Recenzja: Dots – A Game About Connecting

recenzja-dots-aplikacje-gry

Producent: http://weplaydots.com

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nerdyoctopus.gamedots&hl=pl

iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/dots-a-game-about-connecting/id632285588?mt=8

Cena: 0 zł

Uwaga: niniejsza gra nie zawiera wyszukanej fabuły, fantastycznej grafiki ani bohaterów. Twórcy z Playdots stawiają na rozwój osobisty połączony ze świetną zabawą, dosłownie lecąc sobie w kulki, a raczej kropki.

Wstęp

Najprostsze rozwiązania, to najlepsze rozwiązania – oto przepis na sukces, jakim niewątpliwie mogą pochwalić się twórcy gry Dots: A Game About Connecting. Szacuje się, że w ciągu niecałego miesiąca od premiery, aplikację zainstalowano na blisko 10 mln urządzeniach. Sprawcą całego zamieszania są małe kropki…

Na czym polega

Założenie gry jest banalnie proste i jakby nieco znane. Z pośród 36 występujących na ekranie kropek, użytkownik łączy za pomocą linii ciągłych lub łamanych co najmniej dwa punkty w tym samym kolorze. Zakreślone układy znikają, tworząc miejsce dla nowych pól, pojawiających się u góry ekranu. Za każdą połączoną kropkę, gracz zdobywa jeden punkt. Im dłuższe powstaje „wiązanie”, tym większy zysk. Chcąc wzmocnić swoją punktację, warto tworzyć kwadratowe lub prostokątne konstrukcje, które usuwają z planszy wszystkie kropki w tym samym kolorze, wliczając je do puli punktów.

Sterowanie i komfort gry

Minimalizm to cecha towarzysząca użytkownikowi od początku zabawy. Samo sterowanie sprowadza się głównie do przeciągania po ekranie pionowych lub poziomych kresek od jednego do drugiego punktu. Po uruchomieniu aplikacji użytkownik jest proszony o wykonanie kilku poleceń, w celu sprawdzenia znajomości zasad zabawy. Łączenie kropek jest szybkie i bezproblemowe. Komplikacje mogą pojawić się jedynie w przypadku mniejszych urządzeń (w okolicach 4 cali), gdyż palec zasłania wtedy znaczną część planszy. Działanie tytułu można śmiało określić jako intuicyjne. Z obsługą Dots poradzą więc sobie nawet początkujący posiadacze tabletów i telefonów.

Rozbudowanie gry

Dots w podstawowej wersji pozwala na zabawę w dwóch różnych trybach. Pierwszy polega na zdobywaniu punktów na czas. Tworząc jak najwięcej połączeń w ciągu jednej minuty, gracz musi wykazać się refleksem i umiejętnością logicznego myślenia – skrupulatnie planować sposób układania kropek, by móc tworzyć jak najdłuższe łańcuchy, najlepiej kwadratowe lub prostokątne. Drugi tryb nie jest ograniczony czasowo, ma za to limit 30 ruchów, jakie można wykonać. Tutaj ważna jest wyobraźnia – każda akcja jest bowiem na wagę złota. Poziom trudności gry zależy od poprzeczki, jaką stawia przed sobą użytkownik. Bijąc własne rekordy, gra staje się coraz trudniejsza, ale przez to też bardziej wciągająca. Twórcy aplikacji nie określają liczby punktów, po uzyskaniu której zabawa dobiega końca, co zachęca do bicia kolejnych rekordów, aczkolwiek dla niektórych brak odgórnych celów może zniechęcać do dalszej zabawy. Co istotne, gra umożliwia porównywanie swoich rezultatów do osiągnięć innych graczy, dzięki internetowej tablicy wyników.

W walce z własnym refleksem pomagają wspomagacze. Pozwalają one na przedłużenie rundy o 5 sekund, wyeliminowanie dowolnej, pojedynczej kropki lub danego koloru z planszy. Każdego z trzech typów udogodnień można użyć tylko raz podczas jednej tury. Dodatki zdobywa się dzięki wymianie kropek zgromadzonych w banku. Pakiet pięciu wspomagaczy tego samego typu kosztuje 5 tys. punktów.

Zasoby banku powiększają zdobyte trofea, które przyznawane są min. za rozegranie 40 rund, stworzenie dziesięciu kwadratów podczas jednej rozgrywki czy zajęcie pierwszego miejsca w rankingu punktów wśród znajomych. Twórcy przewidzieli aż 35 osiągnięć do zdobycia, aczkolwiek nawet bez nich zdobywanie kropek do kupowania wspomagaczy jest w miarę szybkie.

Po zakończeniu rundy zostają wyświetlona użytkownikowi tabele wyników, w których wyszczególniono punktację za ostatnią grę, największą liczbę kropek połączonych podczas jednej konkurencji, klasyfikację ostatniego tygodnia oraz całego okresu zabawy. Nawiązując połączenie z siecią, można porównać swoje osiągnięcia z wynikami znajomych (wymagane logowanie do portalu Facebook, Twitter) oraz innych amatorów kropek w rankingu światowym. W ostatnim przypadku logowanie się gdziekolwiek nie jest potrzebne.

Grafika i dźwięk

Zaletą tytułu jest jego szata graficzna. Gracz ma do wyboru 3 zestawy kolorystyczne kropek oraz 3 różne tła: jasne, ciemne oraz świąteczne (niestety, ostatni wariant obniża czytelność planszy, a więc przeszkadza w komfortowej zabawie). Proste, a zarazem estetyczne rozłożenie elementów na ekranie sprawia, że łączenie punktów jest naprawdę przyjemne. Czytelny mechanizm i płynne łączenie kropek powodują, że dosyć dobrze sprawdza się nawet na mniejszych wyświetlaczach telefonów.  Warto wspomnieć też o ilustrowanych trofeach, które podkreślają klimat gry. Każde z nich opatrzone jest kolorową kropką z twarzą. Jak zaznaczono we wstępie, tytuł nie tylko bawi, ale również motywuje i rozwija. Dots zawiera bowiem cytaty znanych osób, w tym np. Leonarda da Vinci czy Oscara Wilde’a. Niestety, będą one zupełnie niezrozumiałe dla osób, które nie znają angielskiego..

Rozgrywkę urozmaicają pojedyncze dźwięki, które gracz słyszy podczas łączenia kropek. Pasjonatom filmów mogą one skojarzyć się z tematem muzycznym z „Bliskiego spotkania trzeciego stopnia”, Stevena Spielberga. Zabieg jest przyjemnym dodatkiem, nie przeszkadza, a nawet wręcz przeciwnie – podkreśla minimalistyczny charakter gry. Brak muzycznego tła nie jest zauważalny i nie pogarsza klimatu zabawy.

Tryb wieloosobowy

Niewątpliwą zaletą Dots jest możliwość prowadzenia pojedynku z kilkoma graczami (od dwóch do czterech) za pomocą jednego urządzenia. Zasady są bardzo proste. Użytkownik rozgrywa jedną rundę, po czym przekazuje telefon lub tablet kolejnej osobie. Na końcu zestawiane są wyniki. Tryb idealnie więc sprawdza się podczas spotkań z przyjaciółmi. To jednak nie koniec możliwości. Produkcja pozwala również na prowadzenie potyczek z użytkownikami z całego świata, dzięki połączeniu z siecią. Tak samo, jak w przypadku pojedynczego zmagania, tak i w systemie wieloosobowym do wyboru są dwie konkurencje, w której zawodnicy konkurują jeden po drugim. Aplikacja sama informuje o dostępnych przeciwnikach, a następnie wyłania zwycięzcę. Rozwiązanie doskonale więc motywuje do zdrowej rywalizacji oraz pracy nad refleksem.

Różnice między wersją płatną a darmową

Poza opisanymi formami zabawy, Dots oferuje jeszcze jeden tryb – nieograniczone potyczki.

Użytkownik łączy w nim do woli kropki, nie bacząc na limity czasu oraz liczby ruchów. Gry nie można w żaden sposób zablokować ani zakończyć. Ciekawym rozwiązaniem jest występująca tutaj opcja „grawitacji”, która pozwala na przemieszanie kropek, potrząsając urządzeniem. Funkcję doceni każdy, kto choć raz znalazł się w… kropce, nie mogąc skomponować kwadratowego połączenia. Dostęp do tego trybu wyceniono na ok. 6 zł.

Mikrotransakcje

Te sprowadzają się głównie do nabywania pakietów punktów, które ułatwiają grę. Opłaty zaczynają się od ok. 3 zł za 5 tys. kropek, a kończą na kwocie ok. 30 zł za 15 tys. Twórcy nie narzucają się z dodatkowymi płatnościami, a samodzielne zdobywanie środków jest na tyle szybkie i proste, że gracz bez problemu może nabywać ewentualne wspomagacze. Mikrotransakcje dostępne są wyłącznie z pozycji planszy wyników, więc nie utrudniają zabawy.

Podsumowanie

Gra producentów z Playdots przeznaczona jest dla pasjonatów łamigłówek, ale nie tylko. Choć została oparta na znanym schemacie łączenia jednakowych elementów, nie sposób się od niej oderwać. Sekret twórców tkwi w estetycznej szacie graficznej oraz intuicyjnym systemie prowadzenia rozgrywek, z którym bez problemu poradzi sobie każdy, nawet początkujący użytkownik sprzętu mobilnego. „Kropki” zarówno bawią jak i rozwijają. Konkurowanie ze znajomymi i globalnymi użytkownikami tytułu przyczynia się do nieustannej pracy nad refleksem. Doskonalenie wyniku możliwe jest zarówno w trybie wieloosobowym, jak i dzięki trzem (w tym dwóm darmowym) sposobom gry w „pojedynkę”. Zabawę urozmaica system zdobywania trofeów oraz dodatkowych „ułatwiaczy”. Na korzyść produkcji przemawia też to, że nie zawiera ona reklam, a system mikrotransakcji nie narzuca oferty zakupów. Dots jest więc pozycją, w którą warto wyposażyć swój telefon/tablet, niezależnie od zainteresowań czy wieku.

Co nam się podoba

Znany motyw łączenia jednakowych elementów, wzbogacony o nowe rozwiązania
Estetyczna i minimalistyczna oprawa graficzna
Czytelny interfejs
Łatwa w obsłudze/intuicyjna
Bawi, rozwija, wciąga, zachęca do osiągania coraz to lepszych wyników
Doskonałe tryby dla wielu graczy
Różnorodność bonusowych trofeów
Uczciwe, nienarzucające się mikrotransakcje
Brak reklam
Do pobrania za darmo

Co nam się nie podoba

Brak polskiej wersji językowej (nie przeszkadza to jednak w grze)
Ceny dodatkowych pakietów punktów (są one jednak niższe niż w konkurencyjnych tytułach)
Trochę za wysoka cena poziomu pozbawionego ograniczeń (ponad 6 zł)
Z czasem może zabrakować motywacji do dalszej zabawy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top