Recenzja Can You Escape

can-you-escape-recenzja

Znajdujesz się w pokoju i musisz się z niego wydostać. Problem w tym, że drzwi  są zamknięte. Gdzie jest klucz? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, trzeba wykazać się spostrzegawczością, logicznym myśleniem oraz (czasami) znajomością… matematyki.

„Can You Escape” to gra z gatunku zabaw logicznych typu „Escape”, czyli „Ucieczka”. W produkcjach tego typu celem jest wyście z danego pomieszczenia, co czasami stanowi nie lada wyzwanie.

Na czym polega

Can You Escape zaczyna się niewinnie, a pierwszy pokój jest banalnie prosty, jednak w miarę postępów okazuje się, że dalsze pomieszczenia wymagają nie tylko spostrzegawczości, ale też i dobrej pamięci czy kojarzenia faktów. Na przykład – po licznych poszukiwaniach graczowi udaje się włożyć płytę i uruchomić DVD, dzięki czemu na ekranie ogląda obrazki ze zwierzakami. Są cztery fotki, a trik polega na tym, że liczba zwierzaków na każdej to cyfra kodu potrzebnego do wpisania w innym miejscu.

Zarys fabularny

Nie ma fabuły, a gra to po prostu dziesięć pomieszczeń, z których należy się wydostać. Gdzie znajdują się pokoje i czemu znajduje się w nich gracz – nie jest w żaden sposób wyjaśnione (zostawiono to wyobraźni gracza), ale z drugiej strony nie psuje to zabawy.

Rozbudowanie gry i poziom trudności

Gra składa się z dziesięciu etapów o rosnącym poziomie trudności. Zadania to zarówno proste odnajdywanie sprytnie poukrywanych na planszach przedmiotów, jak również konieczność zapamiętywania ustawień kolorów, kodów czy też wyliczanie działań matematycznych (mnożenie i dodawanie). Każdy, kto lubi tego typu łamigłówki, powinien być usatysfakcjonowany.

Sterowanie i komfort gry

Sterowanie odbywa się za pomocą jednego palca, którym wskazuje się miejsce w pokoju oraz wciska przyciski znajdujących tam urządzeń i wybiera przedmioty do użycia. Tych ostatnich nie trzeba przeciągać czy przenosić – wystarczy tylko wybrać przedmiot, a potem wskazać, gdzie ma zostać użyty. Do tego typu rozwiązania nie można mieć zastrzeżeń – jest ono bardzo wygodne.

Grafika i dźwięk

W Can You Escape grafika prezentuje się ładnie, a mimo to tytuł ten nie wymaga wysokiej wydajności. Pokoje wyglądają jak obrazki stworzone w programie graficznym i tym też właśnie są, co jednak nie jest żadnym minusem, ponieważ oprawa  wizualna nie jest tu najważniejsza. Podczas ćwiczenia szarych komórek na kolejnych poziomach graczowi towarzyszy w tle przyjemna muzyka.

Podsumowanie

Bezpłatność, sporo wymagających zagadek i miła dla oka grafika tworzą grę, która powinna przypaść do gustu zarówno starszym, jak i młodszym użytkownikom. Przy okazji tytuł ten ćwiczy spostrzegawczość i wymaga logicznego myślenia. Oczywiście, zdarzają się momenty, w których można się zaciąć, jednak metodą prób i błędów da się wszystko powoli odkryć. Ewentualnie, zostają liczne poradniki do gry, które można znaleźć w sieci, ale po nie wypada sięgać tylko w ostateczności.

Wymagania systemowe: Android 2.2 i nowsze

Zalecana wysoka wydajność: nie

Rozmiar: 37 M

Odpowiednia dla dzieci: tak

Mikrotransakcje: nie

Koszt gry: bezpłatna

Producent: MobiGrow

Linki do bezpłatnych wersji: https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.mobigrow.canyouescape&hl=pl

Linki do płatnych wersji: –

Linki do oficjalnej strony gry / aplikacji: https://www.facebook.com/Mobigrow

Pluses

Ciekawe zagadki logiczne
Gra jest całkowicie darmowa
Nie jest wymagana znajomość żadnego języka (w grze nie ma napisów)

Minuses

Jeśli człowiek się rozkręci, to jednak dziesięć etapów okazuje się zbyt małą liczbą
Gra jest darmowa, jednak na dole wyświetlane są niewielkie reklamy – nie można się ich pozbyć w żaden sposób

Comments

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top