Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Alcatel Idol 3 4,7”: Pochwała symetrii

Alcatel coraz śmielej stawia kroki na polskim rynku. Idol 3 został zaprezentowany w połowie 2015 roku. Telefon oferowany jest w dwóch wariantach. Dzielące wspólną nazwę modele rozróżnia przekątna ekranu, rozdzielczość głównej kamery oraz pojemność pamięci i typ procesora. Bohaterem naszego testu jest mniejszy, 4,7-calowy Idol 3. Jakie cechy smartfona ze średniej półki, zamkniętego w zgrabnej obudowie, mogą zachęcić nabywców do wybrania Idola?

specyfikacje-alcatel-idol-3-47-~- Wykonanie i wygląd -~-

Nabywcy często kupują produkty kierując się wyglądem urządzeń. Idol 3 został zamknięty w stylowej, eleganckiej obudowie, której nie powstydziłyby się znacznie droższe smartfony. Jej charakterystyczną cechą jest symetryczność – patrząc na frontowy panel telefonu, na pierwszy rzut oka trudno ciężko stwierdzić, gdzie jest góra a gdzie dół. Równe odległości ekranu od krawędzi oraz identyczne siatki osłaniające symetrycznie ułożone głośniki utrudniają orientację. Jedynie obiektyw przedniej kamery i sąsiadujące z nim czujniki podpowiadają, gdzie szukać górnej części urządzenia.

Symetryczna konstrukcja Idola 3 dobrze wpływa na estetykę smatfona. Pomyłka w orientacji nie wymaga korekty – przez telefon można rozmawiać nawet trzymając go do góry nogami. Urządzenie wykrywa położenie i przekierowuje dźwięk rozmowy na głośnik znajdujący pod lub nad ekranem. Głos rejestrowany jest przez jeden z dwóch mikrofonów umieszczonych na górnej oraz na dolnej krawędzi urządzenia.

Tylna część smartfona prezentuje świetnie się. Panel pokrywający baterię został wykonany z matowego, wyprofilowanego przy krawędziach tworzywa sztucznego, które imituje metal. Smartfon dobrze leży w dłoni, a chropowata faktura materiału nieźle maskuje potencjalne zarysowania. Na tylnym panelu znajduje się mały obiektyw aparatu fotograficznego, dioda LED oraz logo modelu i producenta. Boczne krawędzie smartfona to połączenie posrebrzanego plastiku z tworzywem sztucznym o takim samym kolorze co tylna część urządzenia.

Wykonanie urządzenia nie wzbudza zastrzeżeń – elementy obudowy są dobrze dopasowane i nie uginają się pod naciskiem. Telefon można bez trudno obsługiwać jedną ręką, co jest zasługą obłych kształtów i niedużego ekranu o przekątnej 4,7 cala. Niestety, konstrukcja Alcatel Idol 3 nie jest pozbawiona wad. Podczas codziennego użytkowania denerwuje umiejscowienie włącznika w górnej części lewej krawędzi, co utrudnia szybką aktywację ekranu. Mankament ten w pewnym stopniu rekompensuje możliwość włączenia i wyłączenia wyświetlacza poprzez dwukrotne stuknięcie palcem jego powierzchni. Nie każdy użytkownik przekona się jednak do takiego rozwiązania. Drugą wadą Idol 3 jest zamontowano na stałe pokrywa baterii. Nie ma możliwości samodzielnej wymiany akumulatora.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Idol 3 jest zarządzany przez Androida 5.0 „Lollipop”. Oprogramowanie modelu to w nieznacznym stopniu zmodyfikowany, oryginalny system Google’a z autorską nakładką. Interfejs smartfona został wyposażony w alternatywny zestaw ikony, skróty do najczęściej używanych aplikacji umieszczono na ekranie blokady. Nakładka obsługuje również specyficzne gesty (np. odblokowywanie telefonu poprzez dwukrotnego stuknięcia palcem powierzchni ekranu). Interfejs oferowany przez telefon Alcatela dobrze się prezentuje, jednak wygląd systemowych ikon nie wszystkim przypadnie do gustu – nie najlepiej komponują się one z ikonami usług Google’a oraz symbolami aplikacji dostępnych w „Sklepie Play”.

Producent smartfona zapisał w pamięci urządzenia dużą liczbę dodatkowych aplikacji, które na szczęście użytkownicy telefonu mogą w razie konieczności usunąć. Nabywca otrzymuje m.in. przydatne programy „Deezer”, „Viber” oraz „WhatsApp”, jak również mniej użyteczne narzędzia, do których należy zaliczyć demonstracyjne wersje siedmiu gier.

Brak znaczącej ingerencji w system ze strony Alcatela dobrze odbija się na płynności działania Idol 3. Telefon działa szybko i sprawnie, zarówno podczas posługiwania się elementami interfejsu, jak i uruchamiania aplikacji. Jedynie najbardziej zaawansowane graficznie gry mogą być dla smartfona wyzwaniem. W takiej sytuacji lepszym wyborem będzie większy Alcatel Idol 3 5,5”.

Wyświetlacz

Idol 3 został wyposażony w 4,7-calowy panel IPS LCD o rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Wyświetlany obraz charakteryzują nasycone kolory, naturalna biel, wysoka jasność oraz szerokie kąty widoczności. Cechy ekranu zapewniają dobrą czytelność w nasłonecznionym otoczeniu. Również ostrość wyświetlanych treści nie wzbudza zastrzeżeń – przeglądanie stron internetowych i czytanie nawet bardzo drobnego tekstu jest bezproblemowe. Dobre wrażenie psują niezbyt wysoki kontrast oraz mała głębia czerni (wyraźnie widoczna w przypadku ustawienia maksymalnej jasności). W efekcie ciemne sceny np. w filmach nie są tak wyraźne, jak te oglądane na ekranie typu AMOLED.

-~- Aparat -~-

Na tle innych urządzeń ze średniej półki cenowej, Idola 3 wyróżnia dobry aparat z matrycą 8 Mpix wyprodukowaną przez firmę Sony. W dobrych warunkach oświetleniowych telefon umożliwia wykonywanie zdjęć o wysokiej szczegółowości oraz ostrości (z wyjątkiem prawej krawędzi kadru). Na fotografiach nie występuje duża ilość cyfrowych szumów. Odwzorowanie kolorów nie budzi zastrzeżeń, choć aparat ma tendencję do przesycania czerwieni. Jedynie kontrast jest zbyt wysoki, co powoduje dużą różnicę w jasności mniej i lepiej doświetlonych fragmentów kadru.

Gdy robi się ciemniej, Idol 3 wciąż radzi sobie nieźle. Dostrzegalny jest znaczący spadek szczegółowości oraz większa ilość cyfrowego szumu, jednak w dalszym ciągu jakość zdjęć jest satysfakcjonująca. Niestety, aparat niezbyt dobrze usuwa kolorowe ziarno, przez co krawędzie kadru wyglądają tak jakby zostały namalowane. Brakuje też optycznej stabilizacji obrazu, dzięki której łatwiej byłoby wykonywać nieporuszone fotografie. Telefon został wyposażony w diodę LED, której moc jest mała, a zdjęcia wykonane z doświetleniem mają zimne, nienaturalne kolory.

Interfejs aparatu dobrze pełni swoją rolę, jednak niczym się nie wyróżnia. Obsługa aplikacji fotograficznej jest łatwa i bezproblemowa. Po aktywowaniu trybu manualnego użytkownik otrzymuje dostęp do dużej liczby opcji – można m.in. modyfikować czas naświetlania migawki, czułość ISO oraz balans bieli. Brakuje natomiast predefiniowanych scen, dzięki którym można by błyskawicznie dobrać ustawienia do aktualnych warunków. Małe zastrzeżenia można mieć też do działania mechanizmu ustawiania ostrości – działa on dobrze, ale po wybraniu elementu kadru i wykonaniu zdjęcia, pozycja autofocusu jest przywracana na środek kadru.

Alcatel Idol 3 umożliwia nagrywanie filmów o dobrej jakości, w rozdzielczości Full HD (1080p) w 30 klatkach na sekundę. Obraz charakteryzuje zadowalającą płynność oraz szczegółowością. Warto mieć na uwadze, że kamera rejestruje wąski kadr. Znacznie większym problemem jest jednak jakość nagrywanego dźwięku. Otoczenie brzmi fatalnie, słychać też elektroniczny pogłos, który w rujnuje przyjemność płynącą z oglądania filmów zarejestrowanych smartfonem.



-~- Multimedia, Internet i komunikacja-~-

Android w niemal niezmodyfikowanej formie nie zbyt wiele do zaoferowania w zakresie odtwarzania multimediów. Smartfon nie został nawet wyposażony w aplikację do odtwarzania filmów (dołączony program „Filmy Play” to po prostu skrót do sklepu z filmami). Wszystkie nagrania wideo otwierane są przez aplikację „Galeria”, służącą głównie do przeglądania albumów fotograficznych. Funkcjonalność „Galerii” w zakresie odtwarzania filmów sprowadza się do wyświetlania nagrań i możliwości przewijania wideo. Napisy nie są obsługiwane, nie mówiąc o doborze proporcji obrazu. Zaleta odtwarzacza jest za to obsługa popularnych formatów (m.in. DivX i Xvid). Warto jednak poszukać alternatywnej aplikacji, która będzie oferowała znacznie większą funkcjonalność. Oglądanie filmów na 4,7-calowym ekranie Idola 3 jest komfortowe. Telefon płynnie odtwarzacza nagrania rozdzielczości Full HD, chociaż na tak małym wyświetlaczu detale nie będą widoczne. Jeśli użytkownik zamierza wykorzystywać telefonu w roli przenośnego kina, znacznie lepszym wyborem będzie większy Alcatel Idol 3 5,5” lub jeszcze większa Sony Xperia Z Ultra.

Ekran o dużej przekątnej umożliwia surfowanie po Sieci bez konieczności powiększania fragmentów stron internetowych. Atutem Idola 3 jest obsługa łączności LTE, która pozwala uzyskać szybszy transfer danych, niż w przypadku połączeń 3G. W pamięci smartfona umieszczono dwie przeglądarki: „Chrome”, oferującą łatwy w obsłudze interfejs i niezawodną pracę oraz „Przeglądarkę” – aplikację o mniejsze funkcjonalności, za to równie intuicyjną, jak „Chrome” i o mniejszych wymaganiach od browsera Google’a.

Dołączone do smartfona słuchawki JBL są stylowe, mocno wyróżnia się pod względem jakości odtwarzanego dźwięku od propozycji większości konkurentów o zbliżonej cenie (z wyjątkiem droższych smartfonów, do których dołączano dobrej jakości zestawy). Warto też dodać, że np. do nieco droższej Sony Xperii M4 Aqua producent nie dołączył słuchawek. Pod względem jakości dźwięku Alcatel Idol 3 pozytywnie zaskakuje. Brzmienie w słuchawkach jest czyste, jedynie głośność mogłaby być nieco wyższa. Stereofoniczne głośniki smartfona generują mocny dźwięk, w którym brakuje basów (choć część niskich tonów jest słyszalna). Ze względu na umiejscowienie – trudno jest przypadkowo wytłumić dźwięk. Szkoda jedynie, że producent telefonu nie zdecydował się na dodanie bardziej rozbudowanego odtwarzacza muzyki. Najciekawszym elementem jest możliwość miksowania utworów, co jednak nie zrekompensuje braku korektora graficznego oraz wielu funkcji znanych np. ze smartfonów Sony Xperia.

Trudno pochwalić Alcatel Idol 3 za pojemność wbudowanej pamięci na dane i aplikacje. Z 8 GB użytkownik ma dostęp do zaledwie 3 GB! Oznacza to możliwość zapisania w telefonie kilkuset utworów lub tylko trzech filmów w rozdzielczości HD. Dobrze, że smartfon obsługuje karty microSD o pojemności do 128 GB. Gniazdo na dodatkowy nośnik danych znajduje się w tej samej szufladce, co miejsce na kartę SIM.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Czterordzeniowy Snapdragon 410, w którego został wyposażony Idol 3 to procesor często obecny w znacznie tańszych smartfonach, takich jak LG Leon 4G LTE oraz Samsung Galaxy Ace 4. Niewiele droższy Alcatel Idol 3 5,5” został wyposażony w znacznie szybszego, 8-rdzeniowego  Snapdragona 615, więc decyzja producenta o wykorzystaniu tańszej jednostki jest niezrozumiała. Niemniej Snapdragon 410 zapewnia płynną pracę systemu, aplikacji oraz większości dostępnych dla Androida gier. Duża w tym zasługa wykorzystania ekranu o rozdzielczości HD, z którym układ graficzny Adreno 306 dobrze współpracuje. Jeśli jednak użytkownik wpadnie na pomysł zabawy w  zaawansowane graficznie tytuły, to lepszym wyborem od Idola 3 będzie np. bardziej wydajna i tańsza Sony Xperia E4g.

Zaledwie 1 GB pamięci RAM to wąskie gardło smartfona (Idol 3 5,5” został wyposażony w 2 GB RAM) Odbija się to na pracy urządzenia, które zwalnia gdy użytkownik korzysta z kilku aplikacji równolegle. Łatwo zaobserwować niedostatki pamięci przy otwarciu kilku stron internetowych na kartach, następnie wysłaniu SMS-a i powrocie do okna przeglądarki. Na Idolu 3 system uznał przeglądarkę za nieużywaną i zamknął ją w celu zaoszczędzenia zasobów, co skutkuje koniecznością ponownego przeładowania otwartych wcześniej stron WWW.

test-Alcatel-OneTouchIdol-3-4,7-1

Bateria

Telefon został wyposażony w akumulator o pojemności 2000 mAh. Wyświetlacz urządzenia pobiera  sporo energii, co przekłada się na krótki czas pracy – zaledwie sześć godzin odtwarzania filmów HD lub surfowania po Internecie. Dla porównania, wyposażony w ten sam procesor, ale mniejszy ekran Samsung Galaxy Ace 4 osiągnął ponaddwukrotnie lepszy wynik. Również Sony Xperia E4g może poszczycić się lepszy rezultatem. Przy tym oba wymienione smartfony są o połowę tańsze od Alcatel OneTouch Idol 3.

Podsumowanie

Alcatel OneTouch Idol 3 z ekranem o 4,7-calowej przekątnej to smartfon, który wyróżnia przede wszystkim stylowy wygląd. Telefon został wyposażony w ekran o dobrej jakości, dobry aparat i procesor, który poradzi sobie z uruchomieniem większości gier i aplikacji dostępnych w „Sklepie Play”. Smartfon Alcatela została wyposażony w rzadko spotykane w urządzeniach tego typu głośniki stereo oraz parę mikrofonów na przednim panelu. Można więc swobodnie rozmawiać trzymając urządzenie do góry nogami. Na uwagę zasługuje dobrze zoptymalizowane oprogramowanie. Od strony technicznej – mankamentem Idola 3 jest zaledwie 1 GB pamięci RAM i przeciętny czas pracy na baterii.

Pozytywne wrażenie, jakie robi na pierwszy rzut oka Alcatel Idol 3, znika gdy okazuje się, że za smartfon trzeba zapłacić tyle, co za produkty ze średniej półki. Za podobną kwotę da się kupić świetną Sony Xperię Z1 Compact, jak również starsze, flagowe modele, które mogą zaoferować lepsze podzespoły. Warto dodać, że za połowę ceny Idola 3 można nabyć Samsunga Galaxy Ace 4, który niedostatki w jakości ekranu nadrabia świetnym zarządzaniem energią i dobrym aparatem. Osoby zainteresowane głównie wyglądem urządzenia, mniej zwracające uwagę na koszt urządzenia, mogą jeszcze sięgnąć po Alcatel Idol 3 5,5”, ale lepszą opcją wydaje się np. Nokia Lumia 830.

Back to top button