Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Alcatel Pop C9: Przerośnięty przeciętniak

Smartfon ma przekonać do siebie konsumentów dużym ekranem, baterią o ponadprzeciętnej wydajności, obsługą dwóch kart SIM oraz stylowym wyglądem. Wszystko to za rozsądna cenę. Czy Pop C9  ma szansę wyróżnić się spośród konkurencyjnych telefonów ze średniej półki cenowej?

specyfikacje-alcatel-pop-c9-~- Wykonanie i wygląd -~-

Poręczność telefonów o ekranach większych niż 5 cali to kwestia dyskusyjna. Alcatel Pop C9, z wyświetlaczem o przekątnej 5,5’ i wymiarach 151 x 77,5 x 9,5 mm waży sporo – aż 189 g. Nie powinno więc zaskakiwać, że obecność smartfona jest łatwo wyczuć w kieszeni spodni lub marynarki, a dłuższe rozmowy przez C9 mogą okazać się męczące.

Smartfon nieźle się prezentuje. Zwraca uwagę minimalistycznym wzornictwem i elegancką konstrukcją obudowy. 5,5-calowy wyświetlacz otaczają wąskie ramki. W górnej części urządzenia widnieje centralnie położona maskownica głośnika, po jej lewej stronie mieści się obiektyw przedniego aparatu, po prawej – dioda powiadomień. Dolną przestrzeń przedniego panelu zajmują trzy dotykowe przyciski systemowe. Pop C9 wyróżnia przycisk „Menu”, który coraz częściej w nowych modelach telefonów zamieniany jest na element odpowiadający za przełączanie aplikacji.

Niewątpliwą zaletą Alcatela Pop C9 jest obudowa typu unibody, w która zazwyczaj opakowane są droższe smartfony (np. Apple iPhone 6 Plus). Taka konstrukcja przyczynia się do jednej wady urządzenia: użytkownik nie ma dostępu do baterii, nie może jej więc wymienić. Alcatel w tym przypadku staje na wysokości zadania i oferuje 24-miesięczną gwarancję, obejmującą również baterię. Sloty na karty SIM i microSD zostały umieszczone na bocznych krawędziach urządzenia. Po lewej stronie można umieścić maksymalnie dwie karty SIM. Szkoda jedynie, że gumowe zamknięcie jest przeciętnej jakości, więc istnieje ryzyko wyłamania go przy nieostrożnym otwieraniu.

Gniazdo na kartę microSD znajduje się na prawej krawędzi, w jej górnej części. Pod nim umieszczono przyciski głośności oraz włącznik. Klawisze są bardzo wąskie, przez co trudno jest w nie trafić palcem. Nie pomaga także niskie położenie włącznika, co utrudnia posługiwanie się smartfonem.

Na górnej krawędzi smartfona umieszczono gniazdo słuchawkowe, na dole znajduje się port micro USB. Tylna część obudowy wykonana została z tworzywa sztucznego, którego faktura przypomina satynę. Jest ona odporna na zarysowania, a odciski palców i zabrudzenia nie są na niej wyraźnie widoczne. W górnej części tylnego panelu, po środku, znajduje się główny aparat, którego obiektyw  lekko wystaje ponad obudowę, co naraża szkło na uszkodzenia. Po jego lewej stronie umieszczono kratkę głośnika, a po prawej – dioda doświetlająca. Pod aparatem znajduje się logo producenta.

Połączenie plastiku z gumą wygląda gustownie, jednak wykonanie detali psuje ogólnie pozytywną ocenę smartfona. Wykonane z tworzywa sztucznego obramowanie to wada Alcatela Pop C9 – smartfon jest bardziej narażony na uszkodzenie w przypadku upadku, niż jego konkurenci chronieni metalowym obramowaniem.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Telefon pracuje pod kontrolą Androida 4.2.2 uzupełnionego o nakładkę producenta. Duży wybór opcji konfiguracyjnych pozwala dostosować interfejs do własnych potrzeb, jednak ich wybór nie jest tak obszerny, jak np. w przypadku myPhone Luna. Zabrakło opcji szybkiej zmiany motywów i ikon.

W pamięci smartfona Alcatel umieści pokaźny zbiór dodatkowych aplikacji. Wśród nich można znaleźć m.in.: „Barcode Scanner”, „AntiVirus”, „Twitter”, „Viber”, „WhatsApp”, „Wiadomości i pogoda” – a  więc głównie programy, które można za darmo pobrać ze „Sklepu Play”. Zaskakuje obecność czterech bardzo podobnych do siebie aplikacji: „Do zrobienia”, „Notatki”, „Lista zakupów” oraz – znanego już chociażby z Samsunga Galaxy Note 4 – „Evernote”. Mimo że każda z aplikacji umożliwiających planowanie harmonogramu zadań wydaje się być bardzo przydatna, to instalacja czterech narzędzi o zbliżonej funkcjonalności jest nieporozumieniem.

W zbiorze programów można też znaleźć prawdziwe perełki: „Wyświetlacz bezprzewodowy” oraz „Klawiaturę bezprzewodowa”, które pozwalają zamienić smartfona w komputer. Narzędzie „Cloud Backup”, umożliwi zapisanie kopii danych w chmurze. W pamięci urządzenia znajduje się także pakiet aplikacji Google’a (m.in. „Gmail”, „Dysk”, „Mapy”), gry „Gameloft Live” oraz program „Smart Live”.

Wyświetlacz

5,5-calowy ekran LCD o zaskakująco niskiej, jak na współczesne standardy rozdzielczości 960 x 540 pikseli, przekłada się na niską zagęszczenie punktów: 200 ppi, co jest największą bolączką Pop C9. W równie przystępnej cenie można nabyć np. mniejszy LG Spirit 4G LTE z ekranem o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli.

Jakość wyświetlacza w Alcatelu C9 jest dobra, poprawnie odwzorowuje on kolory, jest jasny, dobrze wypadają również kontrast i kąty widzenia. Jedynie głębia czerni wypada źle.

-~- Aparat -~-

Pop C9 został wyposażony aparat o matrycy 8 Mpix oraz przednią matrycę 2 Mpix. Aplikacja odpowiedzialna za obsługę aparatu jest intuicyjna w obsłudze, dzięki niej uzyskamy dostęp do opcji wykonywania zdjęć panoramicznych, ujęć HDR, a także otrzymujemy profil przystosowane do rejestrowania fotografii sportowych i nocnych. Aparat umożliwia także ustawienie timera, czułości ISO oraz wartości ekspozycji. W porównaniu do oprogramowania Samsunga Galaxy Grand Prime możliwości Alcatela Pop C9 wypadają ubogo. Nie tylko brakuje opcji wyboru scenerii, czy też narzędzi do upiększania twarzy, przydałaby się również możliwość ustawienia balansu bieli (dostępna w wielu innych smartfonach). Producent telefonu dopracował za to jeden szczegół – przycisk regulacji głośności, po uruchomieniu aplikacji fotograficznej, staje się fizycznym spustem migawki.

Niekiedy występuje problem z poprawnym ustawianiem balansu bieli, co widać na zdjęciach. Ze względu na brak opcji manualnego ustawienia tego parametru, mankament ten będzie odbijał się na większości fotografii wykonanych smartfonem. Problem stanowi również duża ilość cyfrowego szumu, który jest widoczny nawet na zdjęciach rejestrowanych w idealnych warunkach atmosferycznych. Zaletami są za to ciepłe kolory, niezła ilość detali, a także poprawny kontrast zdjęć, chociaż w gorszych warunkach oświetleniowych jakość ujęć jest wyraźnie gorsza. W nocy znacząco spada ilość rejestrowanych detali, pojawia się też więcej cyfrowego szumu.

Na nagraniach wideo występują podobne problemy, jak w przypadku fotografii. Irytuje bardzo słaby kontrast i koszmarny balans bieli. Największym problemem okazuje się jednak ustawianie ostrości. Nie pomaga również skokowy zoom. Dźwięk zarejestrowany mikrofonem smartfona jest przeciętnej jakości. Jakość filmów nagrywanych za dnia można zaakceptować, jednak nocne ujęcia wypadają źle: występują duże problemy z ostrością, kontrastem i balansem bieli, pojawia się też sporo cyfrowego szumu. Niezależnie od warunków oświetleniowych, nagrany obraz nie jest płynny. Filmy są zapisywane w mało popularnym formacie 3GP.




-~- Multimedia, Internet i komunikacja-~-

Wśród aplikacji przeznaczonych do odtwarzania muzyki, w pamięci smartfona można znaleźć „Muzykę Play” Google’a. Program został wyposażony w kilka ciekawych opcji, jak np. możliwości wysłuchania utworu bez konieczności pobierania go do pamięci, jednak odtwarzacz jest niewygodny w obsłudze. Znacznie lepiej sprawdza się dostępny w C9 „Deezer”, aplikacja również przystosowana do słuchania muzyki w postaci streamingu. Do odtwarzania utworów zapisanych w pamięci smartfona przyda się „Muzyka”, program o intuicyjnym interfejsie, w którym może przeszkadzać przeciętnie wykonana szata graficzna. Aplikacja „Radio” umożliwi słuchanie naziemnych stacji radiowych oraz stworzenie własnej listy ulubionych kanałów.

Jakość dźwięku odtwarzanego przez głośnik jest ponadprzeciętna – brzmi on czysto, nie brakuje w nim basu, ma odpowiednio duże natężenie. Tylko momentami można odnieść wrażenie, że pojawiają się zniekształcenia.

Dołączony do smartfona odtwarzacz wideo został wyposażony w wygodny interfejs. Aplikacja dobrze radzi sobie z najpopularniejszymi formatami filmów (DivX, Xvid). Niestety, nie oferuje zbyt wielu funkcji. Umożliwia jedynie zapętlanie i zatrzymywanie filmów. Poważnym mankamentem może okazać się brak obsługi napisów, podobnie jak w przypadku fabrycznego oprogramowania do odtwarzania filmów w Orange Rono. Zamiast narzekać na niedostatki wbudowanego odtwarzacza, warto rozejrzeć się za wygodniejszą alternatywą w „Sklepie Play”.

test-AlcatelOneTouchC9Pop-37

Duży wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala powinien świetnie sprawdzić się podczas przeglądania stron internetowych. Niestety, niska rozdzielczość przeszkadza w komfortowym korzystaniu z Internetu i niektóre strony trzeba nawet kilka razy powiększać, by odczytać ich zawartość. Smartfon ma zainstalowane dwie przeglądarki: „Chrome” oraz „Przeglądarka”. Obie spisują się bez zarzutów, jednak żadna z nich nie obsługuje Flash.

Mała pojemność pamięci na dane i aplikacje (ogółem 4 GB), spośród której użytkownik ma dostęp do niecałych 2 GB to poważna wada smartfona. Zmieści się w niej tylko jeden film w rozdzielczości Full HD oraz prawie 400 utworów w formacie MP3. Na szczęście wewnętrzna pamięć można rozbudować o 32 GB, kupując kartę microSD.

test-AlcatelOneTouchC9Pop-15

Zaletą Pop C9 jest możliwość korzystania z dwóch kart SIM. Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce zadzwonić. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. połączenia z Internetem). Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić. Warto też pamiętać o tym, że pomimo podłączenia dwóch kart SIM telefon nie zużywa więcej energii – obie karty korzystają bowiem z tej samej anteny.

Wydajność

Za sprawne działanie smartfona odpowiada czterordzeniowy procesor MediaTek MT6582M taktowany zegarem 1,3 GHz oraz układ graficzny Mali-400 MP2. Telefon został wyposażony w 1 GB pamięci RAM. Takie podzespoły umożliwiają uzyskanie przyzwoitej wydajności, co potwierdza test AnTuTu, w którym Pop C9 uzyskał wynik 20 404 punktów. Podczas codziennego użytkowania smartfona zdarzają się spadki wydajności, ale jego obsługa nie budzi większych zastrzeżeń.

Bateria

test-AlcatelOneTouchC9Pop-21

Duży wyświetlacz wymaga mocnej baterii i nie inaczej jest w przypadku Pop C9. Ogniwo 2500 mAh pozwala na jeden dzień intensywnego korzystania z telefonu bez konieczności podłączania urządzenia do ładowarki. Smartfon umożliwi również ponad 8 godzin oglądania filmów HD. Nie jest to aż tak dobry wynik, jak w przypadku np. Samsunga Galaxy Grand Prime, ale biorąc pod uwagę dużą przekątną ekranu – i tak jest nieźle. Dobra bateria to atut Alcatela Pop C9.

Podsumowanie

Alcatel Pop C9 to tani smartfon dla użytkowników, którzy wymagają urządzenia o dużym ekranie. Zaletą produktu jest obsługa dwóch kart SIM oraz wydajna bateria. Niestety, telefon ma też kilka rzucających się w oczy wad: niską ostrość i rozdzielczość ekranu, przeciętnej jakości aparat.

Osoby poszukające smartfona z dużym wyświetlaczem powinny przyjrzeć się np. myPhone Luna, który również został wyposażony w ekran o przekątnej 5,5 cala, jednak o rozdzielczości Full HD. Dla tych, którym zależy na szybkim transferze danych, alternatywą może być Samsung Galaxy Grand Prime, obsługujący połączenia LTE. Pod względem zastosowań multimedialnych oraz w zakresie wykonywania zdjęć lepszym wyborem może okazać się np. Microsoft Lumia 535, natomiast jeśli kluczowa jest obsługa dwóch kart SIM – warto uważnie przyjrzeć się smartfonowi Orange Rono.

Back to top button