Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia Lumia 625

Budżetowy smartfon z 2013 roku działający na Windows Phone 8. Słuchawka od innych telefonów z tym systemem odróżnia się sporym ekranem (4,7 cala), niską ceną oraz obsługą łączności 4G LTE, która jest rzadkością w przypadku tej półki cenowej.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowę zrobiono z miłego w dotyku, matowego, dobrej jakości plastiku, do którego przyzwyczaiły użytkowników inne modeli Nokii. Elementy są świetnie spasowane, nic nie trzeszczy ani się nie ugina. Niestety, stosunkowo duże rozmiary telefonu nie każdemu przypadną do gustu. Urządzenia z Androidem przy tej samej przekątnej wyświetlacza są najczęściej mniejsze. Nie powala też stylistyka słuchawki i niczym nie odróżnia się od pozostałych Lumii (poza dwoma dodatkowymi kolorami do wyboru).

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone 8 oferuje trochę więcej funkcji, niż starsza wersja. Dodano do niego kilka nowych opcji, jednak główne zmiany dotknęły głębszych warstw oprogramowania, dzięki czemu tworzyć na niego można bardziej rozbudowane aplikacje i gry. Interfejs składa się z różnokolorowych kwadratów, które pełnią w nim przeróżne funkcje. Mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje działające na pulpicie), być skrótami do programów, kontaktami z książki adresowej czy nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).

Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z programami Marketplace, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz itd. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są znacznie biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też spora wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele znanych z innych platform programów. Inną jego wadą są ograniczenia systemu. Nie ma możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejsie. Poza zmianą ekranu blokady czy przestawianiu skrótów jego personalizacja jest bardzo ograniczona (chyba że pobierze się dodatkowe aplikacje). Zapomnieć też można o bezproblemowym wysyłaniu plików przez Bluetooth czy pasku powiadomień. System nadrabia to jednak niezawodnym działaniem przy niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, o czym Android może pomarzyć.

Warto jeszcze wspomnieć o programach, które spotkać można tylko w przypadku Lumii. Jest to np. Mix Radio, czyli tematyczne radio internetowe. Z kolei zestaw map niewymagających połączenia z Internetem wraz z odbiornikiem GPS umożliwiają zrobienie z telefonu nawigacji samochodowej bądź pieszej. Jest jeszcze Nokia Muzyka, czyli rozbudowany odtwarzacz muzyczny.

Wyświetlacz

Jedną z charakterystycznych cech tego modelu jest duży (jak na standardy Windows Phone) ekran 4,7 cala. Paradoksalnie jest to też spora wada 625. Rozdzielczość 480 x 800 pikseli na takiej powierzchni się nie sprawdza. Ostrość obrazu przypomina tę z kilkuletnich smartfonów z Androidem. Wyświetlane czcionki są czasami poszarpane i trochę niewyraźne. Nie powala również czytelność panelu w słońcu czy nasycenie wyświetlanych na nim kolorów, chociaż w tej kwestii nie ma tragedii.

-~- Aparat -~-

Ma 5 Mpix i wspiera go funkcja autofokus. Jakość zrobionych nim zdjęć jest dobra nawet nie biorąc pod uwagę ceny słuchawki. Trzeba jednak pamiętać, że za podobne pieniądze można dostać świetne pod tym względem, ale o wiele starsze, Samsunga Galaxy SII lub Sony Xperię S. Trzeba też mieć świadomość niskiej jakości zdjęć zrobionych nocą. Kamera pozwala na nagrywanie filmików w rozdzielczości Full HD (1080p) pikseli. Wypadają one całkiem ok, jednak jest to raczej rynkowy standard i niczym się nie odróżniają.

-~- Multimedia i Internet -~-

W tej kwestii Lumia 625 wypada bardzo nierówno. Oglądanie filmów jest na niej całkiem wygodne, ale uprzednio należy zaopatrzyć się w aplikację otwierającą popularne pliki DivX i Xvid. Za to przeglądanie stron internetowych bywa kłopotliwe ze względu na dosyć niską rozdzielczość wyświetlacza. Z drugiej strony, łączność LTE pozytywnie wpływa na szybkość wczytywania witryn. Niektórym przeszkadzać może konieczność korzystania z programu Internet Explorer 10. Jest on jednak dosyć dopracowany, więc można się do niego przyzwyczaić. Tak jak w przypadku większości smartfonów jest brak wsparcia technologii flash. Co za tym idzie, strony są pozbawione reklam i innych ruchomych elementów (np. gier lub mapek).

Telefon dobrze sprawdza się w roli odtwarzacza muzycznego. Jakość dźwięku w słuchawkach jest bez zarzutu, a wbudowane 8 GB pozwala pomieścić kilka tysięcy piosenek MP3 lub 3 filmy w rozdzielczości Full HD. Do tego dochodzi możliwość rozszerzenia pamięci kartami microSD.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon korzysta z dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,2 Ghz i 512 MB pamięci RAM. Podzespoły nie czynią z niego demona wydajności, ale zapewniają płynną pracę systemu i umożliwiają granie w nawet rozbudowane gry 3D (których na Windows Phone niestety jest stosunkowo niewiele)

Bateria

Czas pracy na baterii jest kontrowersyjny. O ile korzystając z telefonu w umiarkowany sposób (Internet, rozmowy, komunikatory) wytrzymuje on około dwa dni, tak odtwarzanie wideo z Sieci potrafi rozładować akumulator w trochę ponad 2 godziny, co jest tragicznym wynikiem. Niestety, nie ma też możliwości samodzielnej wymiany ogniwa. W jego obronie trzeba jednak nadmienić, że umożliwia on rozmawianie przez ponad 20 godzin.

Podsumowanie

To jeden z największych smartfonów z Windows Phone 8, ale trudno uznać to za atut, bo na rynku jest sporo lepszych urządzeń za podobne pieniądze. Największą wadą 625 jest kiepski ekran z poprzedniej epoki. LG L9 wypada pod tym względem znacznie lepiej i przy tej samej przekątnej wyświetlacza jest mniejszy. Bez problemu można też w tej samej cenie kupić kultowego Galaxy SII lub Sony Xperię S. Szukając czegoś z Windows Phone warto rozważyć zakup mniejszej Lumii 620 lub np. Lumia 800, a o 625 zapomnieć.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button