia i Internet -~-

Lumia 1020, to bez dwóch zdań urządzeń multimedialne, o czym świadczy całkiem spory, świetny ekran. Oglądanie filmów jest bardzo przyjemne, ale uprzednio należy zaopatrzyć się w aplikację otwierającą popularne pliki DivX i Xvid. Przeglądanie stron internetowych nie nastręcza żadnych problemów. Niektórym przeszkadzać może konieczność korzystania z programu Internet Explorer 10. Jest on jednak dosyć dopracowany, więc da się do niego przyzwyczaić z czasem. Nie można pominąć obsługi łączności 4G (LTE), która zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Znacząco wpływa ona na szybkość wczytywania stron czy pobierania danych. Wadą jest za to brak wsparcia dla technologii flash. Co za tym idzie, witryny są pozbawione reklam i innych ruchomych elementów (np. gier lub mapek).

Telefon równie dobrze sprawdza się w roli odtwarzacza muzycznego. Jakość dźwięku w słuchawkach jest bez bardzo dobra, a wbudowane 32 GB pamięci pomieści kilka tysięcy zdjęć lub kilkanaście filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety, Lumia 1020 nie obsługuje kart microSD.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon korzysta z potężnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,5 Ghz i 2 GB pamięci RAM. Jest to bardzo wydajne połączenie, które zapewnia płynną pracę systemu i umożliwia granie we wszystkie gry 3D (których na Windows Phone niestety jest stosunkowo niewiele)

Bateria

Miłą niespodzianką jest całkiem niezły czas pracy na baterii. Przy ograniczonym użytkowaniu słuchawka wytrzymuje ok. 3 dni bez ładowania, co jak na smartfona jest świetnym wynikiem. Wrażenie robi też czas rozmów wynoszący ponad 15 godzin co plasuje go powyżej smartfonowej średniej.

Podsumowanie

To trudny orzech do zgryzienia. Bezsprzecznie robi jedne z najlepszych zdjęć wśród smartfonów. Działa do tego niezawodnie, ale dla wielu osób dużą jej wadą jest Windows Phone 8, który ma bardzo ograniczone możliwości względem konkurencji, aczkolwiek jest bardzo prosty w obsłudze. Z tego powodu, jeśli nie potrzebujesz jednego, uniwersalnego urządzenia, a chcesz kupić dobry aparat – lepiej zainwestować w wysokiej klasy kompakt lub lustrzankę (oferują lepszą jakość zdjęć, niż Lumia 1020). Produkt Nokii jest za to bardziej uniwersalny i sprawdzi się zarówno jako aparat jak i telefon.

Niestety, w przypadku smartfonów z najwyższej półki lepszym wyborem będzie z kolei np. iPhone 5S lub Sony Xperia Z1, które oferują więcej funkcji niż Nokia Lumia 1020, ale mają trochę gorsze aparaty.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button