Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Prestigio MultiPad 7.0 Prime Duo

Tani tablet z Androidem z 2013 roku, który pomimo niskiej ceny oferuje dwurdzeniowy procesor oraz nieźle wykonaną obudowę. Wiele osób może go kojarzyć z kampanii reklamowej T-Mobile, w której urządzenia tej marki były dość mocno promowane. Na rynku dostępny jest też wariant 3G, który jednak różni się gorszym ekranem oraz wolniejszym procesorem.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Sprzęt prezentuje się bez zarzutu, a swoją smukłością i niewielkim ciężar wyraźnie się odróżnia od budżetowej konkurencji. Obudowę wykonano ze szczotkowanego aluminium oraz plastiku. Z tyłu prezentuje się ona naprawdę ładnie, co jest zasługą faktury zastosowanego materiału. Szkoda jednak, że z przodu trudno tablet ten odróżnić od konstrukcji konkurencji. Wyraźne jest również jego podobieństwo do iPada Mini. Sprzęt jest jednak ponadprzeciętnie lekki (305 g), więc jego długotrwałe trzymanie w jednej dłoni nie powinno powodować zmęczenia. Z kolei niewielkie gabaryty umożliwiają noszenie 7.0 Prime Duo w kieszeni marynarki czy niewielkiej, damskiej torebce.

Do zestawu jest też dołączone stylowe, dobrze wykonane etui ze skóry, które stanowi miły dodatek. Szkoda jednak, że poza funkcją ochronną podczas przenoszenia urządzenia, pokrowiec nie pełni żadnej dodatkowej roli (w przeciwieństwie do cover flipów pasujących do urządzeń Samsunga lub Apple).

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Tablet korzysta z czystego, niezmodyfikowanego przez producenta Android 4.1 (po uprzedniej aktualizacji). W interfejsie dominują kolory czarny i niebieski. Prestigio fabrycznie zainstalowało kilka aplikacji, nie są one jednak wyjątkowe, więc użytkownik byłby sam w stanie je samodzielnie pobrać ze sklepu z programami. Poza nimi użytkownik ma do czynienia z narzędziami domyślnie wbudowanymi w Androida (sklep z aplikacjami, odtwarzacz muzyczny i wideo, przeglądarka internetowa, Gmail, e-mail i kilka innych). Z jednej stron jest to zaleta, bo pamięć urządzenia nie jest marnowana na bezużyteczne, fabryczne programy, ale z drugiej, wszystkie przydatne narzędzia trzeba znaleźć własnoręcznie. Niestety, Android 4.1 nie jest zbyt świeżą odsłoną tego systemu, a producent raczej nie zapewni swojemu produktowi należytego wsparcia aktualizacyjnego. W konsekwencji, nowsze gry i aplikacje za jakiś czas mogą z tym modelem nie współpracować.

Należy też pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża liczba dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza). Możliwościami też znacznie ustępuje komputerom PC oraz tabletom z Windowsem 8 (np. ośmiocalowa Toshiba Encore).

Wyświetlacz

Zamontowany, siedmiocalowy ekran jest bardzo dobry. Pod kilkoma względami dorównuje on nawet dostępnemu za te same pieniądze Asus Nexus 7. Ma jednak niższą rozdzielczość (1024 x 600 pikseli), więc ostatecznie wyświetlany obraz jest trochę gorszej jakości. Nie mniej, odwzorowanie kolorów, kąty widoczności i kontrast stoją na zadowalającym poziomie. Uwagi można mieć jedynie do jego czytelności w słońcu, która jest bardzo niska ze względu na odbijające światło szkło chroniące wyświetlacz.

-~- Aparat -~-

W tablecie umieszczono dwie tanie, beznadziejne kamerki, które nawet w świetnych warunkach oświetleniowych nie nadają się do robienia zdjęć. Fotografie są zamglone, pozbawione detali, a niewielkie elementy się na nich zlewają ze sobą. Brakuje też diody doświetlającej, więc o fotografowaniu w gorszych warunkach oświetleniowych można zapomnieć. Z kolei nieobecność autofocusa oznacza, ze bliskie obiekty wychodzą nieostre.

Jeszcze gorzej sprawuje się przednia kamerka (0.3 Mpix). Zrobione nią zdjęcia mają przekłamane, wpadające w fiolet kolory, są bardzo nieszczegółowe, a do tego brakuje im kontrastu. Jednak w przypadku wideorozmów aparat ten sprawdza się znośnie.

Bardzo niewymagające osoby zainteresuje możliwość nagrywania tabletem wideo w rozdzielczości 640 x 480 pikseli (VGA). Jakość filmików jest jednak bardzo niska, widać na nich niewiele detali, a do tego obrazowi brakuje płynności.

-~- Multimedia i Internet -~-

Tablet świetnie radzi sobie z większością powierzonych mu zadań. Wbudowany odtwarzacz wideo bez problemu otwiera popularne pliki DivX i XviD oraz dołączone do nich napisy. Urządzenie wspiera też rozdzielczość Full HD. Przeglądarka internetowa sprawuje się bardzo dobrze i jedyne zastrzeżenie można mieć do braku obsługi flasha, bez której niektóre animacje, gry i mapki nie są wyświetlane. Jednak poza tym jednym drobiazgiem tablet dosyć szybko wczytuje strony i płynnie je obsługuje. Trzeba jednak pamiętać, że Prime Duo nie ma wbudowanego odbiornika 3G, więc łączność z Internetem zapewniają tylko lokalne sieci Wi-Fi, połączenie udostępnione z np. smartfona lub modem USB podłączony przez przejściówkę. Sporym problemem może być również brak Bluetootha, co oznacza, że dzielenie się plikami między urządzeniami oraz korzystanie z akcesoriów bezprzewodowych (np. słuchawek) jest znacznie utrudnione.

Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest poprawna. Sporą wadą są umieszczone obok siebie na dolnej krawędzi, ciche głośniki, które nie są w stanie wywołać efektu stereo. Do tego łatwo je zakryć dłonią trzymając tablet poziomo. Trochę przeszkadzać może też brak radia FM, które przydaje się np. podczas wyjazdów. Wbudowane 16 GB pamięci (dostępne dla użytkownika ok. 14 GB) pozwala na zapisanie kilku tysięcy piosenek lub ok. 12 filmów w rozdzielczości HD. W obudowie znalazło się też miejsce na czytnik kart microSD (do 32 GB).

Pewien niedosyt pozostawia fakt, że MultiPad Prime Duo nie został wyposażony w odbiornik GPS, więc tablet nie może pełnić roli nawigacji samochodowej lub pieszej. Jest to jednak problem dotyczący większości budżetowych urządzeń tego typu z Androidem.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Prestigio MultiPad 7.0 Prime Duo działa dzięki egzotycznemu, dwurdzeniowemu procesorowi taktowanemu 1,5 Ghz i 1 GB pamięci RAM. Jego wydajność jest przyzwoita i zapewnia płynną pracę systemu. Niestety, wiele gier z nim nie współpracuje, więc model ten nie będzie dobrym wyborem dla graczy. Po raz kolejny produkt Prestigio przegrywa więc z Asus Nexusem 7, który nie ma powyższych problemów.

Bateria

Bateria pozwala na około 4 godziny przeglądania Internetu lub oglądania wideo. Jest to bardzo słaby wynik spowodowany chęcią maksymalnego odchudzenia obudowy (kosztem zmniejszenia ogniwa). Dla porównania, Samsung Galaxy Tab 2 7.0 osiągnął niemal dwukrotnie lepszy wynik.

Podsumowanie

Patrząc na obudowę oraz akcesoria (skórzane etui) dołączone do tego modelu, można odnieść wrażenie, że to sprzęt z najwyżej półki cenowej. Wbrew pozorom jest to jednak bardzo tani tablet i właśnie cena stanowi jego największą zaletę. Szkoda więc, że pod wieloma względami przegrywa on z dostępnymi za podobne pieniądze Samsungiem Galaxy Tab 2 7.0 lub Samsungiem Galaxy Tab 3 7.0. Z kolei niezawodnością oraz łatwością obsługi przewyższa go trochę droższy Apple iPad Mini.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button