Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja 2048

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digiplex.game&hl=pl

iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/2048/id840919914?mt=8

Cena: 0 zł

Wstęp

2048 to darmowa łamigłówka matematyczna stworzona przez dziewiętnastoletniego Włocha Gabriele Cirulli, w której celem jest ułożenie na dowolnym polu liczby 2048. Gra pojawiła się na rynku w marcu 2014 roku i zdobyła oszałamiającą popularność. Produkt powstał w ciągu jednego weekendu. Efekt pracy jest oprogramowaniem typu „open source”, zatem można legalnie ingerować w jego kod i zmieniać go. Sprawiło to, że powstało już wiele wariacji tego tytułu (m.in. wersja 3D). Kontrowersyjnym jest fakt, że twórca wzorował się na grze Threes, która pojawiła się miesiąc wcześniej. Jej producent – Asher Vollmer – opublikował na swojej stronie internetowej tekst, w którym ma poważne obiekcje, co do konkurencyjnego klonu. Stara się wytłumaczyć w nim, dlaczego „Trójki” są lepszą grą niż 2048.

Na czym polega

Plansza podzielona jest na szesnaście kwadratowych pól, na których generują się liczby. Każde przesunięcie bloków sprawia, że pojawia się cyfra 2 lub 4. Jeżeli dwa pola z tymi samymi wartościami zetkną się ze sobą, łączą się i powstaje ich suma. W wypadku uzyskania na którymś wyniku 2048 gracz wygrywa. Przegrana następuje w momencie, gdy na planszy brakuje możliwości wkonania ruchu tzn. gdy nie można połączyć żadnych liczb lub komputer nie może wygenerować kolejnej 2 lub 4. Każde właściwe połączenie pól gwarantuje uzyskanie punktów. Cieszy też możliwość porównania osiągniętego rezultatu z wynikami innych graczy, dzięki internetowemu rankingowi (leaderboards). Co ciekawe, nie trzeba ukończyć gry, żeby otrzymać jakikolwiek rezultat.

Sterowanie i komfort gry

Bloki z liczbami przesuwa się przy pomocy ekranu dotykowego w górę, w dół, w prawo i lewo. Sterowanie jest proste i dokładne, dzięki czemu nic nie przeszkadza w trakcie manipulowania polami.

Rozbudowanie gry

Od momentu powstania, produkcja została znacznie rozbudowana, m.in. dzięki wyposażeniu jej w nowe tryby, rankingi i możliwość zabawy z innymi graczami. Do wyboru ma się cztery rodzaje rozgrywki. Pierwszym jest „practice”, czyli trening, który charakteryzuje się możliwością cofnięcia ostatnich dwudziestu ruchów. Kolejnym jest „classic”, w którym już nie można cofać poczynionych posunięć. Stanowi on zwykły typ zabawy, którego celem jest osiągnięcie pola z liczbą 2048. Istnieje też tryb „x-tile” i w nim trzeba stawić czoła utrudnieniu w postaci braku możliwości sumowania jednego z bloków. Ostatni, czyli „survival” to gra na czas. Dodatkowe sekundy uzyskuje się poprzez łączenie pól z liczbami od 16 do 64.

W grze do zdobycia są osiągnięcia (achievements) poprzez serwis Gry Play. Są nimi np. uzyskanie 1000 punktów w dowolnym trybie rozgrywki lub rozegranie 10 pojedynków z innymi.

Grafika i dźwięk

Grafika jest prosta, starannie wykonana i dzięki temu ładna. Bloki z liczbami zmieniają kolory w zależności od wartości, jaka się na nich znajduje. Przybierają wtedy ciepłe, pastelowe barwy. W opcjach dostępna jest zmiana tła z białego na czarny – co ułatwia korzystanie z aplikacji w ciemnościach i pozwala na oszczędzanie energii w przypadku ekranów AMOLED (np. liczne urządzenia Samsunga). W grze można włączyć muzykę i dźwięki, ale są one niskiej jakości. Ten element prezentuje się dość słabo na tle innych tytułów, np. Dots, w którym każda interakcja gracza jest sygnalizowana przez ładne brzmienie, układające się czasami w ciekawą melodie.

Tryb wieloosobowy

W szranki z graczami można stawać w rozgrywce „classic” lub „survival”. W pierwszej liczy się liczba uzyskanych punktów, natomiast w drugiej czas, przez który zdoła się przetrwać. Do rywalizacji dochodzi poprzez platformę Nextpeer, która umożliwia granie przez Internet z innymi przy pomocy urządzeń mobilnych.

Podsumowanie

Gra stanowi wyjątkowo ciekawe, matematyczne wyzwanie w bardzo przystępnej formie. Jest absorbująca i można spędzić godziny, dążąc do uzyskania pożądanego wyniku. Dlatego pochłonęła rzesze graczy i stała się konkurencją dla swojego pierwowzoru, czyli Threes. Jest wykonana z dbałością o szczegóły. Na jej korzyść przemawia brak narzucających się mikrotransakcji i upiornych reklam. Mimo faktu, że wydana została w języku angielskim, nikt bez jego znajomości nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem zasad. Co istotne, projekt cały czas jest rozwijany, dzięki czemu dodane zostały tryb wieloosobowy i inne rodzaje rozgrywki. Poza tym gracze mogą porównywać swoje wyniki w rankingach. Do pełnego sukcesu tego tytułu brakuje jedynie dopracowanej oprawy dźwiękowej, która na pewno mogłaby dodać głębi i klimatu całemu projektowi.

Back to top button