Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Acer Iconia One 8: Niedrogie 8 cali

Ekonomiczny, 8-calowy tablet z Androidem na pokładzie debiutował na rynku w 2014 roku. Jest wydajny i dobrze wykonany. Urządzenie zostało wyposażony w wyświetlacz o przeciętnej jakości i niskiej rozdzielczości.

specyfikacje-acer-iconia-one-8-b1-810

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Rzut oka na Iconię One 8 pozwala dostrzec podobieństwa do pierwszego modelu Nexusa 7 z 2012 roku. Przód tabletu to jednolita tafla szkła z siedmiocalowym ekranem i logo producenta umieszczonym w dolnej części. U góry znajduje się obiektyw kamery do rozmów wideo o matrycy 0,3 Mpix. Tył urządzenia został wykonany z bardzo przyjemnego w dotyku plastiku, który pewnie trzyma się w dłoni. Delikatny wzór wytłoczony w tworzywie sztucznym nadaje charakteru tabletowi. Na lewej krawędzi znajduje się złącze kart microSD.

Nie jest ono chronione zaślepką, istnieje więc możliwość przypadkowego wysunięcia karty. Na górnej krawędzi umieszczono złącze micro USB, gniazdo słuchawkowe oraz mikrofon. Z prawej strony ulokowano włącznik oraz przyciski głośności. Wszystkie elementy obudowy są dobrze dopasowane, nic nie trzeszczy. Fizyczne przyciski są dużo lepiej wykonane, niż w tabletach Samsunga. Niestety cienkie ramki wokół ekranu utrudniają trzymanie tabletu w orientacji portretowej.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Acer Iconia One 8 działa na bazie Androida w wersji 4.4. Tablet nie został zaopatrzony w nakładkę graficzną producenta. Można znaleźć za to skrót „Top HD Games” do serwisu internetowego z grami oraz pięć aplikacji: „abDocks”, „abFiles”, „abMusic”, „abPhoto” i „abVideo”. Zanim jednak będzie można je uruchomić, wymagane jest logowanie do serwisu Acera i aktualizacja programów przez „Sklep Play”.  „AbDocks” to proste narzędzie umożliwiające podglądanie plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji, nie można w nim jednak tworzyć nowych dokumentów, ani edytować istniejących.

Pomimo zaktualizowania, aplikacje „abFiles” i „abPhoto” uparcie twierdziły, że wymagają… aktualizacji, co uniemożliwiało ich uruchomienie. „abMusic” i „abMovies” umożliwiają słuchanie muzyki i oglądanie filmów na tablecie, które zostały zapisane na dysku komputera (po uprzednim zainstalowaniu w Windows odpowiedniej aplikacji). W pamięci Iconii znalazło się również miejsce dla podstawowych narzędzi Google’a, zabrakło jednak odtwarzacza filmów i menedżera plików. W menu ustawień można zauważyć zmienione ikony opcji w stosunku do oryginalnego Androida. Zaskakuje brak przezroczystości, dostosowania kolorów paska powiadomień oraz belki z klawiszami nawigacyjnymi do bieżącego motywu, co negatywnie odbija się na wyglądzie interfejsu.

Wyświetlacz

test-AcerIconiaOne8-5

Wbudowany w tablet ekran o rozdzielczości 800 x 1280 pikseli charakteryzują bardzo szerokie kąty widzenia. Kolory są nasycone, ustawienie wysokiego poziomu jasności umożliwiają komfortowe korzystanie z urządzenia nawet w ostrym słońcu. Niestety, producent nie zamontował czujnika światła przez co użytkownik zmuszony ręcznego wyboru opcji podświetlenia. Dobre wrażenie psuje niska rozdzielczość panelu, która negatywnie wpływa na czytelność obrazu i obniża ostrość małych liter, np. na stronach internetowych.

-~- Aparat -~-

Tylna kamera o matrycy 4 Mpix nie pozwoli wykonać dobrego zdjęcia. Fotografie są fatalne, najczęściej niedoświetlone, albo prześwietlone. Aparat ma również problemy z ustawieniem ostrości podczas robienie zdjęć i nagrywania filmików. Fotografie nocne charakteryzuje bardzo .

Wideo rejestrowane w rozdzielczości 1080p jest nieostre, nagrania są niewyraźne, co widać nawet na ekranie urządzenia. Mikrofon nie był w stanie poprawnie zarejestrować rozmowy dwóch osób prowadzących konwersację w pobliżu tabletu. Przedni aparat 0.3 Mpix właściwie nadaje się tylko do nagrywania rozmów wideo. Zdjęcia wykonane za jego pomocą są nieostre i widać na nich bardzo dużo szumów.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Tablet nie radzi sobie z odtwarzaniem wszystkich plików muzycznych i filmów zapisanych w popularnych formatach. Mankament ten można usunąć, instalując alternatywne programy ze „Sklepu Play”. Do urządzenia nie dołączono słuchawek. Zauważyliśmy wyraźny szum słyszalny po podłączeniu słuchawek z mikrofonem. W przypadku zwykłych słuchawek problem ten nie występuje, a jakość dźwięku jest bardzo dobra. Tylny głośnik dobrze odtwarza dźwięk, jednak położenie tabletu na płaskiej powoduje jego wytłumienie. Aby słuchać muzyki trzeba trzymać tablet w dłoni lub położyć go na ekranie, albo na zaimprowizowanej podpórce.

test-AcerIconiaOne8.2

W urządzenie wbudowani 8 GB pamięci przeznaczonej na aplikacje i pliki, do dyspozycji użytkownika pozostaje 4 GB. To wystarczająco dużo miejsca na ok. 800 utworów i kilka filmów. Po zainstalowaniu kilku aplikacji i gier może się jednak okazać, że przestrzeni na dane jest zbyt mało. Więcej miejsca zapewni podłączenie karty microSD o maksymalnej pojemności 64 GB. Acer Iconia One 8 został wyposażony wyłącznie z moduł Wi-Fi. Podczas testu nie wystąpiły problemy z zasięgiem lub zrywaniem połączeń.

test-AcerIconiaOne8.5

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Czterordzeniowy procesor, taktowany zegarem 1,33 GHz oraz 1 GB RAM i ekran o rozdzielczości 800 x 1280 pikseli powinny zapewnić idealnie płynną pracę urządzenia i aplikacji. Niestety, w praktyce tablet sprawuje się znacznie gorzej. Interfejs sporadycznie zacina się nawet wtedy, gdy nie zainstalowano dodatkowego oprogramowania. Niektóre gry nie uruchamiają się lub zawieszają się podczas rozgrywki. Możliwe, że dostrzeżone problemy wynikają z testu przeprowadzonego na przedpremierowej wersji tabletu.

Bateria

Wbudowana bateria o pojemności 4550 mAh umożliwia pracę w trybie czuwania przez 30 godzin, ze stałym utrzymywaniem połączeniem Wi-Fi. Przy codziennym używaniu urządzenia przez 1-2 godziny trzeba ładować Iconię każdego dnia. Proces napełniania akumulatora zajmuje ok. 5 godzin.

test-AcerIconiaOne8.13

Podsumowanie

Dobra jakość wykonania obudowy, przyzwoicie działający interfejs oraz wyświetlacz poprawnie odwzorowujący kolory to elementy, które sprawiają, że Iconia One robi wrażenie tabletu z wyższej półki. Codzienne użytkowanie urządzenia odsłania tylko jeden irytujący mankament – brak czujnika światła. Tabletu nie można też polecić osobom zamierzającym wykonywać zdjęcia – zarówno przednia, jaki i tylna kamera nie radzą sobie z tym zadaniem. Większość gier i aplikacji ze „Sklepu Play” uruchomimy bez problemów, trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą zdarzyć się wyjątki, które nie zadziałają na wbudowanym w urządzenie procesorze.

Jeżeli poszukujemy tabletu lepiej wyposażonego w oprogramowani,e gotowego do działania po wyjęciu z pudełka, lepszym wyborem może okazać się Samsung Galaxy Tab 4 7.0.

Back to top button