Recenzja Nokia X2-05

Nokia X2-05

Nokia X2-05, to budżetowy, klasyczny telefon z muzycznym zacięciem z 2011 roku. Co ciekawe, model ten jest tańszą wersją Nokii X2-02, od której różni się gorszym aparatem, mniejszą baterią i brakiem obsługi dwóch kart SIM jednocześnie.

Wykonanie i wygląd

Obudowy obu urządzeń różnią się tylko w minimalnym stopniu. W obu przypadkach są całe z plastiku. Spasowanie elementów X2-05 jest bez zarzutu, co miło zaskakuje w tak tanim urządzeniu. Pomimo podobnego wykonania, słuchawka jest cięższa od swojej lepiej wyposażonej siostry o prawie 20 gramów. Zniknęły też bardzo przydatne przyciski do obsługi odtwarzacza muzycznego oraz regulacji głośności. Z kolei dostępne kolory obudowy stały się bardziej stonowane, a błyszczący plastik na przodzie urządzenia zmieniono na mniej efektowny, matowy.

Pocieszający jest brak zmian w konstrukcji klawiatury. Jej klawisze nadal mają odpowiednią wielkość i łatwo je wyczuć pod palcami. Dzięki temu pisanie bezwzrokowe jest szybkie i bezproblemowe.

Menu i aplikacje

Urządzenie korzysta z prostego systemu operacyjnego Nokii. Nie ma na niego zbyt dużo dodatkowego oprogramowania, ale niewymagającemu użytkownikowi w zupełności powinny wystarczyć fabryczne narzędzia, takie jak: kalkulator, kalendarz, e-mail, dyktafon, radio FM, sklep z oprogramowaniem Ovi i przeglądarka internetowa. Niestety, w przypadku tej ostatniej pamiętać trzeba o braku łączności Wi-Fi oraz 3G, więc strony wczytują się bardzo powoli.

Wbudowany odtwarzacz muzyczny dobrze spełnia swoje zadanie i jest wygodny w obsłudze. Niestety, brak dedykowanych mu przycisków znacznie zmniejsza komfort korzystania z niego. Z jego funkcji warto wspomnieć o obecności korektora graficznego, dzięki któremu użytkownik może samodzielnie dostosować dźwięk do swoich preferencji. Jakość muzyki w słuchawkach jest zadowalająca, ale na pewno nie jest to sprzęt dla audiofilów.

W telefonie znalazło się miejsce dla zaledwie 64 MB wbudowanej pamięci (ok. 10 piosenek), co zmusza do zakupu karty microSD (do 32 GB).

Wyświetlacz

Ma 2,2 cala i rozdzielczość 240 x 320 pikseli. Jak na tę półkę cenową wyświetla on zadowalającej jakości obraz, który ma akceptowalną ostrość. Nie można się też przyczepić do czytelności w słońcu. Niestety, panel ten zupełnie nie sprawdza się podczas korzystania z Internetu ze względu na niewielki rozmiar.

Aparat

To jedna z najbardziej odczuwalnych zmian względem Nokia X2-02. Niespecjalny aparat 2 Mpix został w tym przypadku zastąpiony jeszcze gorszym 0.3 Mpix. W efekcie, zrobione nim zdjęcia są nieakceptowalnej jakości. Widać na nich niewiele, są nieostre, pozbawione wyrazu i mają przekłamane kolory. Słuchawki nie wyposażono też w diodę LED, więc na nocnych fotografiach bardzo mało nie widać, a sam telefon nie może pełnić roli latarki. Kamerka nie pozwala też na nagrywanie wideo, chociaż w tym przypadku to niewielka strata.

Bateria

Pojemność baterii została zmniejszona względem Nokii X2-02. Jednak brak funkcji dual-SIM pozytywnie odbił się na wytrzymałości ogniwa, dzięki czemu czas pracy na jednym ładowani jest podobny i waha się od 4 do 7 dni. Spadł za to (aż o 2 godziny) czas rozmów, który wynosi do 7 godzin.

Podsumowanie

To ciekawa alternatywa dla Nokii X2-02, jeśli ktoś nie potrzebuje funkcji dual-SIM, a jednocześnie szuka niezawodnego i taniego telefonu. Wyraźnie widać jednak, że Nokia chciała zaoszczędzić na tym modelu i odczuwalnie go pogorszyła względem droższego brata (którego obecnie kupić można za te same pieniądze). Gorszy aparat, mniejsza bateria, brak przycisków multimedialnych na obudowie to wady, których nie rekompensują żadne zalety. Z ww. powodów lepszym wyborem będzie np. nieźle wykonana i wyposażona w lepszy aparat Nokia X2 lub lepiej wykonana, jednak równie tania Nokia C5.

Zalety

Wygodna klawiatura, na której można szybko pisać
Dobra jakość muzyki w słuchawkach
Niezły, czytelny w słońcu ekran
Świetna siła odbieranego sygnału GSM
Długi czas pracy na baterii
Stosunkowo niska cena
Czułe radio FM
Obsługa kart pamięci umożliwia zrobienie z telefonu odtwarzacza muzycznego
Wymienna bateria pozwalająca na korzystanie z dodatkowego ogniwa
Prosty w obsłudze interfejs, z którym poradzi sobie niemal każdy

Wady

Wygląd i wykonanie obudowy sugeruje, że jest to bardzo tani telefon
Niewielki ekran utrudnia korzystanie z Internetu i multimediów
Telefon pozbawiony regulacji siły podświetlenia ekranu
Brak łączności 3G znacznie obniża komfort korzystania z Internetu
Brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnego Internetu mobilnego
Fatalny aparat, którego równie dobrze mogłoby nie być
Nieobecność diody doświetlającej uniemożliwia zrobienie z telefonu latarki
Mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z karty microSD
Brak przycisków do regulacji głośności
Konieczność ładowania telefonu fabryczną ładowarką Nokii
W trakcie połączenia aktywna jest tylko jedna karta SIM
Ograniczony system operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
30%

Ocena redakcji

? %

1 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze