Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Allview W1i: Nic nie widzę, krótko działam

Rumuńska firma Allview zdecydowała się zaoferować konsumentom tablety i smartfony pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone. Wśród nich znalazły się modele Allview W1 i oraz Allview W1 S, wyposażone w duże wyświetlacze IPS i wydajne podzespoły. Czy rumuński smartfon Allview W1 i jest w stanie wywalczyć dla siebie miejsce pomiędzy flagowymi telefonami Nokii i Microsoftu?

specyfikacje-allview-w1-i-~- Wykonanie i wygląd -~-

Elementy obudowy Allview W1 i zostały solidnie dopasowane. Wykonano je z komponentów o dobrej jakości, przez co smartfon trudno odróżnić od urządzeń rynkowych gigantów. Ramka otaczająca ekran nie powiększa sztucznie urządzenia, natomiast dotykowe przyciski funkcyjne, umieszczone pod ekranem, działają precyzyjnie i sprawnie reagują. Nad ekranem znajduje się aparat do rozmów wideo i autoportretów (2 Mpix) oraz sensor zbliżeniowy, a także światłomierz. Pomimo bardzo smukłej obudowy, na prawej krawędzi urządzenia umieszczono wyłącznik i przycisk regulacji głośności. Na górnej krawędzi smartfona ulokowano gniazdo mini jack.

Smartfon wręcz idealnie leży w dłoni, a jego obsługa jedną ręką nie powinna stanowić problemu dla większości osób. Tylny panel Allview W1 i dobrze się prezentuje. Wykonano go z błyszczącego plastiku, który jednak łatwo zarysować. Faktura (delikatne kropki) powoduje, że rysy nie rzucają się w oczy, za to są widoczne pod światło. Na tylnej części urządzenia, oprócz estetycznie wkomponowanego logo i marki, umieszczono główny aparat z diodą doświetlającą oraz głośnik. W przeciwieństwie do Allview W1 S, obiektyw aparatu nie wystaje ponad powierzchnię panelu, przypomina wzornictwo znane z kultowego Apple iPhone’a 3GS. Na dolnej krawędzi smartfona znajduje się gniazdo micro USB, służące do podłączania ładowarki oraz komunikacji z komputerem. Allview W1 i umożliwia obsługę dwóch kart micro-SIM.

W zestawie, oprócz standardowych akcesoriów, producent umieścił folię ochronną na ekran, co powinno być standardem dla mobilnych urządzeń.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Allview W1 i pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 8.1, który działa płynnie na podzespołach smartfona. Pomimo odmiennego od Androida interfejsu, zarówno osoby korzystające na co dzień z kafelków (w stacjonarnej wersji Windows), jak i użytkownicy, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z podobnym rozwiązaniem, z łatwością odkryją zalety mobilnego systemu Microsoftu. Na głównym ekranie można umieścić dowolną ilość kafelków, które dodatkowo pełnią rolę znanych z Androida widżetów. Użytkownik może również przypiąć w tym samym miejscu skróty do często uruchamianych gier i aplikacji. Narzędzia, z których korzysta się rzadziej można pozostawić na dodatkowej, posortowanej alfabetycznie liście, dostępnej na jednym z kolejnych paneli. Pomimo wygodnej opcji dostosowania do własnych potrzeb elementów głównego ekranu, Windows Phone oferuje mniejsze od Androida możliwości personalizacji interfejsu. Problemem jest m.in. brak opcji wygodnego wyboru pliku MP3 jak dzwonka telefonu.

Od momentu debiutu, sklep „Windows Store” rozwinął się, choć ilość aplikacji i gier nie dorównuje zasobom „App Store” i „Sklepu Play”. Kupując smartfon z Windows Phone jako urządzenie do zabawy w gry, warto mieć na uwadze nieco wyższe ceny podobnych produktów, niż w konkurencyjnych sklepach oraz znacznie mniejszą dostępność oprogramowania. Allview W1 i bardzo dobrze radzi sobie z aplikacjami: działają one płynnie, nie zacinają się. Gry, takie jak „Major Mayhem” nie stanowią najmniejszego wyzwania dla smartfona. Podczas intensywnego używania urządzenie nie nagrzewało się tak, jak jego większy brat, Allview W1 S, co przekłada się na większy komfort pracy.

Podobnie jak w przypadku Allview W1 S, Allview W1 i zsynchronizowany z kontem na Facebooku pobiera z niego zdjęcia, które są automatycznie ustawiane jako tapety lub wyświetlane podczas wygaszania ekranu. Użytkownik może wyłączyć tę opcję, jednak pierwsze zetknięcie z taką funkcjonalnością urządzenia może okazać się zaskakujące.

Wbudowana opcja „Kącik dziecięcy” przyda się rodzicom, którzy udostępniają swój telefon dzieciom, by nie nudziły się podczas podróży samochodem lub zakupów. Allview W1 i umożliwia tworzenie oddzielnego panelu z grami oraz programami edukacyjnymi dostosowanymi do potrzeb dziecka. W tym trybie dostęp do pozostałych opcji smartfona możliwy jest dopiero po wpisaniu hasła.

Wyświetlacz

test-Allview-W1i-5

4,7-calowy ekran Allview W1 wystarczy do komfortowego posługiwania się smartfonem. Na panelu IPS można zobaczyć obraz o bardzo dobrej jakości. Kolory są nasycone, a głębia czerni – odpowiednia, choć nie tak dobra, jak w przypadku wyświetlaczy AMOLED. Dzięki wysokiej rozdzielczości (720 x 1280 pikseli), czytanie dokumentów PDF lub oglądanie filmów na Allview W1 i nie męczy wzroku. Czcionki, nawet przy dużym powiększeniu, nie są poszarpane. Podobnie, jak w przypadku bliźniaczego modelu Allview W1 S, ekran Allview W1 i został wyposażony w powłokę Dragontrail Glass, która jest odporna na zarysowania. Podczas codziennego użytkowania smartfona bez ochronnego etui, nie zaobserwowaliśmy wyraźnych rys.

-~- Aparat -~-

Pomimo rozbudowanego oprogramowania do obsługi aparatu fotograficznego, Allview W1 i nie jest sprzętem przeznaczonym dla miłośników fotografii. Aplikacja fotograficzna nie została też całkowicie przetłumaczona na polski język. Smartfon został wyposażony w kamerę 8 Mpix z autofocusem i diodą doświetlająca. Brakuje spustu migawki co mogłoby ułatwiło fotografowanie jedną ręka. Przyzwoite parametry aparatu nie przekładają się na jakość zdjęć. Nawet fotografie wykonane w dobrych warunkach oświetleniowych cechuje bardzo niski poziomem detali, niepoprawny balans bieli oraz nieostry obraz. Irytuje wysoki poziom cyfrowego szumu, który jest kolorowy i psuje zdjęcia. Zadowalające jest za to odwzorowanie kolorów oraz kontrastu. Obiektyw nie jest wąskokątny (w przeciwieństwie np. do HTC Desire 510), więc aparat rejestruje szeroki kadr. Poszukując taniego smartfona, który pozwoli wykonywać znacznie lepsze zdjęcia, warto zainteresować się np. Nokią Lumią 520 lub Samsungiem Galaxy Ace 4.

Gry zapada zmierzch, spada jakość zdjęć. Połączenie przeciętnej matrycy i obiektywu o niskiej jakości powoduje, że źródła światła są często prześwietlone i nieostre. Towarzyszą im też niepożądane łuny. Diodę doświetlającą trzeba uznać wyłącznie za ciekawostkę – wykonywanie dobrych zdjęć profilowych nocą lub w ciemniejszych pomieszczeniach jest praktycznie niemożliwe. Zasięg lampy błyskowej jest mały (nie jest ona w stanie oświetlić obiektów położonych dalej niż 3-4 metrów), a bliskie obiekty są prześwietlone, natomiast kolory odwzorowanie niepoprawnie. Podczas fotografowania nocą aparat niepoprawnie ustawia fokus, natomiast liczba rejestrowanych detali spada poniżej akceptowalnego poziomu. Na fotografiach widać także dużo kolorowego szumu.

Jakość rejestrowanych filmów jest zbliżona do jakości zdjęć. Aparat zapisuje nagrania w bardzo niskiej rozdzielczości (864 x 480 pikseli), dynamika i detale ujęć są rozczarowujące. Czasami zdarza się, że film gubi klatki, na szczęście nie jest to zjawisko powszechne. W nagranych nocą filmach jest bardzo mało detali, aparat nie radzi sobie z poprawnym ustawieniem fokusu. Jakość zarejestrowanych nocą materiałów wideo trudno zaakceptować. Allview W1 i nie odwzorowuje poprawnej ilości światła, co skutkuje bardzo ciemnymi filmami. Największym mankamentem może jednak okazać się nagrywany dźwięk o bardzo niskiej jakości. Podczas rejestracji filmów nie można korzystać z zoomu – to rzadkość nawet wśród najtańszych smartfonów.




-~- Multimedia, Internet i komunikacja-~-

Smartfon poprawnie radzi sobie z odtwarzaniem filmów zapisanych w formatach Xvid i DivX, a oglądanie ich na 4,7-calowym wyświetlaczu można uznać za komfortowe. Niestety, urządzenie nie umożliwia wyświetlania filmów HD.

test-Allview-W1i-25

Głośnik zainstalowany w telefonie odtwarza donośny i wyraźny dźwięk. W grach maksymalna głośność jest bardzo wysoka, jednak w przypadku filmów i utworów muzycznych przydałaby się możliwość dodatkowego podniesienia poziomu dźwięku. Dołączone do smartfona słuchawki o przeciętnej jakości najlepiej od razu wymienić na lepszy model.

W Allview W1 i domyślną przeglądarką stron WWW jest „Internet Explorer”. Aplikacja jest niezawodna i prosta w obsłudze, jednak zawodzi na polu funkcji i konfiguracji. „Internet Explorer” oraz alternatywne przeglądarki internetowe z „Windows Store” nie obsługują elementów Flash. Allview W1 i nie został również wyposażony w moduł LTE, co wymusza na użytkownikach smartfona korzystanie z wolniejszego standardu 3G.

Wbudowana pamięć na aplikacje i dane o pojemność 8 GB nie jest wystarczająca. Dla użytkownika pozostaje zaledwie 4,5 GB, co umożliwi zapisanie tylko 4 filmów lub ok. 750 utworów w formacie MP3. Wewnętrzną pamięć można rozbudować za pomocą karty microSD o maksymalnej pojemności 32 GB.

test-Allview-W1i-39

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Jednostka centralna Allview W1 i to 4-rdzeniowy procesor Snapdragon taktowany zegarem 1,2 GHz, uzupełniony o układ graficzny Adreno 302 i 1 GB pamięci wewnętrznej. Komponenty smartfona zapewniają płynną pracę urządzenia oraz większości dostępnych w „Windows Store” aplikacji. Nie ma również problemu z jedoczesnym wyświetlaniem kilku stron WWW.

Bateria

Allview W1 i został wyposażony w wymienną baterię o pojemności 1750 mAh. Mała pojemność akumulatora przekłada się na niezbyt imponujący czas pracy urządzenia. Podczas testów, na jednym ładowaniu smartfon pracował zaledwie jeden dzień. W tym czasie sporadycznie przeglądano Internet i sprawdzano pocztę, wysłano kilka SMS-ów oraz zrealizowano kilka połączeń głosowych. To znacznie gorszy wynik od norm, do których producenci smartfonów zdążyli już przyzwyczaić użytkowników. Oglądanie filmów możliwe jest zaledwie przez 5,5 godziny. To mniej od Sony Xperii E4 (8 godzin) lub Samsunga Galaxy Grand Prime (10 godzin). Przeglądanie Internetu oraz zabawa w gry również błyskawicznie drenuje akumulator – intensywne korzystanie ze smartfona rozładowuje baterię w kilka godzin.

test-Allview-W1i-36

Podsumowanie

Rumuński Allview W1 i to smartfon tani i estetyczny, wyposażony w system operacyjny Windows Phone. W porównaniu do konkurencyjnych Lumii wyróżnia go m.in. smukła obudową i duży, 4,7-calowym wyświetlacz. Jakość wykonania urządzenia jest dobra, a obsługa smartfona – komfortowa. System operacyjny działa na płynnie i niezawodnie. Jedyne elementy, który sprawiają że warto rozejrzeć się za alternatywą to aparat fotograficzny, który rejestruje zdjęcia o bardzo słabej jakości oraz bateria o małej pojemności.

Poszukując innych modeli smartfonów, warto skupić uwagę na urządzeniach z Androidem: LG Spirit 4G LTE oraz Sony Xperię E4, które za niewiele większą kwotę oferują znacznie lepsze aparaty oraz możliwości multimedialne. Jeśli jednak użytkownik wymaga Windows Phone, należy brać pod uwagę nieco starsze, jednak znacznie lepsze od Allview W1 i urządzenia: Nokię Lumię 735 oraz Nokię Lumię 635.

Back to top button