Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja 3D Ball Free

Cel jest prosty – nie spaść w otchłań, zgromadzić wszystkie monety i dotrzeć do końca. Jednak aby wykonać wszystkie trzy zadania, przyda się zarówno zręczność, jak i cierpliwość.

Wśród gier na urządzenia dotykowe bardzo często sprawdza się zasada, że nie jest potrzebne nadmierne skomplikowanie rozgrywki, aby stworzyć tytuł, który wciągnie graczy na długie godziny. Doskonałym na to przykładem są liczne gry, których sedno zabawy polega na toczeniu tej czy innej kuleczki po pełnej przeszkód trasie. 3D Ball Free jest właśnie jedną z takich pozycji. Mimo pozornej prostoty, wymaga od gracza maksymalnego skupienia, a każda nieudana próba dotarcia do mety sprawia, że ma on ochotę natychmiast spróbować ponownie.

Zarys fabularny

Chociaż żadnej oficjalnej fabuły tu nie ma, można podejrzewać, że bliżej nieznana, kosmiczna rasa z niezrozumiałych powodów umieściła w próżni trasy pełne przeszkód, po których należy przetoczyć specjalną kulkę. Pomagają jej w tym rynny, katapulty i inne obiekty, których wykorzystanie umożliwi ominięcie dziur, zapadni i pułapek. Na szlaku rozsypane zostały złote monety – im więcej gracz zdoła ich zebrać, tym lepszy wynik osiągnie. Należy jednak wręcz ekstremalnie uważać – jeden zły ruch i kulka wylatuje z toru, a etap należy powtarzać od samego początku. O ile pierwszy i drugi nie stanowią jeszcze zbyt dużego problemu (mała liczba przeszkód), to później pojawiają się na szlaku przeszkody ruchome.

Trafić też można na elementy, z którymi należy wejść w interakcję – np. most zwodzony, w który należy uderzyć z rozpędu, aby opadł i osiadł na drugiej platformie, dzięki czemu będzie mogła przetoczyć się tam kulka. Podczas pierwszej rozgrywki poznawanie coraz to nowych „przeszkadzajek” stanowi jeden z pozytywniejszych elementów – gracz nie ma pojęcia, czym zaskoczony zostanie na kolejnej planszy. Im szybciej uda mu się pokonać tor, tym lepiej – na końcowy rezultat ma wpływ (oprócz monet) także czas pokonania trasy.

3d1

Czasem, aby pójść do przodu, trzeba spaść

Sterowanie i komfort

Podczas zabawy nie trzeba mazać palcami ekranu. Na ekranie umieszczone jest kółko, będące umownym pokazaniem kulki z lotu ptaka. Gracz przesuwa je palcem, nadając kierunek. Podczas rozgrywki nie ma żadnych bonusów ani też dodatków, które można by wykorzystać, więc gracz może skupić się na zabawie, obserwując tor i wszelkie przeszkody na nim. Znajdziemy tu wsparcie dla joysticka, więc jeśli ktoś woli taki rodzaj sterowania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posługiwać się tym gadżetem zamiast palcem. Niektórym może za to przeszkadzać brak sterowania czujnikiem położenia, aczkolwiek nie zbyt dobrze sprawdza się on w sytuacjach wymagających dużej precyzji.

3d2

Droga długa i pełna przeszkód – jak w życiu

Rozbudowanie gry i poziom trudności

W chwili pisania recenzji gra oferowała siedemnaście poziomów, ułożonych w ścisłej kolejności – od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Oczywiście gracz rozpoczyna zabawę na pierwszym, a dostęp do kolejnego odblokowany zostaje po jego ukończeniu. Aby zaliczyć wszystkie siedemnaście tras, należy poświęcić na to na co najmniej dwie-trzy godziny. To może i niezbyt wiele, aczkolwiek trzeba pamiętać, że gra jest darmowa i trudno w tej sytuacji narzekać. Kolejne etapy mają pojawiać się z biegiem czasu.

Grafika i dźwięk

Zarówno warstwa wizualna, jak i dźwiękowa, jest całkiem przyjemna. Trasy wykonane są szczegółowo i starannie, a zarówno elementy ruchome, jak i statyczne mają mnóstwo detali (np. ozdoby na mobilnych zaporach czy „żyłki” na powierzchniach) oraz ładnie oddają przeźroczystość i pół-przeźroczystość niektórych rodzajów ścian i dróg. Z drugiej jednak strony, w oczy rzucają się niezbyt wysokiej jakości tekstury (grafiki nakładane na obiekty), przez co tła oraz elementy otoczenia na większych ekranach są nieostre. Żadnych zarzutów nie można za to mieć do „kosmicznej” ścieżki dźwiękowej, która buduje odpowiedni klimat.

3d4

Byle przed siebie, potem jakoś to będzie… chyba?

Podsumowanie

3D Ball Free to prosta gra, która, choć nie ma skomplikowanych zasad i reguł, potrafi wciągnąć i sprawić sporo przyjemności. Tym bardziej, że dostępna jest za darmo w pełnej wersji i nie wymaga żadnych płatności. Grać można wszędzie, jednak lepiej robić to w miejscu, gdzie człowiek może się skupić – miejscami wymagana jest maksymalna koncentracja.

Wymagania systemowe: Android 2.2. i nowsze

Zalecana wysoka wydajność: nie

Rozmiar: 30 M

Odpowiednia dla dzieci: tak

Mikrotransakcje: nie

Koszt gry: bezpłatna

Linki do bezpłatnych wersji: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.timuzsolutions.freeball3d

Linki do płatnych wersji: –

Linki do oficjalnej strony gry / aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.timuzsolutions.freeball3d

Back to top button