Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia Lumia 925

To bliźniaczy model Nokii Lumii 920. Oba swego czasu były smartfonami z najwyższej półki cenowej. Korzystają one z systemu operacyjnego Windows Phone 8. Różnice między nimi ograniczają się do innych obudów, ekranów, modyfikacji optyki aparatu i ilości wbudowanej pamięci.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa zamiast poliwęglanu została zrobiona z aluminium. Zmniejszyły się przy tym grubość urządzenia do 8,5 mm i ciężar do 139 g (w porównaniu do 185 g z Lumii 920). Telefon jest bardzo ładny i stylowy, chociaż ramka wokół wyświetlacza nadal jest co najmniej spora. W porównaniu do starszej siostry, Lumia 925 wygląda bardziej klasycznie i elegancko. Nadal jednak odróżnia się od konkurencji i widać po niej, że to drogie urządzenie.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone 8 oferuje trochę więcej funkcji, niż starsza wersja. Dodano do niego kilka nowych opcji, jednak główne zmiany dotknęły głębszych warstw oprogramowania, dzięki czemu tworzyć na niego można bardziej rozbudowane aplikacje i gry. Interfejs składa się z różnokolorowych kwadratów, które pełnią w nim przeróżne funkcje. Mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje działające na pulpicie), być skrótami do programów, kontaktami z książki adresowej czy nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).

Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z grami i aplikacjami Marketplace, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz itd. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są znacznie biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też spora wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele znanych z innych platform programów. Inną jego wadą są ograniczenia systemu. Nie ma możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejs. Poza zmianą ekranu blokady czy przestawianiu skrótów jego personalizacja jest bardzo ograniczona. Zapomnieć też można o bezproblemowym wysyłaniu plików przez Bluetooth czy pasku powiadomień. System nadrabia to jednak niezawodnym działaniem i niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, o których Androida może pomarzyć.

Warto jeszcze wspomnieć o programach, na które natknąć się można tylko w przypadku Lumii. Jest to np. Mix Radio, czyli tematyczne radio internetowe. Z kolei zestaw map offline pozwala na zrobienie z telefonu nawigacji GPS (pieszej lub samochodowej). W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji, do jej działania nie jest potrzebna łączność z Internetem, co może być szczególnie przydatne za granicą. Dzięki temu uniknąć można wysokich opłat w roamingu. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z odbiornika GPS bez włączonego Internetu znacznie wydłuża czas potrzebny na ustalenie położenia smartfona. Ostatnim dodatkiem od Nokii jest Nokia Muzyka, czyli rozbudowany odtwarzacz muzyczny.

Wyświetlacz

Zamontowany panel AMOLED 4,5 cala (768 x 1280 pikseli) jest równie dobry, co w poprzedniku. Charakteryzuje się lepszym nasyceniem kolorów (kosztem niższej jasności), perfekcyjną czernią, wysokim kontrastem, ponadprzeciętną czytelnością w słońcu i niesamowitą ostrością. Do tego można obsługiwać go w rękawiczkach, dzięki bardzo czułemu panelowi dotykowemu.

Mimo że producent zdecydował się na wykorzystanie matrycy z PenTile (w której piksel jest inaczej skonstruowany niż w klasycznych wyświetlaczach), to przy tej rozdzielczości negatywne skutki tej technologii są nieodczuwalne. Obraz jest ostry i nie ma mowy o postrzępionych krawędziach liter czy zielonej poświacie w przypadku kontrastujących elementów.

-~- Aparat -~-

Czyli najważniejsza część Lumii 925. Ma 8.7 Mpix, sprzętową stabilizację obrazu i bardzo jasną optykę renomowanej marki Carl Zeiss, która zbiera o wiele więcej światła, niż inne smartfony. Dzięki niej znacznie łatwiej zrobić ostre, szczegółowe zdjęcie, nawet w słabym oświetleniu. Nokia wzięła sobie też do serca krytykę starszego modelu i jakości robionych nim zdjęć za dnia. Dzięki temu fotografie dzienne zrobione Lumią 925 są bardzo szczegółowe i znacznie lepsze niż te z Lumii 920. Na obudowie znalazło się też miejsce dla sprzętowego spustu migawki, który jest obecnie rzadko spotykanym dodatkiem.

Bezkonkurencyjna jest również jakość nagrań wideo w rozdzielczości Full HD (1080p). Jedynie Nokia 808 PureView i nowsza Lumia 1020 mają pod tym względem porównywalne możliwości. Filmiki są szczegółowe i płynne, a stabilizacja obrazu zapobiega poruszeniom obiektywu. Nawet w ciemny otoczeniu ich jakość jest imponująca. Nie można się też przyczepić do czułości mikrofonu, który zbiera nawet bardzo ciche i głośne dźwięki.

-~- Multimedia i Internet -~-

Lumia 925, to bez dwóch zdań urządzeń multimedialne, o czym świadczy całkiem spory, dobry ekran. Oglądanie filmów jest całkiem przyjemne, ale uprzednio należy zaopatrzyć się w aplikację otwierającą popularne pliki DivX i Xvid. Przeglądanie stron internetowych nie nastręcza żadnych problemów. Niektórym przeszkadzać może konieczność korzystania z programu Internet Explorer 10. Jest on jednak dosyć dopracowany, więc da się do niego przyzwyczaić z czasem. Nie można pominąć obsługi łączności 4G (LTE), która zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Znacząco wpływa ona na szybkość wczytywania stron czy pobierania danych. Wadą jest za to brak wsparcia dla technologii flash. Co za tym idzie, witryny są pozbawione reklam i innych ruchomych elementów (np. gier lub mapek).

Telefon dobrze sprawdza się w roli odtwarzacza muzycznego. Niestety, względem Lumii 925 drastycznie spadła ilość wbudowanej pamięci (do 16 GB), której przy pokaźniej liczbie utworów i filmów może zabraknąć. Jest to kłopotliwe, ponieważ telefon nie ma gniazda na karty microSD.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon korzysta z potężnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,5 Ghz i 1 GB pamięci RAM. Jest to bardzo wydajne połączenie, które zapewnia płynną pracę systemu i umożliwia granie we wszystkie gry 3D (których na Windows Phone jest stosunkowo niewiele).

Bateria

W przypadku Lumii 925 trzeba być gotowym na codzienne ładowanie słuchawki, chyba że leży ona w stanie czuwania. Wtedy liczyć można na ok. 2-3 dni bez ładowania ogniwa. Rozmawiać można przez ok. 9 godzin, co jest raczej przeciętnym wynikiem jak na urządzenie z tej półki cenowej. W przeciwieństwie do starszej siostry, w Lumii 925 zabrakło obsługi bezprzewodowego ładowania i żeby skorzystać z tej funkcji konieczne jest zaopatrzenie się w specjalną obudowę.

Podsumowanie

Różnice między Lumią 920 i 925 są pozornie niewielkie. Jednak po krótkiej chwili okazuje się, że znacznie poprawiono jakość zdjęć dziennych, odczuwalnie odchudzono obudowę i… zmniejszono ilość wbudowanej pamięci o połowę. Nie mniej wybierając którąś z nich najlepiej kierować się gustem, chyba że komuś bardzo zależy na jakości robionych smartfonem fotografii. Wyraźnie widać też, że Lumia 925 jest bardziej elegancka i mniej młodzieżowa od swojej siostry. Niestety, w obu przypadkach największym problemem jest ograniczony system operacyjny Windows Phone 8. Jego zalety przestają mieć kluczowe znaczenie w przypadku drogich urządzeń (niskie wymagania sprzętowe) i np. Android ma od niego znacznie większe możliwości. Z tego względu warto rozważyć zakup np. Sony Xperii SP lub HTC One. Jednak jeśli szukasz smartfona łatwego w obsłudze, ale jakość zdjęć nie jest dla Ciebie kluczowa to lepszym wyborem może okazać się np. znacznie tańsza Lumia 720.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button