Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Nokia N8

Nokia N8, to jeden z najlepiej rozpoznawalnych smartfonów z systemem operacyjnym Symbian. Swoją sławę zawdzięcza on świetnemu aparatowi oraz wysokiej jakości wykonania obudowy. Niestety, obecnie nie jest on już tak interesujący, jak jeszcze kilka lat temu.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawka została wykonana z anodowanego aluminium oraz hartowanego szkła pokrywającego ekran. Dzięki temu jest solidna, dobrze spasowana i daje wrażenie obcowania z produktem klasy premium. Rzadkością w sprzęcie z tej półki cenowej jest spory wybór nietypowych kolorów obudowy, a N8 oferuje ich aż 6. Jednak nawet w standardowych barwach telefon wygląda niecodziennie, co też trzeba uznać za jego niezaprzeczalną zaletę. Szkoda tylko, że zdecydowano się na tak grubą ramkę u dołu i góry wyświetlacza. Znacznie powiększa ona gabaryty urządzenia nie dając nic w zamian.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Nokia N8 korzysta z Symbiana w wersji Belle (po uprzedniej aktualizacji). W wielu miejscach interfejs przypomina ten znany z Androida, chociaż jest on znacznie mniej atrakcyjny wizualnie i intuicyjny. Do dyspozycji użytkownika oddano kilka pulpitów, które edytować można według własnych upodobań. Fabrycznie zainstalowane aplikacje to m.in. przeglądarka internetowa, odtwarzacze multimedialne, Facebook, klient e-mail, mapy offline, pakiet biurowy i wiele innych. Dodatkowe programy i gry ściągnąć można ze sklepu Ovi. Niestety, na Symbiana powstaje niewiele nowego oprogramowania i ze świecą szukać na niego tytułów znanych z Androida czy iOS.

Wyświetlacz

Zamontowany panel AMOLED 3,5 cala (360 x 640 pikseli) charakteryzuje się świetnymi kątami widoczności, dobrą czytelnością w słońcu, głęboką czernią i nasyconymi kolorami. To zdecydowanie jeden z najlepszych, ówczesnych ekranów Nokii. Niestety, jego rozdzielczość nie zapewnia idealnej ostrości obrazu, dlatego drobne czcionki mogą wyglądać na postrzępione. Wada ta może też dawać się we znaki podczas robienia zdjęć, powodując, że małe obiekty stawać się będą niezbyt czytelne.

-~- Aparat -~-

Ma 12 Mpix, a jego elementy optyczne sygnowane są znaną marką Carl Zeiss. Takie połączenie zapewnia świetną jakość robionych zdjęć. Należy jednak pamiętać, że do poziomu Nokii 808 PureView trochę mu brakuje. Parametry matrycy (w tym jej fizyczna wielkość i jasność obiektywu) dorównują tanim aparatom kompaktowym. Dzięki temu, na zdjęciach pojawia się mniej kolorowego szumu, fotki zrobione nawet w słabym świetle wychodzą lepiej, niż u konkurencji i z zachowaniem większej liczby detali. Do tego dochodzi jeszcze ksenonowa lampa błyskowa, która świetnie doświetla scenę do około 2 m, ale powoduje lekkie przekłamanie kolorów. Nawet kilka lat po swojej premierze, N8 jest jednym z najlepszych, fotograficznych smartfonów. Oczywiście, nie zabrakło w niej również sprzętowego spustu aparatu.

Kamera umożliwia kręcenie ładnych filmów w dzień (w rozdzielczości HD 720p), jednak ustępują one najnowszym urządzeniem konkurencji. Znacznie lepiej wypadają za to nagrania nocne, które dzięki jasnemu obiektywowi są bardziej szczegółowe, niż w przypadku innych aparatów. W takich warunkach brakuje jednak diody doświetlającej LED, ponieważ lampa ksenonowa nie może świecić ciągłym światłem.

–~- Multimedia i Internet -~-

Nokia N8 dobrze radzi sobie z multimediami. Jej ekran jest wystarczająco dużo, żeby obejrzeć na nim jakiś dłuższy film. Nie ma problemu z otwieraniem popularnych plików wideo DivX i XviD. Jest też opcja podłączenia telefonu do telewizora i zrobieniu z niego odtwarzacza. Pochwalić Nokię trzeba za dołączenie do zestawu przejściówki mini HDMI – HDMI, o której wielu producentów zapomina. Przeglądarka internetowa działa jak należy, chociaż doskwierać w jej przypadku może ograniczona wydajność telefonu oraz niezbyt wysoka rozdzielczość wyświetlacza.

Smartfon świetnie sprawdza się w roli odtwarzacza muzycznego. Dźwięk jest bardzo wysokiej jakości i nawet na zestawowych słuchawkach brzmi zadowalająco. Wbudowane 16 GB pamięci pozwala na zapisanie dużej liczby utworów lub kilka filmów dobrej jakości, a dodatkowo można ją rozszerzyć kartami microSD (kolejne 32 GB). Uzupełnieniem odtwarzacza muzycznego jest radio FM oraz transmiter FM, który umożliwia zrobienie głośników z pobliskiego radia. Cała operacja polega na włączeniu tej funkcji w telefonie, a następnie ustawieniu odpowiedniej częstotliwości w niezbyt odległym odbiorniku. W ten sposób można wykorzystać np. nagłośnienie samochodu do odtwarzania muzyki puszczonej w smartfonie.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon korzysta z jednordzeniowego procesora taktowanego 680 Mhz i 256 MB pamięci RAM. Takie podzespoły zapewniają płynną pracę systemu, chociaż do poziomu znanego z najnowszych smartfonów trochę mu brakuje. Trzeba też pamiętać o kontrolowaniu liczby uruchomionych aplikacji. Gdy jest ich za dużo włączonych urządzenie odczuwalnie zwalnia.

Bateria

Czas pracy na baterii nie zachwyca, ale pozwala na jeden lub maksymalnie dwa dni komfortowego korzystania ze smartfona bez patrzenia na ilość pozostałej energii. Znacznie lepiej prezentuje się czas rozmów, który wynosi ok. 12 godzin. Nie zmienia to jednak faktu, że po urządzeniu ze stosunkowo małym ekranem i wolnymi podzespołami oczekiwać można więcej.

Podsumowanie

Niewiele jest telefonów, które cztery lata po swojej premierze nadal zaskakują jakością zrobionych nimi zdjęć, a niewątpliwie Nokia N8 jest jednym z nich. Tym bardziej szkoda, że jako smartfon sprawuje się ona bardzo przeciętnie. Jej specyfikacja jest mocno niedzisiejsza, tak samo jak wykorzystany system operacyjny, który lata świetności ma już daleko za sobą. Pod względem fotograficznym też pojawiły się już lepsze urządzenia (Nokia 808 PureView bądź Lumia 920), dlatego zakup N8 dosyć trudno uargumentować.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button