Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia Lumia 820

Nokia Lumia 820, to dotykowy smartfon, który w dniu swojej premiery należał do wyższej półki cenowej. Urządzenie korzysta z systemu operacyjnego Windows Phone 8 i najbardziej przypadnie do gustu osobom szukającym dobrze wykonanego, prostego w obsłudze smartfona z niezłym aparatem.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie wykonano ze świetnej jakości plastiku. Co ciekawe, na rynku dostępne są warianty zarówno z błyszczącymi obudowami jak i matowymi. Samo urządzenie przypomina inne modele z serii Lumia, których styl może już niektórych nudzić. Nie mniej, słuchawce trudno cokolwiek zarzucić. Wykonanie obudowy też jest bez zarzutu i warto wspomnieć, że jest ona dostępna w wielu wariantach kolorystyczny.

Trochę szkoda, że telefonu nie wykonano z jednego kawałka materiału (tak jak np. Nokię Lumię 920), ale dzięki temu urządzenie ma wymienną w domowych warunkach baterię.

-~- Menu i aplikacje -~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone 8 oferuje trochę więcej funkcji, niż starsza wersja. Dodano do niego kilka nowych opcji, jednak główne zmiany dotknęły głębszych warstw oprogramowania, dzięki czemu tworzyć na niego można bardziej rozbudowane aplikacje i gry. Interfejs składa się z różnokolorowych kwadratów, które pełnią w nim przeróżne funkcje. Mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje działające na pulpicie), być skrótami do programów, kontaktami z książki adresowej czy nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).

Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z grami i aplikacjami Marketplace, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz itd. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są znacznie biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też spora wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele znanych z innych platform programów. Inną jego wadą są ograniczenia systemu. Nie ma możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejs. Poza zmianą ekranu blokady czy przestawianiu skrótów jego personalizacja jest bardzo ograniczona. Zapomnieć też można o bezproblemowym wysyłaniu plików przez Bluetooth czy pasku powiadomień. System nadrabia to jednak niezawodnym działaniem i niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, o których Androida może pomarzyć.

Warto jeszcze wspomnieć o programach, na które natknąć się można tylko w przypadku Lumii. Jest to np. Mix Radio, czyli tematyczne radio internetowe. Z kolei zestaw map offline pozwala na zrobienie z telefonu nawigacji GPS (pieszej lub samochodowej). W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji, do jej działania nie jest potrzebna łączność z Internetem, co może być szczególnie przydatne za granicą. Dzięki temu uniknąć można wysokich opłat w roamingu. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z odbiornika GPS bez włączonego Internetu znacznie wydłuża czas potrzebny na ustalenie położenia smartfona. Ostatnim dodatkiem od Nokii jest Nokia Muzyka, czyli rozbudowany odtwarzacz muzyczny.

Wyświetlacz

Zamontowany panel AMOLED 4,3 cala (480 x 800 pikseli) jest bardzo dobrej jakości. Jak każdy ekran tego typu, wyświetla bardzo nasycone kolory, ma perfekcyjną czerń, nieograniczone kąty widoczności i dobrą czytelność w słońcu (dzięki panelowi polaryzacyjnemu Nokii). Niedosyt pozostawia jednak jego rozdzielczość, która przy wyświetlaczu tej wielkości jest niewystarczająca i powoduje, że małe czcionki są lekko poszarpane.

Telefon obsługiwać można w rękawiczkach lub np. kluczami, co jest przydatne zimą. Niestety, wyświetlacza nie chroni odporne na zarysowania szkło Gorilla Glass, które (co dziwne) pojawiło się zarówno w tańszych jak i droższych modelach z serii Lumia.

-~- Aparat -~-

Matryca ma 8 Mpix i robi dobre zdjęcia. To samo można jednak powiedzieć o większość smartfonów z tej półki cenowej. Po aparacie z optyką Carl Zeiss można oczekiwać trochę więcej i pod tym względem Lumia 820 nie wypada znacznie lepiej od tańszej Lumia 720. W oczy rzuca się lekkie zażółcenie fotografii i duża ilość kolorowego (cyfrowego) szumu. Efekt ten nasila się wraz ze spadkiem natężenia światła podczas robienia zdjęcia (np. nocą). Szkoda, że aparat Lumii 820 znacznie ustępuje temu z Nokii Lumii 920, a już tym bardziej Lumii 1020. Miłym dodatkiem jest jednak sprzętowy spust migawki, który znacznie ułatwia robienie zdjęć.

Kamera umożliwia nagrywanie filmików w rozdzielczości Full HD (1080p), które są po prostu dobre. Ich jakość jest bez zarzutu w dobrych warunkach oświetleniowych, ale znacznie spada gdy robi się ciemniej.

-~- Multimedia i Internet -~-

Lumia 820, to bez dwóch zdań urządzeń multimedialne, o czym świadczy całkiem spory, dobry ekran. Oglądanie filmów jest całkiem przyjemne, ale uprzednio należy zaopatrzyć się w aplikację otwierającą popularne pliki DivX i Xvid. Przeglądanie stron internetowych nie nastręcza żadnych problemów, chociaż niewielka rozdzielczość ekranu może negatywnie odbijać się na czytelności treści. Niektórym przeszkadzać może konieczność korzystania z programu Internet Explorer 10. Jest on jednak dosyć dopracowany, więc da się do niego przyzwyczaić z czasem. Nie można pominąć obsługi łączności 4G (LTE), która zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Znacząco wpływa ona na szybkość wczytywania stron czy pobierania danych. Wadą jest za to brak wsparcia dla technologii flash. Co za tym idzie, witryny są pozbawione reklam i innych ruchomych elementów (np. gier lub mapek).

Smartfon dobrze sprawdza się w roli odtwarzacza muzycznego. Jakość dźwięku w słuchawkach jest bez zarzutu, a wbudowane 8 GB pozwala pomieścić całkiem sporo danych. Do tego dochodzi możliwość rozszerzenia pamięci kartami microSD o kolejne 64 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

W porównaniu do Lumii 720 smartfon korzysta z potężnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,5 Ghz i 1 GB MB pamięci RAM. Jest to bardzo wydajne połączenie, które zapewnia płynną pracę systemu i umożliwia granie we wszystkie gry 3D (których na Windows Phone jest niestety stosunkowo niewiele).

Bateria

Bateria niestety ma problemy, żeby wytrzymać ponad jeden dzień pracy, co nie zdarza się jej tańszej siostrze. Przeglądanie Internetu potrafi rozładować ogniwo w niecałe 4 godziny, tak samo jak oglądanie filmów. Jest to bardzo słaby wynik, szczególnie, że w tak dużej obudowie spokojnie zmieścić powinna się naprawdę pojemna bateria. Nie zachwyca też czas rozmów, który wynosi ok. 11 godzin (w porównaniu do np. 26 godzin Sony Xperii Z1).

Podsumowanie

Pod wieloma względami jest to lepszy model od Nokii Lumii 720. Ma on jednak kilka wad, które nieobecne są w tańszym odpowiedniku. Nie da się też ukryć, że za podobne pieniądze można kupić znacznie lepsze i bardziej rozbudowane smartfony z Androidem bądź starsze modele iPhone`a. Przewagą Lumii w przypadku tańszych urządzeń była niezawodność i płynność pracy systemu pomimo słabych podzespołów. Jednak na tym pułapie cenowym znaleźć można perfekcyjnie działające słuchawki z innymi systemami, które pod każdym względem przebijają Lumię 820 (np. HTC One X, Samsung Galaxy SIII, Sony Xperia T). Chyba że szukasz prostego w obsłudze smartfona. Wtedy warto rozejrzeć się za tańszą Lumią 720 lub trochę droższą i znacznie lepszą Lumią 920.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button