Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja Dropbox

Zbyt dużo danych, a mało miejsca na dysku? Trzeba przerzucić większą liczbę plików ze smartfona na komputer? Żaden problem. Od tego właśnie jest sieciowa chmura danych.

W dzisiejszych czasach wielu ludzi ma kilka urządzeń przenośnych, na których trzyma prywatne zdjęcia, ważne dokumenty czy też inne dane. Można w łatwy sposób sprawić, aby każde z posiadanych przez użytkownika urządzeń miało dostęp do tych samych plików – z pomocą przychodzi cloud computing, czyli przechowywanie danych w chmurze.  Ów „Cloud computing” to opcja zapisywania prywatnych danych w sieci, co pozwala na dostęp do nich z każdego urządzenia. Dropbox (w wolnym tłumaczeniu: pudełko do wrzucania) to jeden z pierwszych tego typu serwisów, który pokazał się na rynku i jest niemal synonimem aplikacji pozwalającej na przechowywanie danych we wspólnym dla różnych urządzeń folderze.

Do czego służy (korzyść dla użytkownika)

Program ten pozwala tworzyć foldery w chmurze, do których dostęp zyskuje się logując do aplikacji. Można więc na przykład wrzucić tam fotki ze smartfona, a następnie uruchomić Dropbox na tablecie i w prosty sposób pobrać je z niego. Tym sposobem można obsłużyć również komputer stacjonarny, dzięki czemu użytkownik jest w stanie korzystać na swoich urządzeniach z tych samych plików. Po każdym uruchomieniu aplikacja sprawdza, czy coś nowego pojawiło się w folderze i po tej operacji użytkownik widzi nowe pozycje. Swoim kontem w usłudze Dropbox można dowolnie zarządzać, tworząc nowe foldery i nazywając je wg uznania, a posiadacze smartfonów i tabletów mają także do dyspozycji opcję automatycznego przesyłania wszystkich robionych urządzeniem zdjęć i filmów na konto.

Mało tego – użytkownik nie musi udostępniać materiałów wyłącznie sobie. Każdy z nich może przesłać bezpośrednio do serwisów społecznościowych (np. Facebook, Twitter), a także stworzyć odnośnik, by umożliwić dostęp do materiałów innym użytkownikom. Po przesłaniu linku do znajomego lub umieszczeniu go w sieci, każdy, kto niego kliknie, zobaczy dany materiał.  Dropbox oferuje od 2 do 5 GB wolnego miejsca dla użytkownika korzystającego z darmowej wersji, a jeśli okaże się to zbyt mało, można dokupić większą przestrzeń, dzięki której da się umieszczać w serwisie naprawdę duże ilości danych, np. ulubione albumy muzyczne w formacie mp3, galerię zdjęć z wakacji, itp.

Rozbudowanie, praktyczność

Dropbox jest rozbudowaną usługą, dzięki której można nie tylko trzymać pliki dla siebie, ale również udostępniać je innym użytkownikom. Posiadacze smartfonów i tabletów otrzymują też wygodną usługę automatycznego wrzucania materiałów multimedialnych na swoje konto. Może to umożliwić uratowanie multimediów np. w przypadku uszkodzenia karty pamięci czy też zgubienia bądź kradzieży urządzenia. Wśród funkcji znajduje się ocenianie zdjęć, a jeżeli na urządzeniu znajduje się edytor tekstu, nic również nie stoi na przeszkodzie, aby dokonywać edycji dokumentów znajdujących się na koncie Dropboxa.

new-website

Trzeba zauważyć, że szybkość przesyłu i pobierania danych jest zależna od łącza użytkownika. Zawsze też obowiązuje tu zasada, że pliki pobiera się z dużą szybkością, jednak wysyłanie przebiega znacznie wolniej.  Oczywiście do korzystania z Dropboxa potrzebne jest połączenie z siecią – a przynajmniej na czas transferu danych. Z kolei w przypadkach korzystania z pakietu internetowego, użytkownik może go dość szybko wyczerpać, a po aktywacji lejka (ograniczenia szybkości transmisji) usługa staje się niemal bezużyteczna (ze względu na powolne przesyłanie i pobieranie plików). Osobną kwestia jest też bezpieczeństwo – co prawda Dropbox nie zanotował jeszcze głośnych włamań czy kradzieży danych, należy jednak zawsze liczyć się z takim ryzykiem.

Wygląd i interfejs

Interfejs programu jest minimalistyczny, bez fajerwerków graficznych czy też skomplikowanych ikonek. Dzięki temu użytkownik nie musi wyszukiwać odpowiednich opcji – wszystko jest tak przejrzyste i dostępne, że po prostu nie dałoby się tego zrobić prościej. Opcje dotyczące pliku kryją się w rozwijanym pasku – wystarczy dotknąć pożądanej funkcji, aby przejść do jej bardziej szczegółowego menu.

new-website0

Płatne dodatki

Używanie Dropbox w wersji darmowej nie wiąże się z koniecznością oglądania reklam czy też innych „przeszkadzajek”. Jedyny limit to ilość miejsca na dysku w chmurze, która jest ograniczona. Istnieje także edycja Pro, która wiąże się z koniecznością płacenia miesięcznego abonamentu. Tu można wybrać opcję 100, 200 lub 500 GB miejsca, więc skierowana jest głównie do osób, które bardzo intensywnie korzystają z dużych ilości danych. W przypadku najbogatszej wersji usługa pomieści ok. 250 filmów Full-HD. Co ciekawe, niektórzy producenci urządzeń (np. HTC, Samsung) w zamian za zakup określonego modelu zapewniają dodatkową ilość miejsca w Dropboxie obowiązującą przez np. 2 lata od dnia aktywacji.
Dostępne wersje (różnice między wersją płatną i darmową jeśli takowe istnieją)
Najdroższa wersja płatna oferuje tak dużą ilość miejsca, że bez problemu da się na niej zmieścić zawartość przeciętnego twardego dysku. Wiąże się to jednak z kosztem płacenia co miesiąc. Istnieje również osobna opcja dla firm, w której klient sam decyduje, ile przestrzeni jest mu potrzebne. Płatne edycje wiążą się także z dodatkowymi funkcjami, jak odzyskiwanie skasowanych plików czy podwyższone bezpieczeństwo danych.

Podsumowanie

Dropbox to świetny serwis, który przyda się każdemu, kto ma dostęp do Internetu (mobilnego lub sieć bezprzewodowych) i posiada kilka urządzeń elektronicznych lub chciałby, aby jeden lub kilka komputerów miało dostęp do tych samych materiałów. Dopracowany, darmowy i prosty w obsłudze – stanowi klasę samą dla siebie. Niestety, usługa ta nie sprawdzi się w przypadku osób, które dysponują powolnym łączem internetowym (poniżej 5 Mbit/s) lub są ograniczone małymi limitami transmisji danych. Ponadto, korzystanie z Dropboxa wiąże się z pewnym ryzkiem dotyczącym prywatności oraz bezpieczeństwa przechowywanych na nim danych.

Wymagania systemowe: Android

Zalecana wysoka wydajność:  nie

Rozmiar: zależy od urządzenia

Odpowiednia dla dzieci: tak

Mikrotransakcje: nie

Koszt: za darmo

Producent: Dropbox Inc.

Linki do bezpłatnych wersji: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dropbox.android

Linki do płatnych wersji: https://www.dropbox.com/pricing

Linki do oficjalnej strony gry / aplikacji: https://www.dropbox.com/

Back to top button