Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia Lumia 1320

To tańszy odpowiednik flagowej Nokii Lumii 1520, który na rynku zadebiutował pod koniec 2013 roku. Oba urządzenia działają na Windows Phone 8 i zaliczają się do kategorii tabletofonów (phabletów), czyli smartfonów z ekranem powyżej 5 cali. Z tego powodu Lumia 1320 nie jest urządzeniem dla każdego. W zamian za wyższy komfort korzystania z multimediów, użytkownik pogodzić się musi z mniejszą wygodą obsługi telefonu jedną ręką oraz problemami ze schowaniem go w kieszeni spodni.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie zrobiono z plastiku i wzmacnianego szkła Gorilla Glass 3 chroniącego ekran. Pierwszy z wymienionych materiałów jest matowy, dobrze leży w dłoni i trudno go ubrudzić. Co ciekawe, telefon ma wymienne obudowy dostępne w czterech kolorach. Słuchawka wyraźnie nawiązuje do budżetowych modeli Nokii (np. Lumia 625, Lumia 620), od których wizualnie różni się głównie rozmiarem. Z jednej strony trudno uznać to za wadę, bo wymienione modele prezentują się całkiem nieźle. Z drugiej jednak można czuć pewien niedosyt i wtórność. Sporą wadą Lumii 1320 jest fakt, że pomimo zdejmowalnej pokrywy baterii, samo ogniwo jest zamontowane na stałe i nie można go wymienić. Innym problemem może być korzystanie ze smartfona jedną ręką, co w przypadku osób z małymi dłońmi jest niezmiernie utrudnione i niekomfortowe. Godny odnotowania jest również ciężar urządzenia – 220 gramów to naprawdę sporo i nie każdemu będzie odpowiadało noszenie tak masywnego telefonu w kieszeni.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone 8 oferuje trochę więcej funkcji, niż starsza wersja. Dodano do niego kilka nowych opcji, jednak główne zmiany dotknęły głębszych warstw oprogramowania, dzięki czemu tworzyć na niego można bardziej rozbudowane aplikacje i gry. Interfejs składa się z różnokolorowych kwadratów, które pełnią w nim przeróżne funkcje. Mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje działające na pulpicie), być skrótami do programów, kontaktami z książki adresowej czy nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).

Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z programami Marketplace, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz itd. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są znacznie biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też spora wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele znanych z innych platform programów. Inną jego wadą są ograniczenia systemu. Nie ma możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejs. Poza zmianą ekranu blokady czy przestawianiu skrótów jego personalizacja jest bardzo ograniczona. Zapomnieć też można o bezproblemowym wysyłaniu plików przez Bluetooth czy pasku powiadomień. System nadrabia to jednak niezawodnym działaniem i niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, o których Androida może pomarzyć.

Warto jeszcze wspomnieć o programach, które spotkać można tylko w przypadku Lumii. Jest to np. Mix Radio, czyli tematyczne radio internetowe. Zestaw map offline, które w połączeniu z odbiornikiem GPS umożliwiają zrobienie z telefonu nawigacji samochodowej bądź pieszej. Jest jeszcze Nokia Muzyka, czyli rozbudowany odtwarzacz muzyczny.

Wyświetlacz

Smartfon wyposażono w olbrzymi, sześciocalowy panel IPS LCD o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli. Na takiej powierzchni zapewnia ona całkiem dobrą ostrość obrazu, ale do Samsunga Galaxy Note 3 lub Lumii 1520 sporo jej brakuje. Trochę do życzenia pozostawia również kontrast i głębia czerni, które widocznie odstaje od smartfonowej czołówki. Należy jednak pamiętać, że Lumia 1320 jest modelem ze średniej półki cenowej, więc flagowe modele trudno uznać ze jej konkurentów. Plus Nokii należy się za zastosowanie powłoki polaryzacyjnej Clear Black, dzięki której znacznie podnosi się czytelność ekranu w słońcu.

Wiele osób ucieszy też możliwość obsługi telefonu w rękawiczkach, dzięki bardzo czułemu panelowi dotykowemu. Funkcję tę należy jednak włączyć w ustawieniach, ponieważ domyślnie jest ona nieaktywna (w celu oszczędzania energii).

-~- Aparat -~-

Ma 5 Mpix i jest jednym z najlepszych w swojej klasie. Zrobione Lumią 1320 zdjęcia mają dużą liczbę detali, niski poziom cyfrowego szumu i wysoki kontrast. Zdarzają się jednak problemy z poprawnym ustawianiem balansu bieli, przez co fotografie potrafią być zimne, wpadające w niebieskie barwy. Na plus trzeba jednak zaliczyć całkiem przyzwoitą jakość zdjęć zrobionych w gorszych warunkach oświetleniowych, co jest też zasługą wspierającej aparat diody LED. Niestety, telefon nie oferuje funkcji touch to focus, czyli wyostrzania fragmentu kadru wskazanego palcem.

Całkiem niezła jest też jakość nagrywanych telefonem filmików w rozdzielczości Full HD (1080p). Rejestrowanych jest sporo detali, a kolory są naturalne. Kamerka ma jednak sporadyczne problemy z ustawianiem ostrości i nie do końca radzi sobie z bardzo dynamicznie poruszającymi się obiektami. Skutkuje to ich widocznym „skakaniem”, czyli brakiem płynności.

-~- Multimedia i Internet -~-

Tabletofony to urządzenia wprost stworzone do korzystania na nich z Internetu oraz wszelkiej maści odtwarzaczy. Nie inaczej jest w tym przypadku. Windows Phone w końcu doczekał się fabrycznego wsparcia dla plików DivX oraz XviD, więc oglądanie filmów jest znacznie. Z kolei sześciocalowy ekran nadaje się idealnie do nawet dłuższych seansów np. w pociągu czy samolocie. Bez zarzutu sprawuje się też przeglądarka internetowa, chociaż niewielki wybór tego typu aplikacji w przypadku Windows Phone może niektórym przeszkadzać. Nie mniej, fabryczny Internet Explorer dobrze radzi sobie z wyświetlaniem stron, a szybkie podzespoły i wsparcie 4G LTE pozytywnie wpływają na szybkość wczytywania witryn i ich obsługę (powiększanie, przewijanie). Dla nielicznych problemem może być tylko lekkie postrzępienia malutkich czcionek, co nieznacznie obniżać może ich czytelność. Niestety, pewne problemy napotkać można w przypadku gier, które nie zawsze wyglądają tak samo, jak na najwydajniejszych smartfonach z serii Lumia.

Sporą zaletą opisywanego modelu jest niezła jakość dźwięku w słuchawkach, z której zadowolonych powinna być większość użytkowników. Niestety, niezbyt głośny głośnik zewnętrzny może w hałaśliwym otoczeniu utrudniać usłyszenie dzwonka. Pewne zastrzeżenia można też mieć do możliwości odtwarzacza muzycznego, który pozbawiony jest equalizera. Bez niego użytkownik nie może dostosować brzmienia do własnych preferencji. Ilość wbudowanej w telefon pamięci też nie zachwyca (8 GB, czyli ok. 4 filmy w rozdzielczości Full HD lub ponad 1000 piosenek), ale rozszerzyć ją można kartami microSD (maks. 64 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Wydajny, dwurdzeniowy procesor taktowany 1.7 Ghz i 1 GB pamięci RAM bez problemu radzą sobie z obsługą Windows Phone 8. Nie ma też kłopotów z działaniem aplikacji i gier dostępnych w sklepie z programami. Niższa niż we flagowych modelach wydajność daje o sobie znać tylko w przypadku najbardziej rozbudowanych graficznie gier, które mogą być pozbawione niektórych efektów wizualnych.

Bateria

Połączenie stosunkowo energooszczędnego procesora z baterią o olbrzymiej pojemności 3400 mAh zaowocowało świetnym czasem pracy na jednym ładowaniu. Telefon pozwala na prowadzenie rozmów przez ponad 20 godzin lub ponad 10 godzin nieprzerwanego przeglądania stron internetowych. Taki rezultat robi naprawdę spore wrażenie i przekłada się na ok. 2 – 3 dni komfortowego korzystania z telefonu bez ładowania (Internet, rozmowy, komunikatory internetowe).

Podsumowanie

Bez wątpienia model ten jest ciekawym posunięciem ze strony Nokii. Użytkownik za stosunkowo nieduże pieniądze otrzymuje w tym przypadku naprawdę dużego smartfona, który oferuje przyzwoitą wydajność i bardzo rozbudowane funkcje multimedialne. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu Windows Phone 8, dlatego warto osobiście sprawdzić Lumię 1320 przed zakupem. Jeśli komuś się ona nie spodoba to alternatywami mogą być np. Samsung Galaxy Mega z Androidem lub siedmiocalowy tablet np. Nexus 7 2013. Ewentualnie można dołożyć i wybrać bezkompromisową Lumię 1520 lub androidową Sony Xperię Z Ultra.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button