Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja 2 player reactor

https://play.google.com/store/apps/details?id=coolcherrytrees.games.reactor&hl=pl

Dwóch znajomych, jeden telefon i świetna zabawa podczas ustalania, kto jest szybszy, sprytniejszy oraz bystrzejszy.

Wstęp

2 Player Reactor jest grą dwuosobową, w której gracze rywalizują ze sobą na polu spostrzegawczości, wiedzy ogólnej, koncentracji i refleksu. Żeby wygrać, trzeba reagować szybko i konsekwentnie. Należy jednak nie dać się skusić do zbyt wczesnej lub niepoprawnej reakcji. Czasami oprócz błyskawicznego odruchu i szybkiej analizy ruchomych obiektów potrzebna jest znajomość niektórych wiadomości z zakresu państw, ich stolic i liczby mieszkańców.

Na czym polega

Ekran podzielony jest na trzy części. Na środkowej wyświetlane są zadania dla graczy. Dwa pola – u góry i u dołu – są przyciskami, których uczestnicy zabawy dotykają, gdy chcą odpowiedzieć na pytanie. Działa to na podobnych zasadach, jak znane polskie teleturnieje „Familiada” lub „Jeden z dziesięciu”. Wyzwania są losowe i np. polegają na rozwiązaniu łamigłówki z  labiryntem, w którym mysz ma dotrzeć do kawałka sera; potwierdzaniu zgodności stolicy kraju z danym państwem; zaakceptowaniu nierówności liczb; spostrzeżeniu elementu, który nie pasuje do reszty oraz wiele innych rozgrywek. Po ukończeniu kilku małych pojedynków gra automatycznie przydziela kolejne zadania i w ten sposób potyczka trwa przez kilka minut. Gra sprawdza predyspozycje z zakresu liczenia, wiedzy, szybkich reakcji. Za każdą dobrą odpowiedź otrzymuje się punkt, za złą się go odejmuje. Trzeba w takim wypadku być opanowanym i nie dać się podpuścić, ponieważ można mieć ujemną punktację, którą ciężko nadrobić.

Rozbudowanie gry i poziom trudności

W grze znajduje się siedemnaście różnych konkurencji. Niektórzy na pewno lepiej się sprawdzą w rozwiązywaniu zadań matematycznych niż w tych na spostrzegawczość. Każdy wykazuje predyspozycje w innej dziedzinie. Żeby szanse były wyrównane, wybór zagadek jest losowy. Czasami mogą się powtarzać, ale rzadko do tego dochodzi. Jeśli chodzi o najmłodszych, to dzieci w wieku szkolnym mogą z pewnością wziąć udział w zabawie i nie powinny mieć problemów z większością zadań.

Sterowanie i komfort gry

Gracze grają na jednym urządzeniu. Im większy jego wyświetlacz, tym przyjemniejsza zabawa. W 2 Player Reactor nie ma skomplikowanej struktury sterowania, należy jedynie dotykać własnego pola szybciej niż przeciwnik. Same zagadki są kontrastowe i czytelne. Nie ma też problemu z grą na wolniejszych urządzeniach, gdyż nawet na nich reakcja na polecenia jest natychmiastowa.

Grafika i dźwięk

Czarne tło i jaskrawe kolory ułatwiają skupienie się na wyświetlanych elementach. Prezentowane na ekranie zadania są łatwe do przeanalizowania. Mimo wszystko grafika nie jest ładna. Można przypuszczać, że programiści chcieli stworzyć prostą w obsłudze grę. Da się jednak tego dokonać nie pomijając ogólnej estetyki. Przede wszystkim same zadania mogłyby być wykonane bardziej finezyjnie niż wyłącznie poprzez prezentowanie ich za pomocą jaskrawych barw (w rozgrywce pt. „więcej plusów czy minusów”) czy wykorzystanie tak banalnych kształtów, jak emotikony (w przypadku rywalizacji pt. „znajdź smutną minę”). Przykładami prostych, ale estetycznych tytułów mogą być np. Dots, Threes czy 2048. Poza tym u dołu ekranu pojawiają się irytujące reklamy. Na szczęście, nie trafia się w nie przez przypadek.

2 Player Reactor jest pozbawiony oprawy dźwiękowej. Można jedynie włączyć wibrację które odrobinę rekompensują brak dźwięku, ale na dłuższą metę to nie wystarcza, ponieważ ścieżka dźwiękowa zawsze nadaje grze innego wymiaru, głębi. Wibracje mogą przydać się w miejscu publicznym, gdzie dźwięk musi być wyciszony, ale same w sobie są mało satysfakcjonujące.

Tryb wieloosobowy

Gra pozbawiona jest trybu sieciowego. Ideą zabawy jest za to rywalizowanie ze sobą graczy na tym samym urządzeniu. Umożliwia to wiele dostępnych konkurencji, które wymagają od uczestników dużego skupienia, refleksu lub wiedzy. Pomysł jest dobry i na pewno dostarcza rozrywki nie jednej osobie. Przypomina to starą grę w „Państwa, miasta”, przy której miło można było zabić czas w szkolnej ławce i dostarczyć sobie, a także innym emocjonujących wrażeń.

Mikrotransakcje

Zadań dla graczy jest wiele i można powiększać ich repertuar, dokonując zakupu pełnej wersji (4 Player Reactor), która jest również pozbawiona narzucających się reklam. Oprócz tego są mikrotransakcje, które umożliwiają zakupy kolejnych wyzwań i dodatkowych poziomów trudności.

W 2 Player Reactor można dokonywać zakupów nowych konkurencji i poziomów trudności. A przy pomocy mikrotransakcji można pozbyć się reklam. Dokonuje się tego dzięki monetom (coins), które zarabia się poprzez m.in. ściąganie i instalowanie darmowych aplikacji. Oprócz tego można zyskać około 400 monet za np. założenie RealPlayer Cloud za 1.99 dolara.

Podsumowanie

Gra może zapewnić ciekawą i wciągającą rozrywkę z przyjaciółmi na tym samym smartfonie lub tablecie. Dobrze jednak, by sprzęt był wyposażony w duży wyświetlacz. Ponadto tytuł jest całkiem rozbudowany, ponieważ ma różne, interesujące konkurencje, które są dostępne w wielu wersjach językowych – w tym polskiej. Oprócz tego nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a darmowa wersja daje sporo frajdy. Szkoda jednak, że twórcy nie postanowili wykorzystać lepszej oprawy graficznej i uwzględnić muzyki lub prostych dźwięków, które nadałyby grze głębi i klimatu. Pomijając ten fakt, jest to jedna z najlepszych gier, w które można grać ze znajomym na tym samym urządzeniu.

Back to top button