Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800, to jeden z pierwszych smartfonów wykorzystujących system operacyjny Windows Phone 7. Jest to całkiem udane, niezawodne urządzenie, które przypadnie do gustu mniej wymagającym użytkownikom. Ci bardziej zaawansowani mogą czuć pewien niedosyt ze względu na ograniczenia Windows Phone.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawka w całości wykonana jest z tworzywa sztucznego. Nie jest to jednak tani plastik znany z np. telefonów serii Samsung Galaxy. Poliwęglanowa obudowa jest solidna, matowa i dobrze leży w dłoni. Ekran pokrywa hartowane szkło o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne Gorilla Glass. Wygląd telefonu może się podobać i wyraźnie nawiązuje do większej Nokii Lumii 900. Jest minimalistycznie i prosto, a jednocześnie stylowo.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone można określić jednym słowem – minimalizm. Interfejs składa się z różnokolorowych kwadratów, które pełnią w nim przeróżne funkcje. Mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje działające na pulpicie), być skrótami do aplikacji, kontaktami z książki adresowej czy nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).

Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z aplikacjami i grami Marketplace, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz itd. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są znacznie biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też spora wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele znanych z innych platform programów. Inną jego wadą są ograniczenia systemu. Nie ma możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejs. Poza zmianą ekranu blokady czy przestawianiu skrótów jego personalizacja jest bardzo ograniczona. Zapomnieć też można o bezproblemowym wysyłaniu plików przez Bluetooth, przenoszeniu plików na pamięć urządzenia bez użycia aplikacji Zune na komputerze czy obsłudze kart pamięci. System nadrabia to jednak niezawodnym działaniem i niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, o których Androida może pomarzyć. Trzeba jednak pamiętać, że powstał już Windows Phone 8, który oferuje sporo nowych funkcji i nigdy nie będzie dostępny na tego smartfona

Warto jeszcze wspomnieć o programach, na które natknąć się można tylko w przypadku Lumii. Jest to np. Mix Radio, czyli tematyczne radio internetowe. Z kolei zestaw map offline pozwala na zrobienie z telefonu nawigacji GPS (pieszej lub samochodowej). W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji, do jej działania nie jest potrzebna łączność z Internetem, co może być szczególnie przydatne za granicą. Dzięki temu uniknąć można wysokich opłat w roamingu. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z odbiornika GPS bez włączonego Internetu znacznie wydłuża czas potrzebny na ustalenie położenia smartfona. Ostatnim dodatkiem od Nokii jest Nokia Muzyka, czyli rozbudowany odtwarzacz muzyczny.

Wyświetlacz

Lumia 800 korzysta z ekranu AMOLED 3,7 cala (480 x 800 pikseli). Jest on po prostu świetny. Kolory są nasycone, kontrast wysoki, czerń głęboka, a czytelność w słońcu bez zarzutu (dzięki powłoce polaryzacyjnej Nokii). Nie można się też przyczepić do ostrości obrazu, która może trochę odstaje od obecnej czołówki smartfonów, ale i tak powinna być dla większość osób zadowalająca.

Niestety, producent zdecydował się na zastosowanie matrycy typu Pentile, w której piksel składa się z czterech (dwóch zielonych, czerwonego i niebieskiego), a nie trzech subpikseli, tak jak w klasycznych wyświetlaczach. Skutkuje to lekkim postrzępieniem czcionek np. na stronach internetowych z małym tekstem i zwiększeniem ziarnistości obrazu.

-~- Aparat -~-

Jest to kolejna zaleta Lumii 800. Matryca ma 8 Mpix, wspiera ją podwójna dioda doświetlająca, a elementy optyki zostały stworzone przez renomowaną firmę Carl Zeiss. W efekcie robi ona bardzo dobre zdjęcia. W sprzyjających warunkach oświetleniowych trudno się do czegokolwiek przyczepić. W gorszym świetle nie jest już tak dobrze, ale nadal jest to poziom powyżej rynkowej średniej. Ilość cyfrowego szumu stoi na akceptowalnym poziomie. Mocniejsze mogłyby być jedynie diody doświetlające, które spełniają swoje zadanie maksymalnie 1,5 m. od obiektywu. Miłym dodatkiem jest sprzętowy spust aparatu na obudowie, o którym wielu producentów zapomina.

Kamera umożliwia nagrywania filmików w rozdzielczości HD (720p). Dzienne nagrania są dobrej jakości i spokojnie nadają się do wyświetlania na telewizorze. Niestety, w nocy kamera ma problem z łapaniem ostrości. Znacznie spada też liczba rejestrowanych szczegółów i widoczny staje się kolorowy szum.

-~- Multimedia i Internet -~-

Jest to bezsprzecznie urządzenie multimedialne, mimo że oferuje znacznie mniejszy ekran, niż nowe smartfony z najwyższej półki. Oglądanie na nim filmów jest przyjemne, chociaż współpraca z nielicznymi formatami plików oraz nieduży ekran tego nie ułatwiają. Do odtwarzania wideo w formatach DivX i XviD trzeba pobrać dodatkową aplikację z Marketplace`a. Przeglądanie stron internetowych jest komfortowe. Witryny wczytują się całkiem szybko, a ich przewijanie jest płynne. Niektórym przeszkadzać może konieczność korzystania z programu Internet Explorer 9. Jest on jednak dosyć dopracowany, więc można się do niego z czasem przyzwyczaić. Inną wadą jest brak wsparcia dla technologii flash. Co za tym idzie, strony są pozbawione reklam i innych ruchomych elementów (np. gier lub mapek). Z kolei brak łącznością HSPA+ daje się we znaki podczas oglądania wideo na np. Youtube (obraz wolniej się wczytuje).

Na pochwałę zasługuje świetna jakość rozmów głosowych i dźwięku wydobywającego się ze słuchawek. Słuchanie muzyki na Lumii 800 jest bardzo przyjemne. Telefon oferuje dodatkowo kilka technologii poprawiających brzmienie. Niestety, brakuje obsługi kart pamięci, więc trzeba się zadowolić wbudowanymi 16 GB. To sporo, ale niektórym może nie wystarczyć.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon korzysta z jednordzeniowego procesora taktowanego 1,4 Ghz i 512 MB pamięci RAM. Pod tym względem telefony z Windows Phone 7 różnią się od siebie nieznacznie, a ich specyfikacja jest odgórnie narzucona przez Microsoft. Dzięki temu system jest zoptymalizowany pod taką specyfikację i działa bez zarzutu. Interfejs pracuje płynnie, przeglądarka sprawnie radzi sobie z nawet bardzo rozbudowanymi stronami. Wyzwaniem nie są też gry, których na Windowsa jest jednak stosunkowo niewiele.

Bateria

Czas pracy na baterii jest niestety przeciętny. Telefon wytrzymuje około 2 doby bez ładowania przy niezbyt intensywnej eksploatacji (Internet, kilkanaście minut rozmów dziennie, kilka SMS-ów). Czas ten można jednak znacznie skrócić korzystając np. z nawigacji GPS.

Podsumowanie

To świetny telefon za rozsądne pieniądze. W zupełności wystarczy niezbyt wymagającemu użytkownikowi oczekującemu niezawodności. Trzeba jednak zwrócić uwagę na interfejs, który nie każdemu przypadnie do gustu. Nie sprawdzi się też w rękach osoby, która uwielbia personalizować telefon i oczekuje bardzo rozbudowanego systemu operacyjnego. W takim przypadku lepiej rozejrzeć się za smartfonem z Androidem (np. Samsungiem Galaxy SII lub Sony Xperią M). Z kolei osobom szukającym urządzenia z większym ekranem polecić można Nokię Lumię 900.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button