Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Alcatel Fire E: Wygaszony płomień

Alcatel ponownie próbuje swoich sił w popularyzacji Firefox OS – innowacyjnego, mobilnego systemu operacyjnego dla smartfonów. Czy kolejna wersja telefonu z serii Fire (wcześniej One Touch Fire) ma szansę zdobyć uznanie użytkowników? Jakie specyficzne właściwości oferuje system operacyjny, który działa na budżetowym smartfonie?

specyfikacje-alcatel-fire-e-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wzornictwo Alcatela Fire E naśladuje iPhona’a 6s. Podobnie jak w telefonie Apple’a karta SIM została zamknięta w szufladce, otwieranej za pomocą dołączonego kluczyka. Zamknięta obudowa uniemożliwia wymianę baterii. Wygląd urządzenia oraz jego kompaktowe wymiary mogą przypaść do gustu użytkownikom Fire E. Niestety, obudowa podatna jest na zarysowania, a lakier pokrywający tworzywo sztuczne może z upływem czasu odpryskiwać.

Pod ekranem został umieszczony pojedynczy, okrągły przycisk, jego naciśnięcie powoduje powrót do ekranu głównego, natomiast dłuższe przytrzymanie – otwiera listę ostatnio uruchamianych aplikacji. Telefon jest lekki (tylko 103 gramy), a jego małe wymiary (129 x 63,5 x 8,2 mm) powodują, że dobrze układa się w dłoni. Największą wadą konstrukcyjną okazuje się obiektyw aparatu, który wystaje ponad krawędź obudowy, przez co narażony jest na uszkodzenia.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Produkt Alcatela to jeden z nielicznych telefonów, na których działa system operacyjny Firefox OS opracowany przez Fundację Mozilla, znaną polskim użytkownikom dzięki popularnej przeglądarce internetowej o podobnej nazwie. Platforma ta ma w założeniach stanowić alternatywę dla Androida, Windows Phone oraz iOS. Przyświeca jej ciekawa idea integracji narzędzi dostępnych w telefonie z usługami internetowymi. Z tego względu Firefox OS pełnię swojego potencjału pokazuje dopiero po połączeniu urządzenia z Internetem. W praktyce użytkownik może korzystać ze stron internetowych jak ze zwykłych aplikacji, a telefon podpowiada jaki program lub która witryna najlepiej sprawdzi się w przypadku poszukiwanego zagadnienia. Przykładowo, wpisanie hasła „Cut the Rope” spowoduje wyświetlenie opcji instalacji gry oraz wskaże recenzje i poradniki dotyczące tego tytułu.

Smartfon został wyposażony w standardowy zestaw aplikacji, takich jak: kalendarz, kalkulator, przeglądarka internetowa „Firefox”, prognoza pogody, klient poczty elektronicznej, odtwarzacz muzyki oraz radio FM. Rolę sklepu z programami pełni „Marketplace”. Jedno spojrzenie na listę dostępnych w sklepie aplikacji ujawnia największą wadę Firefox OS – brakuje ciekawych programów. Zarówno wybór gier, jak i narzędzi użytkowych jest bardzo ograniczony. Próżno szukać tytułów znanych z innych platform.

Wiele do życzenia pozostawia również wydajność smarfona i funkcjonowanie interfejsu. Firefox OS miał oferować płynną pracę nawet na budżetowych urządzeniach, jednak w praktyce Alcatel Fire E nie działa idealnie. Animacje się zacinają, telefon czasami potrzebuje chwili na wykonanie polecenia. Również wygoda obsługi interfejsu, wzorowanego na iOS, ustępuje pierwowzorowi. Jedyny fizyczny przycisk funkcyjny odpowiada za wyświetlanie ekranu głównego. Za to przycisk powrotu do poprzedniego okna pojawia się na ekranie w razie potrzeby. Niestety, w różnych miejscach, w zależności od tego, czy dane narzędzie zostało zainstalowane, czy też jest integralną częścią systemu. Zdarza się też, że przycisk powrotu w ogóle nie jest wyświetlany i użytkownik zmuszony jest do minimalizowania aplikacji, jej wyłączenia i ponownego uruchomienia, by móc dalej korzystać ze smartfona. Szkoda, że takich niedoróbek i niuansów jest dużo, co skutecznie zniechęca do korzystania z Firefox OS.

Trudno polecić system operacyjny Mozilli technologicznym nowicjuszom, dla bardziej zaawansowanych użytkowników nie ma on zbyt wiele do zaoferowania. Nie bez znaczenia jest bardzo uboga oferta gier i aplikacji dostępnych dla urządzeń z Firefox OS, szczególnie w porównaniu do bogatego wyboru w sklepach z programami dla Androida i iOS.

Wyświetlacz

Alcatel Fire E został wyposażony w ekran LCD o przekątnej 4,5 cala oraz rozdzielczości qHD (540 x 960 pikseli). To wystarczające parametry, by obraz był wyraźny, a niewielkie litery czytelne bez powiększania. Niestety, taka rozdzielczość okazuje się niewystarczająca do oglądania filmów, które rażą niewyraźnym, zaśnieżonym obrazem. Przydaje się za to wbudowany czujnik światła oraz sensor zbliżeniowy.

-~- Aparat -~-

Oprogramowanie obsługujące aparat o matrycy 5 Mpix nie oferuje zbyt wielu opcji: można jedynie włączyć lub wyłączyć lampę błyskową, albo wybrać, która z kamer ma wykonać zdjęcie. Fotografie niestety nie mogą poszczycić się jakością. Ujęcia zarejestrowanie za dnia charakteryzuje kolorystyka odbiegająca od rzeczywistości. Barwy są ciemne, pozbawione wyrazistości. Dopiero po włączeniu lampy błyskowej kolory nabierają życia. Niestety, zbyt mocno wyostrzona zostaje biel, przez co zdjęcie wygląda na prześwietlone. Nie pomaga także opcja ustawienia nasycenia barw, co mogłoby zniwelować problemy.

Nocne zdjęcia wypadają jeszcze gorzej: są mocno zaszumione i mało wyraźnie, niezależnie od odległości i użycia diody doświetlającej. Fotografie zarejestrowane za pomocą przedniego aparatu (0,3 Mpx) są bardzo rozmyte. Wyraźne widoczne piksele i nienaturalne, mocno przyciemnione kolory mogą odstraszyć niejednego fana selfie. Niemniej przedni aparat dobrze nadaje się do rozmów wideo.

Główny aparat rejestruje filmy o równie słabej jakości, jak zdjęcia. Obraz, mimo iż stabilny, pozostaje zaszumiony i niewyraźny. Kolory również są pozbawione życia. Za to dźwięk rejestrowany przez mikrofon jest dobrej jakości. Filmy zapisywane są w formacie 3GP.




-~- Multimedia, Internet i komunikacja-~-

Alcatel Fire E nie sprawdzi się w roli mobilnego urządzenia do oglądania filmów. Odtwarzacz, mimo że pozwala na otwieranie plików zapisanych w najpopularniejszych formatach (DivX, Xvid, MP4), jest bardzo ubogi w opcje. Aplikacja nie umożliwia wyświetlania napisów.

test-Alcatel-FireE-7.

Pomimo słyszalnego, lekkiego szumu i cichego głośnika, jakość dźwięku odtwarzanego przez smartfona jest przyzwoita. Interfejs aplikacji służącej do słuchania muzyki przypomina narzędzie  znane ze smartfonów z Windows Phone. Program umożliwia m.in. tworzenie list odtwarzania na bazie najwyżej ocenianych przez użytkownika utworów lub najczęściej wybieranych nagrań. W zakresie multimediów Alcatel Fire E może pochwalić się aplikacją „Audioteka.pl”, służącą do pobierania i odtwarzania audiobooków. W pamięci smartfona jest również „Radio FM”, które do pracy wymaga podłączenia słuchawek (pełniących rolę anteny), jednak tych ostatnich nie znajdziemy w zestawie.

Internet to naturalne środowiskiem egzystencji dla Firefox OS. Wiele dołączonych do smartfona aplikacji bez przerwy korzysta z połączenia z siecią. Wbudowana przeglądarka „Firefox” umożliwia m.in. zapisywanie zakładek, przeglądanie historii otwieranych i najczęściej odwiedzanych stron WWW. Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze, działa błyskawicznie, daje użytkownikowi możliwość otwierania kilku stron internetowych jednocześnie.

Smartfon został wyposażony w 4 GB wbudowanej pamięci, przeznaczonej na instalację aplikacji i dane użytkownika. Może zostać ona rozszerzona za pomocą karty microSD o maksymalnie 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność i bateria

Smartfon właściwie nie ma się czym pochwalić: 2-rdzeniowy procesor Snapdragon 200 taktowany zegarem 1,2 GHz oraz 512 MB pamięci RAM to zaledwie minimalne wyposażenie budżetowego smartfona. Nic dziwnego, że telefon pracuje powoli, a interfejs czasami zacina się. Wymienny akumulator o pojemności 1700 mAh umożliwi pracę urządzenia przez półtora dnia lub 5 godzin rozrywki podczas oglądania filmów. W swojej klasie urządzeń, Fire E uzyskał więc przeciętny wynik.

Podsumowanie

Alcatel Fire E to ciekawy mariaż oryginalnego systemu operacyjnego i budżetowego wyposażenia. Niestety, konstrukcja jest na tyle karkołomna, że nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań. Egzystujący poza głównym nurtem wydarzeń system operacyjny zapewne zaciekawi wielu konsumentów, mimo to trudno określić grupę docelową urządzenia. Nieintuicyjny interfejs raczej nie znajdzie uznania u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze smartfonami. Natomiast bardzo uboga oferta w zakresie oprogramowania i gier (w porównaniu do Androida i iOS) może skutecznie odstraszyć pozostałych klientów. Głównym argumentem przemawiającym za zakupem Alcatela Fire E jest zatem niska cena urządzenia, ale i w tym segmencie Fire E spotka się ze sporą konkurencją. Pozostaje mieć nadzieje, że Firefox OS będzie się rozwijał, a kolejne próby wprowadzenia na rynek nowych, budżetowych modeli smartfonów z systemem operacyjnym Mozilli okażą się bardziej udane.

Wśród alternatywnych smartfonów warto zwrócić uwagę na Kazama Thunder 345 LTE z Androidem 4.4, który został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor, 4,5-calowy wyświetlacz o zbliżonej rozdzielczości (480 x 845 pikseli) oraz moduł LTE. Podobne wyposażenie oferuje Huawei Ascend Y550, jednak chiński smartfon doczekał się większej baterii o pojemności 2000 mAh. Dłuższym czasem pracy może pochwalić się Samsung Galaxy Grand Prime, wyposażony w akumulator 2600 mAh, moduł LTE, a także dwukrotnie większą wbudowaną pamięć.

Back to top button