Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja Epic Citadel (darmowa) – Android, iOS

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.epicgames.EpicCitadel

iOS: https://itunes.apple.com/us/app/epic-citadel/id388888815?mt=8

Producent: https://www.unrealengine.com/showcase/epic-citadel

Co zrobić, by zwykły program do mierzenia wydajności stał się ciekawszy? Dać użytkownikowi możliwość samodzielnego poruszania się po skrawku pięknego, wirtualnego świata.

Do czego służy

Zadaniem tzw. benchmarków jest sprawdzanie wydajności testowanego urządzenia w taki sposób, by otrzymany rezultat można było porównać do wyników innych modeli. W przypadku Epic Citadel użytkownik ma do czynienia z testem wydajności w grach, a sam program został stworzony na bazie popularnego silnika graficznego Unreal Engine, dzięki któremu powstało wiele tytułów zarówno mobilnych, jak i komputerowych.

Rozbudowanie, praktyczność, skuteczność

Większość benchmarków ogranicza się jedynie do uruchomienia testu, w trakcie którego (nie zawsze) użytkownik ma możliwość podziwiania pięknej grafiki wyświetlanej dzięki podzespołom urządzenia. Jednak w przypadku Epic Citadel wygląda to trochę inaczej, gdyż poza samym testem, który wygląda jak powyżej, można też wcielić się średniowiecznego wędrowca i zwiedzić zamek. Takowa wyprawa ogranicza się do możliwości poruszania postacią oraz rozglądania się. To jednak wystarczy, by zrobić z benchmarka coś więcej, niż tylko test oparty o suche liczby. Oczywiście, zwiedzany świat nie jest zbyt duży i obejść go można w kilka minut, ale i tak robi spore wrażenie.

Sam pomiar ma 3 stopnie zaawansowania, dzięki którym program sprawdza się też w przypadku słabszych urządzeń. Co ciekawe, w dniu premiery aplikacji dostępne były tylko dwa tryby, jednak wraz z rozwojem smartfonów i tabletów twórcy stworzyli kolejny, dla najwydajniejszych modeli. Zrobiono to, ponieważ zaczęły się pojawiać urządzenia, które dobijały do maksymalnego wyniku, czyli 60 FPS (klatek animacji na sekundę).

Niestety, wadą Epic Citadel jest mierzenie wydajności jedynie procesora oraz chipu graficznego. Nie ma za to możliwości sprawdzenia np. szybkości zapisu danych na pamięć wbudowaną lub czasu pracy na jednym ładowaniu. Innym mankamentem aplikacji jest duży wpływ na wynik końcowy rozdzielczości wyświetlacza danego urządzenia. Oznacza to, że np. smartfon z gorszym ekranem będzie miał wyższy wynik od telefonu z tym samym układem, ale lepszym ekranem, mimo że teoretycznie oferują one tą samą wydajność. Spowodowane jest to faktem, że więcej pikseli do obsłużenia pochłania więcej mocy obliczeniowej obniżając tym samym wynik (czyli liczbę FPS). Dokładnie taki sam efekt osiągnąć można zmniejszając rozdzielczość gry na komputerze, co kosztem jakości obrazu upłynni animację.

Wygląd i interfejs

Po uruchomieniu programu użytkownik od razu ma możliwość poruszania postacią. Menu ograniczono do niewielkiej belki wysuwanej z góry ekranu. To właśnie z niej wybiera się tryb swobodnego poruszania się, automatyczną wycieczkę lub też benchmark, czyli test. Pod belką znajduje się niewielki przycisk prowadzący do ustawień. Te jednak ograniczono jedynie do modyfikacji zaawansowania testu oraz opcji związanej z obliczaniem grafiki.

Podsumowanie

Bezdyskusyjnie nie jest to niezbędna aplikacja na smartfona, aczkolwiek warto wiedzieć, że istnieje. Dzięki niej w łatwy sposób można sprawdzić, o ile przyspieszył procesor po podniesieniu jego taktowania lub też sprawdzić, jak prezentuje się posiadany sprzęt na tle innych modeli lub urządzeń znajomych. To również świetny pokaz możliwości graficznych dzisiejszych urządzeń mobilnych, który jeszcze 10 lat temu byłby nie do pomyślenia. No i zaletą programu jest też fakt, że pobrać go można zupełnie za darmo.

Back to top button