Recenzje

Test Nokia N79

Nokia N79, to multimedialny telefon z 2008 roku. Obecnie oceniać go można tylko w kategorii prostej komórki z systemem operacyjnym, która możliwościami ustępuje nawet najtańszym smartfonom. Należy też pamiętać o większym i lepszym następcy N79, czyli rozsuwanej Nokii N86.

Wykonanie i wygląd

Jest bezsprzeczną zaletą tego modelu. Słuchawka zrobiona jest z dobrej jakości plastiku, którą trudno pobrudzić odciskami palców. Lekki niedosyt pozostawiać może brak metalowych elementów, ale rekompensują to świetne spasowanie obudowy, ogólna elegancja urządzenia i dwie dodatkowe pokrywy baterii dołączane do zestawu. Na plus trzeba zaliczyć też niewielki ciężar słuchawki (poniżej 100 g). Szkoda jednak, że brakuje jej smukłości znanej z np. Nokii 6700 Classic .

Klawiatura robi dobre wrażenie i nieźle spisuje się podczas pisania. Klawisze są dosyć duże i mają wyraźny skok. Przeszkadzać może jedynie brak granicy między przyciskami znajdującymi się w tym samym rzędzie.

Menu i aplikacje

Telefon działa na systemie operacyjnym Symbian 9.3 S60 trzeciej edycji, który świetnie dostosowano do obsługi przyciskami. Tak naprawdę, poza możliwością instalowania dodatkowych aplikacji i gier niewiele się on różni od interfejsów znanych z innych telefonów Nokii. Należy jednak pamiętać, że Symbian jest systemem martwym, na który nie powstają nowe gry i aplikacje. Jeśli jednak rozpatrywać N79 w kategoriach zwykłego telefonu, to jest dostępne na niego ponadprzeciętnie dużo programów. Nie brakuje też fabrycznych narzędzi, takich jak przeglądarka internetowa, e-mail, Youtube, pakiet biurowy itp.

Wyświetlacz

Zamontowany panel LCD 2,4 cala jest niestety mocno niedzisiejszy. Rozdzielczość 240 x 320 pikseli zapewnia akceptowalną ostrość obrazu, ale do poziomu nowoczesnych smartfonów dużo mu brakuje. Wyświetlane kolory są raczej przeciętne, tak samo jak kontrast. Z kolei niewielki rozmiar wyświetlacza uniemożliwia komfortowe korzystanie z multimediów czy Internetu. Żadnych zarzutów nie można za to mieć do jego czytelności w słońcu.

Aparat

Matryca ma 5 Mpix, a elementy optyczne sygnowane są znaną marką Carl Zeiss. Do tego znalazło się miejsce dla diody doświetlającej i praktycznej osłony obiektywu, która chroni go przed zarysowaniami. W dobrych warunkach jakość zdjęć jest przyzwoita. Na fotografiach widać sporo detali, są też dosyć ostre. Niektórym przeszkadzać mogą jedynie niezbyt nasycone kolory. Za to w nocy sytuacja znacznie się pogarsza. Liczba rejestrowanych szczegółów widocznie spada, a jednocześnie rośnie ilość cyfrowego szumu.

Kamera umożliwia nagrywanie filmików w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Trudno im coś zarzucić – obraz jest płynny i całkiem szczegółowy, jednak o poziomie zbliżonym do dzisiejszych smartfonów można tylko pomarzyć.

Multimedia i Internet

Nazwanie N79 sprzętem multimedialnym (za taką uchodziła ta seria) może obecnie wywoływać jedynie uśmiech politowania. Słuchawka tak naprawdę nie nadaje się do niczego poza dzwonieniem, SMS-owaniem, sporadycznym sprawdzeniem czegoś w Internecie i słuchaniem muzyki (bądź radia FM). Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest mały wyświetlacz, który po prostu nie nadaje się do korzystania na nim z multimediów. Innymi problemami są też przestarzały system operacyjny i niska wydajność.

Niestety, nawet jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku nie zachwyca i zadowoli tylko niewymagających użytkowników. Nie najlepiej brzmi również muzyka wydobywająca się z zewnętrznych głośników stereo. Do tego wszystkiego trzeba dodać konieczność korzystania z karty pamięci (w zestawie 4 GB), bo wbudowane 50 MB pomieści zaledwie 10 piosenek.

Praktycznymi dodatkami są za to mapy Nokii i wbudowany odbiornik GPS, dzięki którym z telefonu można zrobić nawigację pieszą bądź samochodową. W drugim przypadku przeszkadza jednak mały ekran urządzenia.

Wydajność

Jednordzeniowy procesor 369 Mhz i 128 MB RAM zapewniają płynną pracę systemu, ale zapomnieć można o korzystaniu z kilku aplikacji jednocześnie. Brakuje też akceleratora graficznego, bez którego granie w nawet proste gry 2D może okazać się niemożliwe.

Bateria

Lekki niedosyt pozostawia również czas pracy na baterii, który wynosi około 3-4 dni. Jak na tak proste urządzenie jest to bardzo słaby wynik. Nie lepiej prezentuje się czas rozmówwynoszący zaledwie 4-5 godzin. To dwukrotnie mniej, niż w np. Nokii E72.

Podsumowanie

To propozycja dla kogoś, kto szuka taniego, klasycznego telefonu z dobrze wykonaną obudową i oprogramowaniem, które pozwala na więcej niż w typowych, budżetowych komórkach. Trzeba jednak pamiętać, że N79 trudno rozpatrywać w kategoriach urządzenia multimedialnego. Bardzo mały ekran, przeciętna jakość dźwięku w słuchawkach i przestarzałySymbian to wystarczające powody, by szukać albo taniego smartfona (np. Samsung Galaxy Ace II), albo klasycznej słuchawki z lepszymi parametrami (np. Nokia 6220 lub Samsung i7110).

Tagi

Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Androida.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close