Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia Lumia 930: Godne pożegnanie legendy

Smartfony z Windows Phone stanowią niewielki ułamek rynku, a z tego niewielkiego ułamka zdecydowaną większością są Nokie Lumie. Niestety, jest to ostatnia seria smartfonów, która będzie miała w nazwie słowo „Nokia”. Nowsze modele sygnowane będą przez Microsoft, który kupił fińskiego producenta. To natomiast może spowodować, że Nokia Lumia 930 (czyli flagowy przedstawiciel tej serii z 2014 roku) okaże się poniekąd kultowy, przynajmniej w oczach kolekcjonerów. Sprzęt ten łączy charakterystyczny wygląd Nokii Lumii 925 ze świetnym aparatem Lumii 1520 oraz wydajnością znaną z ówczesnych flagowych modeli z Androidem. A tym wszystkim zarządza dosyć niszowy, ale niezawodny i prosty w obsłudze Windows Phone w wersji 8.1.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa z tworzywa sztucznego nie zawsze jest wadą, o ile materiał jest odpowiedniej jakości. Nokia Lumia 930 jest na to doskonałym dowodem. Sprzęt wykonano z wysokiej jakości, matowego poliwęglanu, który jest odporny na zarysowania i zabrudzenia oraz miły w dotyku.

Ramka to natomiast eleganckie aluminium, które zapewnia konstrukcji sztywność i wytrzymałość. Ekran został pokryty hartowanym szkłem Gorilla Glass, które zostało zaokrąglone na krawędziach. Jest to szczególnie widoczne na dłuższych bokach ekranu, dzięki czemu urządzenie ma o wiele więcej charakteru, wygląda spójniej i bardziej wyrafinowanie. Jedyne zastrzeżenie można mieć do pokrywy baterii, która tylko pozornie wygląda na zdejmowaną, a w rzeczywistości jest przymocowana na stałe. Użytkownik nie ma więc dostępu do baterii.

test-Nokia-Lumia-930-1

Niestety, nie każdemu przypadnie do gustu spory rozmiar smartfona – obsługa pięciocalowego ekranu jedną ręką jest mało wygodna. Dobrze chociaż, że obudowa jest odpowiednio wyprofilowana i leży świetnie w dłoni. Godny odnotowania jest też fakt, że pomimo większych rozmiarów, słuchawka jest prawie 20 gramów lżejsza od starszej Nokii Lumii 920. Szkoda jednak, że 167 gramów to nadal sporo, nawet jak na dzisiejsze standardy. Niemniej, wykonanie Nokii Lumii 930 jest niemal perfekcyjne i należy do ścisłej czołówki smartfonów.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone 8.1 oferuje trochę więcej funkcji, niż starsza wersja oznaczona numerem 8. Aktualizacja wprowadziła kilka nowych i bardzo przydatnych opcji. Najważniejsze zmiany są dodanie paska powiadomień wraz z przełącznikami np. Wi-Fi oraz rozszerzone funkcje zarządzania interaktywnymi kafelkami na ekranie głównym, które pełnią przeróżne funkcje. Mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje wyświetlane na pulpicie), być skrótami do programów, kontaktami z książki adresowej czy nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).

Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z grami i aplikacjami, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz i wiele innych. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są sporo biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też dokuczliwa wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele znanych z innych platform programów.

Innymi jego mankamentami są ograniczenia systemu. Nie ma możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejs w przeciwieństwie do Androida. Poza zmianą ekranu blokady czy przestawianiu skrótów jego personalizacja jest bardzo uboga. Zapomnieć można też o bezproblemowym wysyłaniu plików przez Bluetooth. System nadrabia to jednak niezawodnym działaniem i niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, o których Androida może pomarzyć.

Warto jeszcze wspomnieć o programach, na które natknąć się można tylko w przypadku Lumii. Jest to np. MixRadio, czyli tematyczne radio internetowe. Natomiast zestaw map offline pozwala na zrobienie z telefonu nawigacji GPS (pieszej lub samochodowej). W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji, do jej działania nie jest potrzebna łączność z Internetem, co może być bardzo przydatne, szczególnie za granicą. Dzięki temu uniknąć można wysokich opłat w roamingu. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z odbiornika GPS bez włączonego Internetu znacznie wydłuża czas potrzebny na ustalenie położenia smartfona. Kolejnym dodatkiem od Nokii warty uwagi jest Nokia Muzyka, czyli rozbudowany odtwarzacz muzyczny.

Wyświetlacz

Zastosowany w Nokii Lumii 930 ekran to piękny pięciocalowy panel AMOLED o imponującej rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli (Full HD). Jest to jeden z najlepszych ekranów stworzonych przez Nokię. Wyświetlany obraz jest idealnie ostry, a dopatrzenie się pojedynczych pikseli jest prawie niemożliwe. Ekran jest porównywalny do np. tego z Samsunga Galaxy S5, który uważany jest za jeden z najlepszych na rynku. Kolory są żywe, czerń głęboka (to charakterystyczna cecha AMOLED-ów), a kontrast nieograniczony. Ostatnia cecha bierze się z faktu, że czarne piksele są wyłączone i nie emitują światła, czyli inaczej niż w przypadku ekranów LCD. Niektórym mogą przeszkadzać trochę przesycone kolory, jednak można skorygować to w ustawieniach wyświetlacza. Jedynie jasność wyświetlacza mogłaby być trochę wyższa. Nie wpływa to jednak na czytelność panelu w słońcu, która jest ponadprzeciętna. Została ona osiągnięta dzięki połączeniu powłoce polaryzacyjnej Nokii oraz świetnemu kontrastowi, które skutecznie niwelują światło padające na ekran.

-~- Aparat -~-

test-Nokia-Lumia-930-17

Nokia wyposażyła urządzenie w aparat o rozdzielczości 20 Mpix z autorską technologią PureView i elementami optycznymi znanej firmy Carl Zeiss. I trzeba przyznać, że te imponujące parametry przekładają się na znakomitą jakość zrobionych smartfonem zdjęć. Już sama liczba dostępnych ustawień manualnych przewyższa zdecydowaną większość telefonów i jedynie Nokia Lumia 1020 wypada pod tym względem lepiej niż jej młodsza siostra. W bardzo szybki i prosty sposób można modyfikować balans bieli, czas naświetlania migawki (do 1 sek.), ekspozycję, ISO i wiele innych parametrów. Z drugiej strony, osoby, które nie lubią ustawiania aparatu, powinny być zadowolone z efektów osiąganych w trybie automatycznym.

Zdjęcia zrobione Nokią Lumią 930 są świetne. Jest na nich bardzo mało cyfrowego szumu i nie ma nadmiernego wyostrzania, a rewelacyjna optyka i matryca umożliwiają wykorzystanie wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu fotografie są wyjątkowo szczegółowe i mają zazwyczaj niemal perfekcyjnie odwzorowane kolory. Problemem nie są też skrajnie oświetlone obiekty, gdyż wychodzą one odpowiednio jasne (co jest rzadkością w przypadku smartfonów). Jedynym, mało istotnym mankamentem jest lekko rozmazany obraz w rogach ujęć, ale trudno uznać to za większą wadę, gdyż to problem pojawiający się w niemal każdym smartfonie. Co ciekawe, fotografie wykonywać można zarówno w pełnej rozdzielczości 20 Mpix, jak i satysfakcjonujących 5 Mpix. W drugim przypadku telefon analizuje zdjęcie 20 Mpix i łączy piksele, by dodatkowo podnieść jakość (jest to wspomniana technologia PureView) kosztem wielkości grafiki.

Również fotografie wykonane w gorszym oświetleniu wychodzą ponadprzeciętnie dobrze i potrafią zawstydzić te robione konkurencyjnymi urządzeniami, np. Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2 oraz HTC One M8. Całkiem mocna, podwójna dioda LED jest w stanie całkiem skutecznie oświetlić bliski kadr (np. twarz). Natomiast ciemniejsze fragmenty ujęcia są całkiem szczegółowe i niezbyt zaszumione, co rzadko zdarza się w przypadku smartfonów. Należy jednak pamiętać, że w takich warunkach lepiej sprawdza się Nokia Lumia 1020, która została wyposażona w ksenonową lampę błyskową, a do tego jeszcze dokładniej reprodukuje detale. Porównywalne są za to nocne krajobrazy np. miasta – widać wtedy stosunkowo mało szumu, a kolory są zazwyczaj dobrze odwzorowane.

O ile zrobione Lumią 930 zdjęcia prezentują się wyśmienicie, tak rejestrowane nią filmiki w rozdzielczości Full HD (1080p) już trochę gorzej (ale i tak bardzo dobrze). Oczywiście, należy pamiętać, że smartfon oceniany jest przez pryzmat konkurencyjnych flagowych modeli (np. Samsung Galaxy Note 3). Nagraniom czasami brakuje detali, a do tego telefon zbyt agresywnie przestawia ostrość, co daje się we znaki podczas nagrywania przemieszczających się obiektów. Na plus zaliczyć za to trzeba rejestrowany dźwięk, który jest prawie idealnie czysty i może być nagrywany w sześciu kanałach (standard Dolby Digital 5.1), a nie dwóch, jak ma to miejsce w przypadku stereo (prawy i lewy).

-~- Multimedia i Internet -~-

Jako przenośny odtwarzacz multimediów, Nokia Lumia 930 sprawdza się bardzo dobrze, głównie za sprawą dużego, dobrego ekranu. Pod względem oprogramowania do obsługi mediów, smartfony z Windows Phone są do siebie bardzo podobne. Wbudowany odtwarzacz radzi sobie z popularnymi formatami DivX oraz XviD, ale ma problemy z plikami MKV, na które można się natknąć w przypadku filmów (legalnie) pobieranych z Internetu. Co gorsza, na ten system operacyjny dostępne jest mniej alternatywnych odtwarzaczy niż na Androida (aczkolwiek zdarzają się takowe).

test-Nokia-Lumia-930-5

Przeglądanie Internetu na tak dużym ekranie jest bardzo wygodne, a większość stron wczytuje się momentalnie. Wbudowana przeglądarka internetowa to znany użytkownikom komputerów osobistych Internet Explorer w wersji 11. Oczywiście, w wersji mobilnej wygląda on inaczej, ale powinien spełnić wymagania większości użytkowników. Niestety, jeśli komuś się on nie spodoba, to nie ma dużo alternatywnych programów tego typu na Windows Phone i ze świecą trzeba szukać np. Firefoxa, Chrome’a albo Opery Mobile (lub Mini). Podobnie jak w przypadku Androida, przeszkadzać może też brak obsługi elementów flash na stronach, przez co niektóre witryny są wyświetlane bez mapek, animacji, gier itp. Pocieszająca jest za to obsługa łączności LTE, dzięki której (będąc w zasięgu jej nadajników) transmisja danych jest znacznie szybsza i bardziej niezawodna. Szkoda jednak, że w porównaniu do starszego standardu 3G, pogodzić trzeba się z trochę szybszym zużyciem baterii.

Jako przenośny odtwarzacz, opisywany smartfon sprawuje się bardzo dobrze, o ile ktoś nie wymaga idealnej jakości brzmienia w słuchawkach. Niestety, pewnym problemem może okazać brak zestawu słuchawkowego w pudełku i w tego typu akcesorium użytkownik musi zaopatrzyć się sam. W tak drogim urządzeniu jest to wręcz nie do pomyślenia i Nokii należy się za to spory minus. Zadowoleni powinni za to być fani słuchania muzyki przez głośnik smartfona, gdyż Nokia Lumia 930 gra głośno i w całkiem czysto, jednak do poziomu wyposażonego w głośniki stereo HTC One M8 sporo jej brakuje. Ilość wbudowanej pamięci wzbudza mieszanie uczucia. Z jednej strony, aż 32 GB to dużo (kilka tysięcy piosenek lub kilkanaście filmów w rozdzielczości Full HD), ale z drugiej, telefon nie obsługuje kart pamięci. Oznacza to, że w razie braku miejsca, rozbudowa przestrzeni jest niemożliwa.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Windows Phone wręcz słynie z niewielkiego apetytu na moc obliczeniową, jednak Nokia i tak zdecydowała się wyposażyć swój flagowy model w bardzo wydajny, czterordzeniowy procesor Snapdragon 800 taktowany 2.2 GHz oraz aż 2 GB pamięci RAM. Z takich podzespołów korzysta wiele flagowych modeli z Androidem, które działają dzięki nim bez zarzutu. Podobnie jest w tym przypadku, a nadmiar mocy jest olbrzymi. Niestety, trudno go spożytkować, gdyż na Windows Phone jest niewiele rozbudowanych graficznie gier, a te, które są, nie wykorzystują potencjału smartfona. Niemniej, system oraz programy działają idealnie płynnie, a do tego bardzo stabilnie. Można też uznać, że kupno tego modelu jest bardzo przyszłościowe, gdyż bezproblemowo powinien on poradzić sobie z każdym zadaniem przez najbliższe kilka lat (licząc od 2014 roku).

test-Nokia-Lumia-930-45

Bateria

Niestety, o ile mocy obliczeniowej jest pod dostatkiem, tak energii już niekoniecznie. Pomimo sporego ogniwa (2420 mAh), Nokię Lumię 930 można rozładować w kilka godzin przy intensywnej pracy. Bateria potrzebuje ładowarki po ok. 6 godzinach oglądania wideo w rozdzielczości HD lub przeglądania Internetu, ponad dwukrotnie lepiej jest w przypadku rozmów, ale nadal znacznie gorzej niż bezpośrednia konkurencja. Kilka flagowych modeli (np. Sony Xperia Z2) podczas użytkowania ekranu wytrzymuje kilka godzin dłużej! Trochę rekompensują to jednak długi czas czuwania.

Podsumowanie

To udany następca udanej Nokii Lumii 920 i prawdopodobnie ostatni model tego producenta sygnowany logo Nokia. Problem polega na tym, że to trochę za mało. Użytkownik starszego, i do tego sporo tańszego modelu raczej nie ma powodu do jego zmiany. Lepszy procesor trudno w przypadku Windows Phone wykorzystać, świetny aparat jest tylko trochę lepszy niż w poprzedniku, lżejsza obudowa jest za to większa i mniej poręczna, a nowsza wersja systemu dostępna jest dla obu urządzeń. Pozostaje więc niewiele zalet względem poprzednika (np. jeszcze lepszy ekran i wykonanie) i jeszcze mniej w porównaniu do konkurencji z Androidem lub iOS (pomijając aparat i wykonanie).

Jeśli jednak ktoś szuka prostego w obsłudze, bardzo wydajnego smartfona z rewelacyjnym aparatem i wzorowym wykonaniem, to Nokia Lumia 930 może okazać się doskonałym wyborem. W innym przypadku lepsze mogą okazać się wodoodporna, szybsza i oferująca bardziej rozbudowany system operacyjny Sony Xperia Z3 lub charakterystyczny, aluminiowy HTC One M8 ze świetnymi głośnikami stereo.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button