Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0

Tani, ośmiocalowy tablet z Androidem, który na rynek trafił w 2013 roku. Jak na tak tani sprzęt, urządzenie Prestigio wyróżnia się świetnie wykonaną, metalową obudową oraz eleganckim etui dołączanym do zestawu. Niektórzy mogą kojarzyć tą markę z reklamami Plusa, który dość mocno promował produkty tej firmy. Jednak poza wykonaniem model ten jest bardzo przeciętny zarówno pod względem specyfikacji, jak i oprogramowania. Na rynku dostępny jest wariant Wi-Fi z szybszym procesorem oraz wersja obsługująca 3G z trochę mniej wydajnymi podzespołami, GPS-em, radiem FM i funkcją dzwonienia.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie wykonano ze srebrnego aluminium, a ekran przykryto wzmacnianym szkłem. Jedynie niewielka zaślepka z tyłu tabletu jest plastikowa, pod którą ukryto gniazdo na kartę SIM (droższa wersja) i microSD. Trzeba przyznać, że całość robi świetne wrażenie. Tablet prezentuje się całkiem elegancko i wygląda na trochę droższy, niż jest w rzeczywistości. W oczy rzucać się może jednak wyraźne wzorowanie się producenta na iPadach, aczkolwiek trudno uznać to za wadę. Niestety, jak na tak małe urządzenie, jest ono dosyć ciężkie – ponad 450 gramów to tyle, co w przypadku dziesięciocalowej Sony Xperii Tablet Z2. W efekcie, długotrwałe trzymanie tabletu w jednej ręce może być niekomfortowe. Na plus trzeba zaliczyć za to jego rozmiar, który umożliwia w miarę wygodne transportowanie tabletu w małej torebce lub dużej kieszeni np. marynarki.

Do zestawu jest też dołączone stylowe, dobrze wykonane etui ze skóry, które stanowi miły dodatek. Szkoda jednak, że poza funkcją ochronną podczas przenoszenia urządzenia, pokrowiec nie pełni żadnej dodatkowej roli (w przeciwieństwie do cover flipów pasujących do urządzeń Samsunga lub Apple).

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 9.0 korzysta z czystego, niezmodyfikowanego przez producenta Android 4.1 (po uprzedniej aktualizacji w przypadku wersji 3G). W interfejsie dominują kolory czarny i niebieski. Prestigio fabrycznie zainstalowało kilka aplikacji, nie są one jednak wyjątkowe, więc użytkownik może je samodzielnie pobrać ze sklepu z programami. Poza nimi natknąć się można na narzędzia domyślnie wbudowane w Androida (sklep z aplikacjami, odtwarzacz muzyczny i wideo, przeglądarka internetowa, Gmail, e-mail i kilka innych). Z jednej stron jest to zaleta, bo pamięć urządzenia nie jest marnowana na bezużyteczne, fabryczne programy, ale z drugiej, wszystkie przydatne narzędzia trzeba znaleźć własnoręcznie. Niestety, Android 4.1 nie jest zbyt świeżą odsłoną tego systemu (premiera w 2012 roku), a producent raczej nie zapewni swojemu produktowi należytego wsparcia aktualizacyjnego. W konsekwencji, nowsze gry i aplikacje za jakiś czas mogą z tym modelem nie współpracować.

Należy też pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. ośmiocalowa Toshiba Encore).

Wyświetlacz

Tablet został wyposażony w ośmiocalowy panel IPS LCD o niezbyt wysokiej rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Z tego powodu wyświetlany obraz jest dosyć poszarpany i brakuje mu ostrości, co daje się we znaki np. podczas przeglądania stron internetowych (małe czcionki są niewyraźne). Należ jednak wspomnieć o dość nietypowych, proporcjach ekranu. Dobrze sprawdzają się one w przeglądarce internetowej, gdyż na wyświetlaczu mieści się wtedy więcej treści bez konieczności ich przewijania. Z drugiej jednak strony, wyświetlane na tablecie filmy mają szersze, czarne pasy nad i pod obrazem.

Pozostałe parametry ekranu uznać można za przeciętne. Pomimo wykorzystania matrycy typu IPS, kąty widoczności są dosyć wąskie i stosunkowo szybko spada jasność i nasycenie kolorów wyświetlanego obrazu. Trochę lepiej wypadają wyświetlane barwy, które są stosunkowo żywe i nasycone. Szkoda jednak, że Multipad 2 Ultra Duo 8.0 nie dorównuje droższej konkurencji pod względem głębi czerni i kontrastu. Nie zachwyca również jasność wyświetlacza, która powoduje, że tablet poza pomieszczeniami zmienia się w lustro i korzystanie z niego w takich warunkach jest znacznie utrudnione.

-~- Aparat -~-

W obudowie znalazło się miejsce dla dwóch budżetowych kamerek. Tylna ma zaledwie 2 Mpix i trudno zrobić nią dobre zdjęcie. Fotografie wychodzą nieostre, pozbawione detali i z nienaturalnymi kolorami. Sytuację dodatkowo pogarsza brak autofocusa, bez którego bliskiego obiekty wychodzą rozmazane. Z kolei nieobecność diody doświetlającej powoduje, że nawet w niewielkich, niedoświetlonych pomieszczeniach aparat staje się bezużyteczny. Zrobione w takich warunkach fotografie są ciemne, niewyraźne i pełne cyfrowego szumu.

Nie zachwyca również jakość nagrywanych tylną kamerką filmików w komicznej rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Na nagraniach niewiele widać, nie są też zadowalająco płynne i nawet na ekranie tabletu ich niedoskonałości są bardzo widoczne (nie wspominając o większych wyświetlaczach).

Miłym dodatkiem jest za to przednia kamerka do wideorozmów. Jakość rejestrowanego nią obrazu na pewno nie zachwyca, aczkolwiek do komunikatorów internetowych powinna być wystarczająca. Niestety, zrobione nią zdjęcia wyglądają beznadziejnie, są zamglone, nieostre i pozbawione detali.

-~- Multimedia i Internet -~-

Jeśli wybaczyć temu modelowi pewne wady (np. niską wydajność), to uznać go można za całkiem niezły, multimedialny sprzęt. Wbudowany odtwarzacz wideo obsługuje popularne pliki DivX oraz XviD. Problemy zdarzają się jedynie w przypadku materiałów Full HD w dobrej jakości, których odtwarzanie nie jest idealnie płynne. Trzeba też pamiętać o proporcjach ekranu, które trochę zmniejszają rzeczywisty obszar wyświetlania wideo.

Fabryczna przeglądarka internetowa pozytywnie zaskakuje obsługą technologii flash, która jest rzadkością w przypadku tabletów z Androidem w wersji nowszej niż 2.3. Niestety, o ile wyświetlanie reklam oraz animacji nie jest problemem, tak gry na stronach w tej technologii działają bardzo powoli. Poza tym witryny wczytywane są dosyć szybko, a ich obsługa jest w miarę płynna. Jedynie rozdzielczość wyświetlacza mogłaby być odrobinę wyższa, bo obecnie powoduje ona postrzępienie małych liter i obniża ich czytelność. Warto za to wspomnieć o wbudowanej obsłudze łączności 3G (w droższej wersji urządzenia), dzięki której możliwe jest korzystanie z Internetu mobilnego (po umieszczeniu w tablecie karty SIM), dzwonienie oraz SMS-owanie (po doinstalowaniu odpowiedniej aplikacji). Oczywiście, telefonowanie przez tak duże urządzenie nie jest zbyt komfortowe, ale jak najbardziej możliwe. W przypadku wersji jedynie z Wi-Fi użytkownik skazany jest na korzystanie z lokalnych sieci bezprzewodowych.

Jakość dźwięku odtwarzanego w słuchawkach jest przeciętna, jednak powinna zadowolić mniej wymagających użytkowników. Dobre wrażenie robi za to głośność umiejscowionego z tyłu obudowy głośnika, który trudno zasłonić korzystając z tabletu. Niestety, ze względu na fakt, że jest on tylko jeden, to nie można liczyć na uzyskanie efektu stereo. Osoby, które często korzystają z radia FM powinny zainteresować się droższym wariantem urządzenia, gdyż tylko on oferuje tę funkcję. W tablet wbudowano 8 GB pamięci, z czego użytkownik ma dostęp do ok. 6 GB, co przekłada się na ponad tysiąc utworów muzycznych lub 3 filmy w rozdzielczości Full HD. Na szczęście, w razie potrzeby można skorzystać z karty microSD do 32 GB.

Istotnym dodatkiem dostępnym w wersji 3G jest odbiornik GPS, dzięki któremu z tabletu zrobić można nawigację samochodową lub pieszą. Konieczne jest do tego jednak połączenie z Internetem, gdyż sprzęt nie oferuje map działających bez niego. Sam moduł działa poprawnie i przy wsparciu łączności komórkowej określa pozycję w mniej niż minutę.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Również w tym przypadku różnice między wersją 3G i Wi-Fi są znaczące. W przypadku droższego wariantu użytkownik ma do czynienia z dwurdzeniowym, budżetowym procesorem taktowanym 1.2 GHz, a w przypadku tańszej wersji jest to trochę wydajniejszy układ taktowany 1.6 GHz. W obu przypadkach ilość pamięci RAM to 1 GB. Takie parametry zapewniają płynną pracę systemu oraz interfejsu, ale w przypadku rozbudowanych graficznie gier daje się we znaki brak mocy obliczeniowej. W efekcie, tego typu tytuły często się przycinają lub w ogóle nie uruchamiają. Dobrze chociaż, że praca z wieloma aplikacjami jednocześnie jest najczęściej bezproblemowa, dzięki 1 GB pamięci operacyjnej i brakowi pamięciożernej nakładki producenta na interfejs.

Bateria

Bateria o pojemności 4100 lub 4600 mAh (w wersji 3G) w przypadku ośmiocalowego tabletu to niewiele i, niestety, daje się to odczuć. Tablet na jednym ładowaniu pozwala na niecałe 5 godzin odtwarzania wideo / przeglądania Internetu przy pełnej jasności ekranu lub trochę ponad dwie godziny pracy przy maksymalnym obciążeniu (np. grając), co uznać trzeba za wręcz tragiczny wynik. Na pocieszenie można jedynie dodać, że tablet ładować można z komputera, aczkolwiek proces ten jest bardzo powolny.

Podsumowanie

Konsekwentność Presitgio w tworzeniu świetnie wykonanych, budżetowych tabletów jest godna podziwu. Pomimo przeciętnych podzespołów oraz ekranu jest to jedno z najciekawszych urządzeń tego typu, w tej kategorii cenowej, o ile rozpatruje się wersję z łącznością 3G. Możliwość wykonywania połączeń głosowych oraz niezła płynność działania interfejsu są w tego typu tabletach kwestiami priorytetowymi, a ostrość wyświetlanego obrazu oraz wydajność w grach schodzą na dalszy plan. Jeśli jednak ktoś poszukuje gadżetu do zabawy, który niekoniecznie wyposażono w łączność 3G, to Asus Nexus 7 może okazać się lepszym wyborem.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button