Test Nokia N79

nokia-n79-3 kopia

Nokia N79, to multimedialny telefon z 2008 roku. Obecnie oceniać go można tylko w kategorii prostej komórki z systemem operacyjnym, która możliwościami ustępuje nawet najtańszym smartfonom. Należy też pamiętać o większym i lepszym następcy N79, czyli rozsuwanej Nokii N86.

Wykonanie i wygląd

Jest bezsprzeczną zaletą tego modelu. Słuchawka zrobiona jest z dobrej jakości plastiku, którą trudno pobrudzić odciskami palców. Lekki niedosyt pozostawiać może brak metalowych elementów, ale rekompensują to świetne spasowanie obudowy, ogólna elegancja urządzenia i dwie dodatkowe pokrywy baterii dołączane do zestawu. Na plus trzeba zaliczyć też niewielki ciężar słuchawki (poniżej 100 g). Szkoda jednak, że brakuje jej smukłości znanej z np. Nokii 6700 Classic .

Klawiatura robi dobre wrażenie i nieźle spisuje się podczas pisania. Klawisze są dosyć duże i mają wyraźny skok. Przeszkadzać może jedynie brak granicy między przyciskami znajdującymi się w tym samym rzędzie.

Menu i aplikacje

Telefon działa na systemie operacyjnym Symbian 9.3 S60 trzeciej edycji, który świetnie dostosowano do obsługi przyciskami. Tak naprawdę, poza możliwością instalowania dodatkowych aplikacji i gier niewiele się on różni od interfejsów znanych z innych telefonów Nokii. Należy jednak pamiętać, że Symbian jest systemem martwym, na który nie powstają nowe gry i aplikacje. Jeśli jednak rozpatrywać N79 w kategoriach zwykłego telefonu, to jest dostępne na niego ponadprzeciętnie dużo programów. Nie brakuje też fabrycznych narzędzi, takich jak przeglądarka internetowa, e-mail, Youtube, pakiet biurowy itp.

Wyświetlacz

Zamontowany panel LCD 2,4 cala jest niestety mocno niedzisiejszy. Rozdzielczość 240 x 320 pikseli zapewnia akceptowalną ostrość obrazu, ale do poziomu nowoczesnych smartfonów dużo mu brakuje. Wyświetlane kolory są raczej przeciętne, tak samo jak kontrast. Z kolei niewielki rozmiar wyświetlacza uniemożliwia komfortowe korzystanie z multimediów czy Internetu. Żadnych zarzutów nie można za to mieć do jego czytelności w słońcu.

Aparat

Matryca ma 5 Mpix, a elementy optyczne sygnowane są znaną marką Carl Zeiss. Do tego znalazło się miejsce dla diody doświetlającej i praktycznej osłony obiektywu, która chroni go przed zarysowaniami. W dobrych warunkach jakość zdjęć jest przyzwoita. Na fotografiach widać sporo detali, są też dosyć ostre. Niektórym przeszkadzać mogą jedynie niezbyt nasycone kolory. Za to w nocy sytuacja znacznie się pogarsza. Liczba rejestrowanych szczegółów widocznie spada, a jednocześnie rośnie ilość cyfrowego szumu.

Kamera umożliwia nagrywanie filmików w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Trudno im coś zarzucić – obraz jest płynny i całkiem szczegółowy, jednak o poziomie zbliżonym do dzisiejszych smartfonów można tylko pomarzyć.

Multimedia i Internet

Nazwanie N79 sprzętem multimedialnym (za taką uchodziła ta seria) może obecnie wywoływać jedynie uśmiech politowania. Słuchawka tak naprawdę nie nadaje się do niczego poza dzwonieniem, SMS-owaniem, sporadycznym sprawdzeniem czegoś w Internecie i słuchaniem muzyki (bądź radia FM). Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest mały wyświetlacz, który po prostu nie nadaje się do korzystania na nim z multimediów. Innymi problemami są też przestarzały system operacyjny i niska wydajność.

Niestety, nawet jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku nie zachwyca i zadowoli tylko niewymagających użytkowników. Nie najlepiej brzmi również muzyka wydobywająca się z zewnętrznych głośników stereo. Do tego wszystkiego trzeba dodać konieczność korzystania z karty pamięci (w zestawie 4 GB), bo wbudowane 50 MB pomieści zaledwie 10 piosenek.

Praktycznymi dodatkami są za to mapy Nokii i wbudowany odbiornik GPS, dzięki którym z telefonu można zrobić nawigację pieszą bądź samochodową. W drugim przypadku przeszkadza jednak mały ekran urządzenia.

Wydajność

Jednordzeniowy procesor 369 Mhz i 128 MB RAM zapewniają płynną pracę systemu, ale zapomnieć można o korzystaniu z kilku aplikacji jednocześnie. Brakuje też akceleratora graficznego, bez którego granie w nawet proste gry 2D może okazać się niemożliwe.

Bateria

Lekki niedosyt pozostawia również czas pracy na baterii, który wynosi około 3-4 dni. Jak na tak proste urządzenie jest to bardzo słaby wynik. Nie lepiej prezentuje się czas rozmówwynoszący zaledwie 4-5 godzin. To dwukrotnie mniej, niż w np. Nokii E72.

Podsumowanie

To propozycja dla kogoś, kto szuka taniego, klasycznego telefonu z dobrze wykonaną obudową i oprogramowaniem, które pozwala na więcej niż w typowych, budżetowych komórkach. Trzeba jednak pamiętać, że N79 trudno rozpatrywać w kategoriach urządzenia multimedialnego. Bardzo mały ekran, przeciętna jakość dźwięku w słuchawkach i przestarzałySymbian to wystarczające powody, by szukać albo taniego smartfona (np. Samsung Galaxy Ace II), albo klasycznej słuchawki z lepszymi parametrami (np. Nokia 6220 lub Samsung i7110).

Co nam się podoba

Dobrze wykonana, ładna obudowa
W zestawie znajdują się dwie, dodatkowe pokrywy baterii
Kompaktowe rozmiary umożliwiające obsługę telefonu jedną ręką
Znośny czas pracy na baterii (aczkolwiek rozczarowujący jak na zwykły telefon)
Dobra jakość rozmów głosowych
Niska cena
Akceptowalna jakość robionych zdjęć i nagrywanego wideo
Sprzętowy spust migawki ułatwia robienie zdjęć
Obiektyw aparatu jest osłonięty zasłoną
Obsługa łączności 3G i Wi-Fi pozytywnie wpływa na szybkość wczytywania stron
Transmiter FM pozwala zrobić z pobliskiego radia głośnik
Do zestawu dołączana jest karta microSD 4 GB
Odbiornik GPS i wbudowane mapy offline pozwalają na zrobienie z telefonu nawigacji
Wymienna bateria pozwalająca na korzystanie z dodatkowego ogniwa
Prosty w obsłudze interfejs, z którym poradzi sobie niemal każdy

Co nam się nie podoba

Bardzo mały ekran uniemożliwia komfortowe korzystanie z multimediów
Niska rozdzielczość ekranu zmusza do znacznego powiększania tekstu
Fatalna jakość zdjęć robionych nocą
Brak możliwości ładowania przez kabel USB
Przeciętna jakość dźwięku w słuchawkach i na głośniku
Niska wydajność uniemożliwia granie w nawet proste gry
Niewielka ilość pamięci RAM utrudnia korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie
Bardzo mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Przestarzały system, na który nie powstają nowe gry i aplikacje

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top