Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Recenzja Evernote

Karteluszki, karteczki – kto nie zapisywał na nich rzeczy do zrobienia, wyliczeń czy planów? Jednak papier ma to do siebie, że może się zniszczyć lub zgubić, dlatego też warto zaopatrzyć się w coś, co pozwoli zachować wszystkie zapiski i dać do nich dostęp w każdej chwili.

Evernote to właśnie takie „coś” – a konkretniej, jest to świetna aplikacja, pozwalająca na tworzenie na smartfonie/tablecie/komputerze notatek, wzbogaconych o elementy multimedialne.

 Do czego służy (korzyść dla użytkownika)

Dzięki Evernote każdy użytkownik może zapisać, co tylko mu potrzebne. Może być to notatka tekstowa, zdjęcie czy też nagranie z dyktafonu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą te wszystkie elementy i stworzyć zapis, w którym znajdzie się tekst ilustrowany zdjęciami z dodanym komentarzem autora. Użytkownik musi tylko pobrać aplikację i zarejestrować konto – następnie ma on dostęp do swoich materiałów z dowolnego urządzenia, podobnie jak w przypadku podobnych usług w systemie chmury internetowej.

Evernote oferuje bogaty zestaw funkcji – oprócz wymienionych wcześniej umożliwia także skanowanie dokumentów, oznaczanie zdjęć, funkcję MultiShot – czyli utworzenie serii fotek wraz z dodaniem znaczników. Próbując obrazowo pokazać użyteczność aplikacji, można sobie wyobrazić wielki notes z nieskończoną liczbą stron, w którym da się zamieszczać filmiki, pliki audio i oczywiście zdjęcia. Program przyda się każdemu – może być to zarówno elektroniczny notatnik, jak i pamiętnik z podróży, narzędzie do tworzenia listy zakupów bądź też spis zadań do wykonania. Jego największy atut to maksymalna uniwersalność, pozwalająca dostosować Evernote do swoich potrzeb. Do tego wypada dodać możliwość umieszczania w zapiskach elementów z różnych źródeł – od prywatnej galerii zdjęć na urządzeniu, po materiały znajdujące się w serwisach sieciowych, z których korzysta użytkownik.

Z biegiem czasu tworzy się coraz więcej zapisków, jednak nikt nie powinien się w nich pogubić dzięki wygodnym opcjom zarządzania i porządkowania treści. Kolejną zaletą jest możliwość opublikowania utworzonych materiałów za pomocą Twittera i Facebooka, a także integracja z innymi aplikacjami, które są zainstalowane na urządzeniu użytkownika – np. programami do edycji grafiki.

Rozbudowanie, praktyczność

Mimo ogromu możliwości, obsługa aplikacji jest bardzo łatwa i już po kilku minutach niemal każdy będzie w stanie skorzystać z jej możliwości. Zadanie to ułatwia fakt, że interfejs jest w pełnej polskiej wersji językowej, zaś po pierwszym uruchomieniu użytkownik otrzymuje praktyczny samouczek, pokazujący krok po kroku kolejne funkcje. Opcje dotyczące notatek oraz ich tworzenia, a także zapisywania nagrań czy przesyłania zdjęć są widoczne jak na dłoni i aż przyjemnie popatrzeć na tak przemyślany interfejs.

Dzięki temu, że Evernote działa w internetowej chmurze, można zapisać coś ważnego na smartfonie, a następnie otworzyć taką notatkę na komputerze czy tablecie. Przydaje się również w przypadku tworzenia zapisków „na gorąco” (jak wykłady czy spotkania), przygotowania listy zakupów, miejsc do odwiedzenia na wycieczce, a także organizacji czasu. Dzięki funkcji przypomnień (którą trzeba pobrać osobno) nikt nie przeoczy ważnej rzeczy do zrobienia. Możliwości aplikacji są ogromne, a jak wykorzysta je użytkownik – to zależy tylko od jego potrzeb.

Wygląd i interfejs

Evernote prezentuje się w miły dla oka sposób, a przejrzysty interfejs utrzymany jest w jasnej kolorystyce. Jak wspomniano wcześniej, nawigacja jest dziecinnie prosta, warto jednak dodać, że można zainstalować na smartfonie czy tablecie dodatkowy widżet. Może on pełnić rolę przypominacza, co przydaje się w przypadku utworzenia listy zadań do wykonania. Dodatek ten pozwala także na szybkie tworzenie notatek w aplikacji.

Dostępne wersje

Wersja Evernote dla użytkowników prywatnych jest darmowa i oferuje 60 MB miejsca. Zmieści się tam sporo dokumentów, a jak szybko miejsce zostanie wykorzystane, zależy od kilku czynników, np. liczby dodawanych do notatek grafik. Jeśli komuś zabraknie miejsca, to może wykupić konto Premium, zwiększając przestrzeń do 1 GB, jednak kosztuje to 170 złotych rocznie lub 21 złotych miesięcznie. Subskrypcja umożliwia dodatkowo przeglądanie notatek bez konieczności połączenia z Siecią oraz zawiera algorytmy inteligentniejszego wyszukiwania. Daje także funkcję blokowania dostępu do notatek za pomocą specjalnego kodu, co zabezpiecza je przed ewentualnym włamaniem i kradzieżą. Dla zastosowań biznesowych oferowana jest osobna edycja, dająca więcej przestrzeni na zapisywanie notatek oraz umożliwiająca centralne zarządzanie wszystkimi subskrypcjami.

Podsumowanie

Evernote to aplikacja niemal idealna dla zabieganych. Pod względem tworzenia notatek nie można jej mieć nic do zarzucenia, jednak najwyższą ocenę dostałaby, gdyby miała dość użyteczną funkcję integracji z kalendarzem oraz wbudowane przypomnienia. W ten sposób można by było zrobić z Evernote również całkiem rozbudowany organizer, a tak jego funkcjonalność jest w pewnym stopniu ograniczona.

Wymagania systemowe: zależy od urządzenia

Zalecana wysoka wydajność: nie

Rozmiar: zależy od urządzenia

Odpowiednia dla dzieci: tak

Mikrotransakcje: nie

Koszt: bezpłatna

Producent: Evernote Corporation

Linki do bezpłatnych wersji: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.evernote&hl=pl

https://itunes.apple.com/us/app/evernote/id281796108?mt=8

http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/evernote/db21927d-f292-e011-986b-78e7d1fa76f8

Linki do płatnych wersji: https://evernote.com/intl/pl/premium/

Linki do oficjalnej strony gry / aplikacji: https://evernote.com/

Back to top button