Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja: Doctor Kids – Dzieciaki Lekarze

Wizyta na pogotowiu czy u lekarza to dla dziecka dość duży stres, może warto więc pomyśleć nad sposobem, dzięki któremu młody człowiek przestanie obawiać się wizyt w placówkach medycznych? Na przykład pozwolić mu na wcielenie się w lekarza?

Doctor Kids to produkcja przeznaczona dla dzieci, które podczas zabawy mają okazję do niesienia pomocy swoim rówieśnikom i zrozumienia mechanizmów badania oraz wykonywanych przez lekarzy zabiegów.

Na czym polega

Doctor Kids – Dzieciaki Lekarze to gra polegająca na pomocy medycznej w różnych przypadkach – od bólu zębów po złamanie kości. Gracz wciela się w lekarza pierwszej pomocy, który zarówno wyjmie drzazgę i założy opatrunek, jak też znajdzie i zniszczy wirusy we krwi pacjenta. Istnieje pięć rodzajów zabiegów – stomatologiczny, zastrzyk, okulistyczny, wykrywanie infekcji oraz prześwietlenie. Dodatkowo można poprowadzić pędzącą karetkę po autostradzie. Pierwsza czynności to wybór rodzaju zabiegu – pacjent sam pokazuje, na co cierpi. Gdy przejdzie się do odpowiedniej sali zabiegowej, należy wykonać szereg czynności, które zarazem edukują dziecko w sferze pierwszej pomocy. Z gry może się ono dowiedzieć na przykład o tym, że ranę najpierw trzeba oczyścić.

Większość zabiegów to mini-gry zręcznościowe. Wspomniane wyszukiwanie wirusów polega na krążeniu celownikiem po ciemnym ekranie i wypatrywaniu, gdzie pojawią się oczy wirusa. Po wypatrzeniu należy na niego najechać i pukać w wyświetlacz tak długo, aż pęknie. Natomiast po badaniu wzroku należy zniszczyć wszystkie baloniki oznaczone wybranym symbolem. Sukces w takiej mini-gierce to zarazem udana pomoc pacjentowi. A po zakończeniu jednego zabiegu przechodzi się do kolejnego i tak to się kręci – niczym na prawdziwym pogotowiu, trzeba być cały czas gotowym do akcji.

Warto jednak zauważyć, że nie ma tu żadnych drastycznych ran czy obrażeń – szczytem „okrucieństwa” są kolce wbite w kończyny bohaterów. Jak na szpital to trochę niewiele, tym bardziej, że wymienionych pięciu zabiegów nie urozmaicają z biegiem czasu żadne nowe, zaś zdobywane za udane wykonanie operacje gwiazdki w praktyce niczemu nie służą. Sporym minusem gry to zdecydowanie zbyt mała liczba czekających tu atrakcji – po półgodzinie gracz zna praktycznie wszystko i nic już go nie zaskoczy.

Zarys fabularny

Gra nie oferuje żadnej historii czy opowieści. Po prostu rzuca od razu gracza do akcji, prezentując wszystkie możliwe do wykonania zabiegi.

Rozbudowanie gry i poziom trudności

Doctor Kids to produkcja, która niestety dość szybko nuży. Poza wspomnianymi zabiegami oraz jazdą karetką nie ma tu jakiegokolwiek rozwoju, pojawiania się nowych elementów czy choćby dodatkowych zabiegów, natomiast te, które są, zaprezentowano w tak prosty sposób, że przeciętny 7- czy 8-latek nie powinien mieć z nimi najmniejszych problemów. Sprawia to, że po kilkunastu minutach zabawa zaczyna być wykonywaniem serii powtarzalnych czynności, nie dając żadnej motywacji ani też zachęty do spędzania przy niej większej ilości czasu. Co gorsza, pociechy mogą mieć podobne odczucia, przez co tytuł dosyć szybko może zostać przez nie porzucony.

Sterowanie i komfort gry

Wybieranie rodzaju zabiegu wykonuje się przez dotknięcie palcem wyświetlacza, natomiast podczas mini gier przesuwa się nim narzędzia, gdzieniegdzie wykonuje się także ruchy odzwierciedlające rzeczywiste działania – np. kręci się kółeczka palcem, aby ruchem kolistym czyścić zęby.

Grafika i dźwięk

Doctor Kids prezentuje rysunkową oprawę wizualną, ukazując świat medycyny w sympatycznych, jasnych barwach. Jako że to gra dla dzieci, wszystko prezentuje się w miły dla oka sposób i z pewną dozą umowności, jak na przykład wspomniane wirusy, które są stworkami robiącymi przerażone miny w momencie ich odkrycia. W tle płynie sympatyczna, lekka muzyczka, na którą nie zwraca się większej uwagi. Równie ważny jest fakt, że gra nie ma zbyt wysokich wymagań sprzętowych i nawet na bardzo tanich urządzeniach powinna działać płynnie i bezproblemowo.

Różnice pomiędzy wersją darmową i płatną

Doctor Kids to pozycja darmowa, jednak w zamian wyświetlane są niewielkie, nieinwazyjne reklamy. Można się ich pozbyć poprzez zapłacenie 10 PLN. Niestety, jest to zdecydowanie za dużo w stosunku do tego, co oferuje ten tytuł.

Podsumowanie

Doctor Kids to miła produkcja, która może wywołać nieco sympatii i zrozumienia dla lekarzy oraz troszeczkę „zaprzyjaźnić” dziecko z zabiegami. Niestety, nie pomyślano o jakimkolwiek jej uatrakcyjnieniu i gracze – niezależnie od wieku – dość szybko mogą poczuć znużenie robieniem wciąż tego samego. Tym bardziej, że nie daje to nagród lub innych korzyści. Jest to jedna z tych pozycji, które instaluje się jednego dnia, a następnego usuwa. Nie mniej, walory edukacyjne Kids Doctor są niezaprzeczalne i chociażby dlatego warto zapoznać się z tym tytułem.

Wymagania systemowe: Android 2.3 i nowsze / iOS 5.1 lub wyższy

Zalecana wysoka wydajność: nie

Rozmiar: 18M

Odpowiednia dla dzieci: tak

Mikrotransakcje: nie

Koszt gry: bezpłatna

Producent: Bubadu

Linki do bezpłatnych wersji: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bubadu.doctorkids&hl=pl

https://itunes.apple.com/us/app/doctor-kids/id876312848?ls=1&mt=8

Linki do płatnych wersji: –

Linki do oficjalnej strony gry / aplikacji: http://www.bubadu.com/doctor-kids.shtml

Back to top button