Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia Lumia 710

Nokia Lumia 710, to tańszy odpowiednik smartfona Lumia 800. Oba korzystają z Windows Phone 7 i mają takie same podzespoły. 710 ma jednak gorzej wykonaną obudowę i słabszy aparat.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Do budowy urządzenia wykorzystano dobrej jakości, matowy (z wyjątkiem ramki otaczającej ekran) plastik oraz hartowane szkło Gorilla Glass, którym przykryto wyświetlacz. Obudowa jest świetnie spasowana, chociaż wizualnie prezentuje się znacznie gorzej, niż ta z Lumii 800. Na plus należy zaliczyć charakterystyczny wygląd Nokii 710 – trudno ją pomylić z urządzeniami innych producentów. Młodszym użytkownikom może przypaść do gustu możliwość wymiany pokrywy baterii na jakąś w innym kolorze.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone można określić jednym słowem – minimalizm. Interfejs składa się z różnokolorowych kwadratów, które pełnią w nim przeróżne funkcje. Mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje działające na pulpicie), być skrótami do aplikacji, kontaktami z książki adresowej czy nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).

Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z aplikacjami i grami Marketplace, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz itd. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są znacznie biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też spora wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele znanych z innych platform programów. Inną jego wadą są ograniczenia systemu. Nie ma możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejs. Poza zmianą ekranu blokady czy przestawianiu skrótów jego personalizacja jest bardzo ograniczona. Zapomnieć też można o bezproblemowym wysyłaniu plików przez Bluetooth, przenoszeniu plików na pamięć urządzenia bez użycia aplikacji Zune na komputerze czy obsłudze kart pamięci. System nadrabia to jednak niezawodnym działaniem i niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, o których Androida może pomarzyć. Trzeba jednak pamiętać, że powstał już Windows Phone 8, który oferuje sporo nowych funkcji i nigdy nie będzie dostępny na tego smartfona

Warto jeszcze wspomnieć o programach, na które natknąć się można tylko w przypadku Lumii. Jest to np. Mix Radio, czyli tematyczne radio internetowe. Z kolei zestaw map offline pozwala na zrobienie z telefonu nawigacji GPS (pieszej lub samochodowej). W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji, do jej działania nie jest potrzebna łączność z Internetem, co może być szczególnie przydatne za granicą. Dzięki temu uniknąć można wysokich opłat w roamingu. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z odbiornika GPS bez włączonego Internetu znacznie wydłuża czas potrzebny na ustalenie położenia smartfona. Ostatnim dodatkiem od Nokii jest Nokia Muzyka, czyli rozbudowany odtwarzacz muzyczny.

Wyświetlacz

W Lumii 710 znalazł się ekran LCD 3,7 cala (480 x 800). Ze względu na inną technologię wykonania, wyświetla on trochę ostrzejszy obraz niż ten w Lumii 800. Niestety, na tym jego przewaga się kończy. Kolory są mniej nasycone, kontrast wyraźnie niższy, a kąty widoczności sporo węższe. Gorzej prezentuje się też czerń. Dobrze, że Nokia zdecydowała się na wykorzystanie technologii ClearBlack, dzięki której wyświetlacz jest czytelny nawet w pełnym słońcu.

-~- Aparat -~-

Matryca ma 5 Mpix, autofocus i diodę doświetlającą. Nie jest może rewelacyjna, ale spisuje się całkiem nieźle. Na zdjęciach widać sporo szczegółów, nie są też nadmiernie zaszumione (pełne kolorowych plam). Niestety, aparat ma sporadyczne problemy podczas ustawiania ostrości w przypadku bliskich obiektów, więc zdjęcia makro bądź tekstu są czasem kłopotliwe. W przypadku zdjęć nocnych sytuacja wygląda znacznie gorzej. Aparat kiepsko radzi sobie z usuwaniem kolorowego szumu. Widoczny jest też spadek liczby rejestrowanych detali.

Bez zarzutu wypadają za to kręcone kamerą filmiki w rozdzielczości HD (720p). Ich jakość jest zadowalająca. Odwzorowanie kolorów i detali jest poprawne, aczkolwiek czasami zdarzają się jednak problemy z działaniem autofocusa, która zbyt często wyostrza i rozmazuje obraz bez wyraźnej przyczyny.

-~- Multimedia i Internet -~-

Smartfona z ekranem 3.7 cala trudno nazwać idealnym do obsługi multimediów. Nie mniej, Lumia 710 dzielnie sobie z nimi radzi, o ile komuś nie przeszkadza niewielki wyświetlacz. Oglądanie filmów wymaga uprzedniego zaopatrzenia się w aplikację obsługującą popularne pliki DivX i Xvid. Przeglądanie stron internetowych jest znośne. Witryny wczytują się dosyć szybko (dzięki obsłudze sieci 3G), ale ich przewijanie nie zawsze jest płynne. Niektórym przeszkadzać może konieczność korzystania z programu Internet Explorer 9. Jest on jednak całkiem przemyślany, więc można się do niego z czasem przyzwyczaić. Wadą jest brak wsparcia dla technologii flash. Co za tym idzie, strony są pozbawione ruchomych elementów (np. animacji, gier lub mapek).

Na pochwałę zasługuje świetna jakość rozmów głosowych i dźwięku wydobywającego się ze słuchawek. Słuchanie muzyki na Lumii 710 jest bardzo przyjemne. Telefon oferuje dodatkowo kilka technologii poprawiających brzmienie. Niestety, brakuje obsługi kart pamięci, więc trzeba się zadowolić wbudowanymi 8 GB, czyli ok. 1200 piosenkami lub 6 filmami w rozdzielczości HD. Nie jest to imponująca ilość i w pewnym momencie może być niewystarczająca.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon korzysta z jednordzeniowego procesora taktowanego 1,4 Ghz i 512 MB pamięci RAM. Pod tym względem telefony z Windows Phone 7 różnią się od siebie nieznacznie, a ich specyfikacja jest odgórnie narzucona przez Microsoft. Dzięki temu system jest zoptymalizowany pod taką specyfikację i działa bez zarzutu. Interfejs pracuje płynnie, przeglądarka sprawnie radzi sobie z nawet bardzo rozbudowanymi stronami. Wyzwaniem nie są też gry, których na Windowsa jest jednak stosunkowo niewiele.

Bateria

Czas pracy na baterii jest przeciętny, co może być zadziwiające w przypadku urządzenia z tak małym ekranem. Niestety, słuchawka pozwala na zaledwie 4-5 godzin przeglądania Internetu lub ok. 9 godzin rozmów. Korzystając ze smartfona w umiarkowany sposób (portale społecznościowe, odtwarzacz muzyczny, SMS-y) trzeba być gotowym na jego codzienne ładowanie.

Podsumowanie

Lumia 710 jest urządzeniem o świetnym stosunku jakości do ceny, które wyróżnia się całkiem przyzwoitym aparatem, niezawodnością oraz dobrym ekranem. Dzięki tym cechom jest to ciekawa propozycja za rozsądne pieniądze. Mając jednak więcej gotówki warto rozważyć zakup Nokii Lumii 800, która jest lepiej wykonana i ma wyższej jakości wyświetlacz.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button